Poniedziałek

21.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Prof. Wiącek ponownie powalczy o RPO

#1

Profesor Marcin Wiącek powalczy po raz drugi o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, po tym jak przegrał w ostatniej próbie wyboru RPO z senator Lidią Staroń. Wiącek w Sejmie przegrał kilkoma głosami (231 „za” L. Staroń, 222 „za” M. Wiąckiem), lecz kandydatura Staroń została odrzucona przez Senat w piątek. Ludowcy, którzy zgłaszali prof. Wiącka zapewniają, że jest gotowy podjąć kolejną próbę walki o urząd Rzecznika. Poza ludowcami przy poprzednich wyborach Marcina Wiącka popierały: Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Dodatkowo kandydaturę tą wsparło 9 posłów Porozumienia Jarosława Gowina.

Kolejna już szósta próba wybrania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie podjęta prawdopodobnie na posiedzeniu Sejmu 7-8 lipca. Dotychczas w pięciu próbach nie udało się wybrać nowego RPO, a funkcję sprawuje Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Czasu na wybór nowego Rzecznika jest coraz mniej, bo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wedle którego sprawowanie funkcji przez Bodnara po zakończeniu kadencji jest niekonstytucyjne. Zgodnie z orzeczeniem czas na wygranie nowego RPO jest do 15 lipca, po tym okresie prawdopodobnie wprowadzony zostanie „komisarz”.

Paszport Covidowy dostępny już w aplikacji

#2

Unijny Certyfikat COVID (UCC) od poniedziałku dostępny jest w aplikacji mobilnej mObywatel. Certyfikat umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej – poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM.

Jak przypomniał zespół ds. cyfryzacji, do tej pory dokument można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta.

Oprócz aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID pojawił się również w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, która jest mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta.

Osoby, które korzystały z aplikacji mObywatel, muszą zaktualizować program do najnowszej wersji, aby móc pobrać tam swój UCC.

___

___

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu zastąpił dostępne do tej pory w tej aplikacji krajowe zaświadczenie o szczepieniu.

UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę). Certyfikat ważny jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni.

Dokument mogą też pobrać osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.

Unijny Certyfikat COVID znajdą w swojej aplikacji mObywatel również ozdrowieńcy – certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.

Jak poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM, UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.

Autentyczność certyfikatu może być weryfikowana podczas np. odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej – czytamy w komunikacie.

Aby pobrać UCC, należy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji.

/źródło: PAP/

Konrad Fijołek zaprzysiężony

#3

Konrad Fijołek został zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa podczas sesji rady miasta. Fijołek został wybrany na prezydenta w przedterminowych wyborach 13 czerwca, wygrywając już w pierwszej turze – zdobywając 56,51 proc. ważnych głosów, przy 54 proc. frekwencji. Kontrkandydatami Fijołka byli: wojewoda podkarpacka Ewa Leniart (23,62 proc.), wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (10,72 proc.) oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun (9,15 proc.). Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po przejściu Covid-19.

Będę chciał zaprosić wszystkich do współpracy. Wszystkich tych rzeszowian, którzy mają inne pomysły, myślą inaczej, głosowali inaczej. Będę chciał być prezydentem wszystkich rzeszowian – mówił Fijołek po zaprzysiężeniu.

Fijołek zapowiedział, że zamierza korzystać także z propozycji i dorobku konkurentów w tych wyborach. Zapowiedział również zaproszenie do współpracy klub opozycyjny w radzie miasta oraz główną konkurentkę Ewę Leniart.

Trzaskowski zapowiada wniosek o odwołanie Czarnka

#4

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do Koalicji Obywatelskiej w sprawie przygotowanie wniosku o odwołanie ministra edukacji Przemysława Czarnka.

„Rządzący próbują szkołę upartyjnić. Próbują wprowadzić indoktrynację zamiast szkoły nowoczesnej, zamiast szkoły, która uczy otwartych postaw, która uczy samodzielnego myślenia. Dzisiaj rządzący chcą sami formować naszych uczniów. Na to nie ma naszej zgody (…) Dlatego zwrócę się do koleżanek i kolegów z Koalicji Obywatelskiej o przygotowanie wniosku o odwołanie ministra Czarnka” – powiedział Trzaskowski.

Słowa Trzaskowskiego związane z protestami jakie odbywają się w stolicy kraju przeciwko planom centralizacji systemu edukacji. “Nie chcemy partyjnej szkoły!” – pod takim hasłem protestują samorządowcy i środowiska szkolne. Przed kancelarią premiera odbyła się również konferencja prasowa z przedstawicielami samorządów, uczniów i nauczycieli. Organizatorzy zaapelowali także o podpisywanie petycji, dostępnej tez w Internecie.

“Projekt nowelizacji prawa oświatowego istotnie zmniejsza wpływ wspólnot samorządowych – zarówno władz lokalnych, jak i rodziców – na pracę szkoły. Jest niezgodny z zasadą pomocniczości i samorządności, które są fundamentem demokratycznych przemian 1989 roku. Naruszają przyjętą po upadku komunizmu zasadę współdziałania władz centralnych i lokalnych, przy zachowaniu autonomii szkoły, dyrektorów i nauczycieli oraz respektowania głosu rodziców i wspólnot lokalnych. To gwarancja dialogu społecznego, ale także wolności i pluralizmu polskiej edukacji. Szkoła podporządkowana centralnej władzy i realizująca jej ideologiczną wizję to zaprzeczenie nowoczesnej edukacji w demokratycznym państwie. To złe miejsce dla dzieci, rodziców, a także dla samych nauczycielek i nauczycieli” – czytamy w petycji.

Protestujący uważają, że zapowiadane zmiany są sprzeczne z konstytucją, a projekt nowelizacji prawa oświatowego istotnie zmniejsza wpływ samorządów i rodziców na funkcjonowanie szkoły. W efekcie do placówek może wrócić stara, dobrze znana rzeczywistość.

Poprzednie Przeglądy dnia:

14.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
15.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
16.06.2021 Przegląd dnia – środa
17.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
18.06.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “21.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *