20-21.03.2021: Przegląd weekendu

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

Polscy lekarze przeprowadzą szczepienia w kwaterze głównej NATO

#1

Premier Mateusz Morawiecki za pomocą Facebooka poinformował, że zespół polskich medyków poleci do kwatery głównej NATO i przeprowadzi szczepienia urzędników. „Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni przez NATO, aby polskie zespoły medyczne przeprowadziły szczepienia w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ważna misja, bo NATO jest organizacją zapewniającą bezpieczeństwo dla ok. miliarda ludzi na świecie i oczywiście się jej podejmiemy.” – poinformował premier.

Minister Michał Dworczyk potwierdził te informacje podając jednocześnie, że w czwartek do Brukseli poleci zespół złożony z ponad 20 lekarzy i przeprowadzi szczepienia 3,5 tysiąca urzędników w ciągu trzech dni. Wyjazd do Brukseli organizuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i szczepienia będą wykonane szczepionką AstraZeneca z polskich zasobów. Za polskie zaangażowanie podziękował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg „Jestem wdzięczny Polsce i premierowi Morawieckiemu za gotowość do wsparcia szczepień COVID-19 w kwaterze głównej NATO” – napisał na twitterze.

Lockdown. Dane policji dot. kontroli

#2

Od soboty 20 marca obowiązują nowe obostrzenia dotyczącego całego kraju, zamknięte są z pewnymi wyjątkami m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki. W związku z wprowadzeniem ogólnokrajowego lockdownu Komenda Główna Policji poinformowała o wzmożonych ilościach kontroli i bardziej zdecydowanym egzekwowaniu wprowadzonych przez rząd obostrzeń. W związku z tym w samą sobotę funkcjonariusze wystawili prawie 2,5 tysiąca mandatów oraz ponad 600 wniosków do sądu o ukaranie. 

Podobnie wzmożona ilość kontroli dotyczy pojazdów, przez co w sobotę było ich ponad 2,7 tysiąca oraz ponad 7 tysięcy kontroli obiektów handlowych. Dla porównania w ciągu kilku ostatnich weekendów łączna liczba mandatów wynosiła odrobinę ponad 3 tysiące. Komenda Główna informuje, że działania będą kontynuowane i brać w nich będzie ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy na terenie całego kraju.

Serwis rządowy przedstawił raport dotyczący NOP

#3

Na stronach rządowego serwisu gov.pl przedstawiono raport dotyczący NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych) w związku ze szczepionką przeciw COVID-19. W raporcie można przeczytać, że w okresie od 27.12.2020, a 20.03.2021 do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 5 092 NOP. Pośród nich 4 362 miały charakter łagodny, czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwały ból w miejscu szczepienia. Wynik ten zestawiając z 4 983 494 podanymi szczepionkami pokazuje, że NOP występuje w 0,1% przypadków. Dodatkowo poinformowano o 46 zgonach, jednak podkreślono, że nie oznacza to śmierci z powodu podania szczepionki, a wystąpienie zgonu w okresie do czterech tygodni od podania szczepionki.

Niedługo pierwszy lot helikoptera na Marsie

#4

NASA poinformowała, że w najbliższym tygodniu łazik Perseverance podejmie kluczowe przygotowania do testów helikopterka Ingenuity. Mija miesiąc od lądowania łazika na czerwonej planecie i jak informuje NASA przeszedł już blisko 100 metrów. Mimo, że dystans wydaje się nie duży, dla NASA to ważny początek, bo wiąże się z testami, które systematycznie przechodzą z pozytywnym wynikiem. Obecnie ostatnie testy przechodzi helikopter Ingenuity, któego latanie na Marsie jest utrudnione ze względu na rozrzedzone powietrze. Jak podaje NASA z tego powodu śmigła helikoptera muszą kręcić się 2,5-3 tysiące obrotów na minutę, czyli 5 razy szybciej niż na Ziemi. Lot Ingenuity jest ważny w kontekście przyszłości, gdyż już przygotowywane są kolejne misje dla helikopterka.

Pierwsza klasa vlogerska

I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Słupsku ogłasza i zarazem zaprasza do zapisania się do nowo powstałego profilu vlogerskiego. Na stronie internetowej liceum informuje, że absolwenci takiej klasy będą mieli kwalifikacje, żeby zostać: youtuberem, vlogerem, influencerem, dziennikarzem, fotografem lub marketingowcem. Utworzenie takiego profilu jak informuje szkoła jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i zainteresowania uczniów. Kosztem utworzenia nowego kierunku jest rezygnacja z profilu dziennikarskiego.

12 comments on “20-21.03.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.