Poniedziałek

20.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zwłoki migrantów przy granicy

#1

W niedzielę w trzech różnych miejscach przy granicy znaleziono ciała migrantów m.in. Irakijczyka, ludzie ci prawdopodobnie zmarli z wychłodzenia. Służby i prokuratura wyjaśniają sprawę. W Gibach w województwie Podlaskim tuż przy granicy z Litwą znaleziono grupę trojga Irakijczyków. W skutek skrajnego wychłodzenia organizmu jedna osoba zmarła, dwie pozostałe zostały przetransportowane do szpitala.

Po stronie białoruskiej z kolei znaleziono ciało kobiety, przy której znajdowała się trójka dzieci i dwoje dorosłych. Białoruska straż graniczna wykorzystując sytuację do antypolskiej propagandy wydała oświadczenie, w którym można przeczytać, że „stwierdzono wyraźne ślady wleczenia ciała z Polski do Białorusi”. W komunikacie zawarto również, że według towarzyszących jej imigrantów, polskie służby groziły im bronią i zmusiły do przejścia przez granicę na stronę białoruską.

W związku z wydarzeniami przy granicy w Warszawie odbyła się dzisiaj narada premiera Mateusza Morawieckiego z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i komendantem straży granicznej Tomaszem Pragą. Tematem narady były m.in. informacje o znalezionych ciałach migrantów oraz o ilości przekraczających nielegalnie granicę cudzoziemców.

Po naradzie szef rządu podczas konferencji prasowej poinformował, że dokonano dokładnej analizy sytuacji na granicy.

„W ostatnich godzinach minionego weekendu dokonane zostało odkrycie, które jest odkryciem bardzo tragicznym, ponieważ doszło do tego, że osoby które przekroczyły polską granicę, na skutek głównie hipotermii, wycieńczenia, co najmniej 3 takie osoby zmarły” – powiedział Morawiecki. „Staramy się wszystkim osobom, które przekroczyły granicę polską, zostały gdzieś znalezione zwykle w lasach, zwykle w przygranicznych bagnach, miejscach które są trudne do przebycia – staramy się im pomagać i ratować życie, tam gdzie tylko to jest możliwe” – dodał premier.

Premier podkreślił, że mamy do czynienia „ze zorganizowaną akcją, mającą doprowadzić do destabilizacji sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. (…) w samym tylko wrześniu zidentyfikowaliśmy prawie 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia (granicy)”.

„To dużo więcej, a jeszcze przecież wrzesień się nie zakończył, niż w sierpniu. A sierpień i wrzesień to ponad 7 tys. takich przypadków. A więc mamy do czynienia z masową akcją zorganizowaną, dobrze wyreżyserowaną w Mińsku i w Moskwie” – oświadczył szef rządu.

„Jesteśmy absolutnie pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do nadgranicznych placówek straży granicznej białoruskiej, tam są one lokowane, tam są instruowane i są przewożone również środkami straży białoruskiej, białoruskich funkcjonariuszy, nad granicę polską” – powiedział Morawiecki. „Widać wyraźnie, że po stronie białoruskiej, po stronie rosyjskiej – bo nikt chyba nie wierzy, że jest to samodzielna akcja Łukaszenki – determinacja jest duża, to już dziesiątki tysięcy ludzi, którzy są ściągnięci na terytorium Białorusi” – dodał premier.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński sprecyzował, że w ubiegłym tygodniu władze Białorusi podjęły decyzję o uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania czy Egipt. „To są ogromne rezerwuary uchodźców, ogromne rezerwuary ludzi poszukujących lepszego życia. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę” – mówił szef MSWiA.

Minister zapewnił jednocześnie, że napór uchodźców jest skutecznie powstrzymywany przez polskich żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej. „Coraz więcej wiemy i coraz więcej mamy faktów i dokumentów potwierdzających zaangażowanie służb białoruskich w ten proceder. Tak naprawdę struktury państwa białoruskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo (…) są zaangażowane w proceder międzynarodowego – trzeba to jasno powiedzieć – handlu ludźmi” – powiedział Kamiński.

Komendant straży granicznej Tomasz Praga opowiedział o sytuacji ze znalezioną martwą kobietą, gdzie białoruskie władze zarzucają polskim przygranicznikom celowe przewleczenie jej na stronę białoruską.

„Nasz patrol w dniu wczorajszym, w godzinach rannych po stronie białoruskiej zauważył grupę imigrantów i obok leżącą kobietę” – przekazał Praga podkreślające, że od razu poinformowane zostały białoruskie służby, „jednak Białorusini nie reagowali”.

„Pierwszy patrol pojawił się dopiero po kilku godzinach i zignorował tę sytuację – przeszedł obok. Dopiero po dalszych naszych kontaktach ze stroną białoruską został wysłany patrol, który po przybyciu niestety stwierdził zgon tej kobiety” – przekazał Praga. „To kłamstwo. Po prostu kłamstwo” – poinformował Praga w kontekście zarzutów o przeciąganie zwłok na stronę białoruską.

/źródło: PAP, RMF FM/

Niedzielski o rosnącej liczbie zakażeń

#2

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o najnowszej liczbie zakażeń koronawirusem oraz poinformował, że w najbliższych dniach najprawdopodobniej przekroczona zostanie bariera 1 tysiąca dziennych zakażeń.

„Średni poziom pewnie się zrealizuje pod koniec września, czyli w kolejnym tygodniu, natomiast dzienne przekroczenie tysiąca może mieć miejsce w tym tygodniu” – powiedział Niedzielski.

„Widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta. O ile kilka tygodni temu mogliśmy jeszcze patrzeć na to, że z tygodnia na tydzień to zwiększenie liczby nowych zakażeń jest rzędu dwudziestu, dwudziestu kilku procent, to tak naprawdę od tygodnia mamy do czynienia już z dynamikami rzędu 35, nawet 40 procent. Nawet z dnia na dzień zdarzały się takie sytuacje, że ta dynamika była blisko 50-procentowa” – podkreślił minister.

Minister podkreślił również, że wzrost zakażeń wpływa na zwiększone obłożenie w szpitalach. „W tej chwili mamy przekroczoną już liczbę tysiąca hospitalizacji” – poinformował Niedzielski podkreślając, że „liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła”.

Jak obecny wzrost przekłada się na ewentualne obostrzenia?

„Przyjęliśmy sobie taką umowną granicę, średnio tysiąc zakażeń dziennie, poniżej której w ogóle nie będziemy prowadzili dyskusji na temat wprowadzania obostrzeń, bo to jest zbyt mały poziom, poziom niewymagający reakcji” – powiedział Niedzielski. „Mamy przygotowany pewien model dzielenia na strefy żółte, zielone i czerwone; i ten model, uwzględnia też poziom zaszczepienia w poszczególnych powiatach, ale na razie to nie jest absolutnie czas na podjęcie decyzji o zaostrzaniu restrykcji” – dodał minister zdrowia.

/źródło: PAP, RMF FM/

Niedzielski zaprasza medyków do rozmów

#3

Minister zdrowia zaprosił protestujących medyków do rozmów zaznaczając, żeby „tym razem komitet protestacyjny nie odtrącał wyciągniętej ręki”.

Podczas konferencji prasowej w pierwszej kolejności minister zdrowia „złożył kondolencje i najserdeczniejsze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego mężczyzny”. Chodzi o mężczyznę, który w sobotę na terenie „białego miasteczka” postrzelił się i w wyniku tego zmarł w szpitalu.

„Myślę, że ta sytuacja powinna wywołać refleksję, że generowanie emocji społecznych czy powodowanie sytuacji, w której emocje społeczne narastają, jest po prostu niebezpieczne. Dlatego konieczne jest, aby problemów nie załatwiać w taki sposób, w jaki próbuje się załatwiać, tylko jednak, jak od dawna namawiamy, prowadzić rozmowy przy stole, rozmawiać kuluarowo i starać się rozwiązywać te problemy bez eskalowania, bez zwiększania napięcia społecznego” – powiedział Niedzielski.

W dalszej części konferencji Niedzielski zwrócił się do komitetu protestacyjnego z zaproszeniem na kolejną turę rozmów prosząc, aby komitet nie odtrącał tego zaproszenia.

„Dlatego dzisiaj ponownie, to już chyba trzeci lub czwarty raz, zwracam się do komitetu protestacyjnego, bo czasem trzeba się cofnąć, żeby iść do przodu, o podjęcie kolejnego już zaproszenia do rozmów – dodał. Chciałem serdecznie zaprosić na takie rozmowy nawet dzisiaj. Nawet dzisiaj o 14 będziemy gotowi do tego, żeby z komitetem protestacyjnym porozmawiać. Minister Piotr Bromber będzie kontaktował się z przedstawicielami i potwierdzał możliwość tej daty, ale niech te tragiczne wydarzenia będą dla nas wszystkich refleksją, że problemy musimy rozwiązywać przy stole i proszę tym razem komitet protestacyjny o nieodtrącanie wyciągniętej ręki” – poinformował Minister zdrowia.

Medycy przyjęli zaproszenie do rozmów, ale prosili o przeniesienie spotkania na jutro. “Członkowie Komitetu to aktywni medycy z całego kraju. Musimy mieć czas na dojazd” – tłumaczyli.

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia poinformował, że jutrzejszy termin został zaakceptowany przez resort zdrowia. “Jutro o 14.00 startujemy z merytorycznymi rozmowami” – informują protestujący.

/źródło: PAP, RMF FM/

„Białe miasteczko” zmienia się w „cichy dyżur”

#4

Wczoraj, po sobotniej tragedii, protestujący medycy zdecydowali o zmianie formuły działalności “białego miasteczka”. Zamiast “białego miasteczka” będzie “cichy dyżur” – napisano na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

“W obliczu tragedii, która wydarzyła się wczoraj naprzeciwko Kancelarii Premiera, podjęliśmy decyzję o zmianie formuły działalności Białego Miasteczka na Cichy Dyżur” – napisano na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Rzecznik protestujących Gilbert Kolbe powiedział, że zmiana formuły nie oznacza likwidacji “białego miasteczka”.

„ ‘Cichy Dyżur’ będzie polegać na tym, że wstrzymujemy wszelkie akcje profilaktyczne oraz nie będziemy już edukować pacjentów w formie prelekcji o systemie ochrony zdrowia. Natomiast uczestnicy protestu będą w “białym miasteczku” nieustanie przebywać i będą w nim nocować” – wyjaśnił.

W oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku stwierdzono, że “celem powstania Białego Miasteczka było zamanifestowanie potrzeby pilnego wprowadzenia skutecznych rozwiązań w systemie publicznej ochrony zdrowia”. Wskazano w nim także, że organizatorzy nie chcą, “by Białe Miasteczko i jego tragiczne wydarzenia wykorzystywano do wywoływania hejtu wobec protestujących pracowników ochrony zdrowia”.

W oświadczeniu dodano, że protestujący pozostają w otwartości “na rozmowy z merytorycznymi przedstawicielami Premiera, nie warunkując tego personaliami”.

Najważniejsze jest, aby w obliczu tragedii rząd z nami porozmawiał. Jesteśmy otwarci na dialog – powiedział Kolbe.

Białe Miasteczko powstało przed kancelarią premiera 11 września.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ekstrapensje na posadach KPRM

Dzięki rozporządzeniu premiera w KPRM będą mogły powstać stanowiska z wysokimi zarobkami – informuje “Rzeczpospolita”.

Główny, starszy i młodszy kierownik projektu – takie nowe funkcje będą mogły powstać w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z ich pełnieniem – jak informuje “Rz” – będą wiązały się wyśrubowane jak na rząd zarobki. Główny kierownik projektu zarobi nawet 16 tys. zł brutto, dokładnie tyle co wiceminister.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że w KPRM podejmowane są “liczne inicjatywy związane z cyfryzacją państwa”, w związku z czym potrzebne jest ściągnięcie z rynku fachowców informatyków.

Według “Rz” problem w tym, że z rozporządzenia nie wynika, iż wymagane są szczególne kwalifikacje. Młodszy kierownik projektu będzie musiał np. posiadać wykształcenie wyższe i zaledwie dwa lata doświadczenia zawodowego.

W dodatku – jak dodaje gazeta – prace nad dokumentem toczyły się w tajemnicy. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został on upubliczniony już po jego podpisaniu; nie przeprowadzono też jakichkolwiek konsultacji.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “20.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *