Środa

21.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Proces Tulei oraz protesty

#1

W środę po godzinie 12 rozpoczęło się posiedzenie Sądu Najwyższego ws. prokuratorskich zarzutów ujawnienia informacji z postępowania, ciążących na Igorze Tulei. Na sali rozpraw pojawili się pełnomocnicy sędziego, prokurator oraz przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, która zgłosiła chęć udział w sprawie.

SN ogłosił, że ogłoszenie decyzji nieuznawanej przez Sąd Izby Dyscyplinarnej i jej uzasadnienia w sprawie wniosku o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie warszawskiego sędziego Igora Tulei do prokuratury będzie jawne.

Przed budynkiem Sądu Najwyższego odbywa się manifestacja poparcia dla sędziego Tulei. Uczestniczyło w niej ponad sto osób, także przedstawiciele środowiska sędziowskiego i politycy opozycji.

Sam Tuleya ocenił, między innymi, że do gmachu Sądu Najwyższego “wdarli się uzurpatorzy, którzy ubrali się w te togi fioletowe”. – Mówię o panach i pani z Izby Dyscyplinarnej – dodał.

Powolne luzowanie obostrzeń

#2

Od 26 kwietnia w 11 województwach uczniowie klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe a otwarte zostaną tam także salony fryzjerskie i salony kosmetyczne – poinformował na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. W pięciu województwach z najtrudniejszą sytuacją (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim), obostrzenia pozostają bez zmian.

Jeszcze przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po jego zakończeniu, ze sporym opóźnieniem względem początkowych zapowiedzi, odbyła się konferencja prasowa, na której aktualizacji sytuacji dokonał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

BBN o sytuacji na Ukrainie

#3

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada na temat sytuacji na granicy Ukrainy z Rosją, zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uczestniczyli w niej szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, najwyżsi dowódcy wojska i szefowie służb.

Po odprawie szef BBN Paweł Soloch powiedział, że mamy do czynienia z nieznaną od wielu lat, praktycznie od czasu inwazji na Krym w 2014 roku, obecnością wojsk rosyjskich na odcinku także w okolicach Ługańska i Doniecka.

Pytany, o konkrety stanowiska prezydenta RP w tej sprawie, Soloch powiedział, że “mowa jest o sankcjach, nie tylko ich przedłużeniu, ale o ewentualnym rozszerzeniu sankcji”. – Mowa jest również o pewnym stanowisku wykazującym nasze zdecydowanie i determinację – przekazał.

Gowin o przyszłości koalicji

#4

Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory – tak o ewentualnej koalicji z opozycją mówił podczas konferencji lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Z drugiej strony polityk zapewniał jednak, że stabilną większość może zapewnić obecnie tylko Zjednoczona Prawica.

Gowin pytany o propozycję opozycji na temat „rządu technicznego” odparł, iż Polska potrzebuje spójnego, sprawnego rządu mającego za sobą stabilną większość parlamentarną. Taką stabilną większość może, chociaż ostatnio różnie z tym bywa, zapewnić tylko jeden obóz – obóz Zjednoczonej Prawicy.

Lider Porozumienia ocenił także, że nie spodziewa się przedterminowych wyborów. W jego opinii obecnie należy skoncentrować się na walce z pandemią i przywrócenia rozwoju gospodarczego.

 

Poprzednie Przeglądy dnia:
14.04.2021 Przegląd dnia – środa
15.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
16.04.2021 Przegląd dnia – piątek
19.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
20.04.2021 Przegląd dnia – wtorek

03 comments on “21.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *