Piątek

21.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

TSUE nakazuje natychmiast wstrzymać wydobycie w kopalni Turów

#1

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał natychmiastowo wstrzymać wydobywanie w kopalni Turów, do czasu rozstrzygnięcia skargi złożonej przez czeski rząd. Główną przyczyną złożenia skargi przez Czechów jest negatywny wpływ kopalni na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Niewykonanie nakazu może spowodować, że Komisja Europejska wniesie do TSUE o nałożenie kar finansowych za każdy dzień zwłoki.

“Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych” – poinformował w postanowieniu wiceprezes TSUE.

W związku z dość zaskakująca decyzją TSUE polska dyplomacja próbuje doprowadzić do zmiany postanowienia w sprawie kopalni. Dyplomacja polska działa w tej kwestii trójtorowo:

  • próbuje składać wniosek o zmianę decyzji w TSUE,
  • próbuje przekonać Komisję Europejską, żeby ta opowiedziała się po stronie Polski,
  • rozpoczęła rozmowy z czeskim rządem, który złożył wniosek do TSUE, Polska chce, żeby Czesi poprosili TSUE o cofnięcie zawieszenia działalności kopalni, przez którą zawieszona jest również działalność elektrowni.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił decyzję unijnego trybunału jako niesprawiedliwą i niesłuszną: “Piątkowa decyzja TSUE, zobowiązująca Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest niesprawiedliwa i niesłuszna” – powiedział Premier.

PiS wycofuje projekt nowelizacji ustawy o lasach

#2

„Prawo i Sprawiedliwość wycofało poselski projekt noweli ustawy o lasach, dotyczący możliwości zamiany terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych” – poinformowała PAP posłanka Anna Paluch. „Projekt będzie uzupełniony i ponownie przesłany do Sejmu” – dodała.

Projekt nowelizacji ustawy wzbudził bardzo wiele kontrowersji ze względu na możliwość doprowadzenia do prywatyzacji lasów. Zarówno aktywiści jak i politycy alarmowali w tej sprawie od wielu dni. Ministerstwo klimatu zaprzeczało informacjom, że projekt miałby doprowadzić do prywatyzacji i uszczuplenia cennych przyrodniczo terenów. PiS przygotowało autopoprawkę, która miała na celu większe zabezpieczenie interesów Lasów Państwowych.

Projekt był rozpatrywany na połączonych komisjach środowiska i gospodarki, co zakończyło się czwartkowym głosowaniem, w którym w stosunku 28 do 26 poparty został wniosek o odrzucenie projektu noweli wraz z poprawką w pierwszym czytaniu.

Wycofanie projektu nie kończy tematu, gdyż już zapowiadany jest nowy projekt, który będzie złożony w Sejmie. „Przegraliśmy głosowanie w komisji nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu i dlatego wycofujemy projekt. Ma zostać poprawiony i procedowany ponownie. Bedzie nowy projekt” – przekazała Anna Paluch.

Otwarcie kin i teatrów

#3

Od piątku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów kolejnych etapach luzowania obostrzeń związanych z epidemią otwarte zostają m.in. kina i teatry.  W środę 12 maja Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o zmianach w harmonogramie luzowania obostrzeń. W związku z tym o tydzień przyspieszone zostało otwarcie kin, teatrów, filharmonii i grup cyrkowych. Instytucje muszą funkcjonować w reżimie sanitarnym. Oznacza to, że widzom udostępnione może zostać maksymalnie 50 procent całkowitej liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni) oraz zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami. 

Nadal trzeba zasłaniać usta i nos oraz po stronie organizatora jest zapewnienie, by widzowie nie spożywali napojów lub posiłków. Poza wspomnianymi instytucjami swoją działalność mogą wznowić również domy i ośrodki kultury pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego oraz parki rozrywki na świeżym powietrzu.

Kolejne luzowanie obostrzeń planowane jest na piątek 28 maja, kiedy wznowiona zostanie gastronomia wewnętrzna. Dodatkowo planowane jest dopuszczenie imprez okolicznościowych do 50 osób (niezaszczepionych, dla osób zaszczepionych nie ma limitu), wznowienie sportu w krytych obiektach oraz działalność basenów, siłowni, klubów fitness, czy solariów. Wszystko w reżimie sanitarnym.

W oczekiwaniu na rekord

#4

W sobotę 22 maja Bayern Monachium rozegra ostatnie spotkanie w sezonie, przeciwnikiem będzie Augsburg. Bawarczycy już kilka kolejek temu zapewnili sobie mistrzostwo, więc ten mecz pozostaje pod znakiem możliwości pobicia historycznego rekordu Gerda Mullera przez Roberta Lewandowskiego. Polak w obecnym sezonie strzelił już 40 goli, czym wyrównał rekord z sezonu 1971/72 i stoi przed szansą pobicia.

W mediach pojawiają się sprzeczne opinie odnośnie możliwości pobicia spektakularnego wyniku Mullera. 

Były gracz m.in. Bayerny czy Liverpoolu Dietmar Hamann zasugerował, że prawdziwym oddaniem szacunku dla G. Mullera ze strony Lewandowskiego, byłoby, gdyby zrezygnował z gry w ostatnim spotkaniu i usiadł na ławce. „Przecież Robert już Gerda dogonił. Nie jest tak, że ja mu “każę” stanąć na 39 golach. Ma ich już tyle samo co Gerd – 40. Obaj przeszli do historii Bayernu. W moim przekonaniu dzielić rekord z Muellerem byłoby czymś wspaniałym, dużo bardziej wyjątkowym, niż pobicie tego rekordu. Według mnie, gdyby Robert odpuścił, byłby to jeden z najgłośniejszych gestów tego typu w historii sportu. Nie tylko piłki, po prostu w historii sportu. Mówiłby o tym cały świat” – powiedział Hamann.

Odmienne zdanie wyraził Karl Heinz-Rummenigge, prezes zarządu Bayernu, który nie ma wątpliwości, że Rober Lewandowski w sobotę pobije rekord. „Jestem przekonany, że w sobotę Robert strzeli gola numer 41. Koledzy na pewno mu pomogą, będziemy świadkami historycznego wydarzenia” – oświadczył Rummenigge.

Sam Lewandowski w rozmowie w Polsat News poinformował, że nie zamierza odpuścić możliwości pobicia rekordu, co jego zdaniem jest prawdziwym oddaniem szacunku G. Mullerowi. „Mam oczywiście wielki respekt do dokonań Gerda Muellera, tego co zrobił nie tylko dla niemieckiej piłki, ale i dla całego europejskiego i światowego futbolu. Jest to wielkie nazwisko. Stać na równi z taką osobą, to jest coś niezwykłego, ale (…) rekordy są po to, żeby je próbować pobijać – zaznaczył Lewandowski.

Na przeszkodzie w przejściu do historii Lewandowskiemu może stać o ironio rodak, Rafa Gikiewicz, który strzeże bramki Augsburga.

Poprzednie Przeglądy dnia:

14.05.2021 Przegląd dnia – piątek
17.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
18.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
19.05.2021 Przegląd dnia – środa
20.05.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “21.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *