Środa

21.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Marcin Wiącek oficjalnie RPO

#1

W Senacie odbyło się głosowanie kandydatury prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydaturą głosowało 93 senatorów, nikt nie był przeciw natomiast 5 senatorów wstrzymało się od głosowania. Tym samym prof. Wiącek uzyskał zgodę obu izb i oficjalnie można powiedzieć, że został nowym RPO.

Wiącek po głosowaniu w Senacie wyraził uznanie dla wszystkich parlamentarzystów, „którym udało się wznieść ponad podziały i wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich”. „Jestem dumny osobiście z tego, że to porozumienie skoncentrowało się wokół mojej osoby” – podkreślił profesor.

Zobowiązał się, że “będzie niezależnie od okoliczności pomagał każdemu obywatelowi, który czuje, że jego wolności czy prawa są naruszane”.

Wiącek zapowiedział, że jako RPO w pierwszej kolejności będzie chciał spotkać się z Komendantem Głównym Policji ws. “zwiększenia wrażliwości funkcjonariuszy, którzy mają kontakt z osobami zatrzymywanymi”.

“Chciałbym również przygotować raport dot. problemów, jakie obnażyła pandemia koronawirusa. Pragnę również spotkać się z organizacjami społecznymi, które zajmują się ochroną praw osób najbardziej wykluczonych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób dotkniętych kryzysem bezdomności i stworzyć katalog problemów, które mógłbym przy pomocy współpracowników z Biura RPO rozwiązać” – powiedział Wiącek.

Nowego Rzecznika udało się wybrać w szóstej próbie, kiedy wreszcie wszystkie ugrupowania doszły do porozumienia zgłaszając prof. Wiącka wspólnie. Wcześniej w dwóch pierwszych próbach jedyną kandydatką była Zuzanna Rudzińska-Blusz, ale mimo braku kontrkandydatów nie uzyskała poparcia w Sejmie. W trzecim podejściu do walki oprócz Rudzińskiej-Bluszcz stanęli Piotr Wawrzyk i Robert Gwiazdowski. Sejm wyraził poparcie dla kandydatury Wawrzyka, lecz Senat ją odrzucił. W czwartej próbie wyboru do walki o urząd RPO stanęli: Bartłomiej Wróblewski, Piotr Ikonowicz i Sławomir Patrya. Podobnie jak w poprzedniej próbie Sejm wybrał Wróblewskiego, ale Senat odrzucił tą kandydaturę. W piątej próbie startowali: Lidia Staroń i Marcin Wiącek. Poparcie Sejmu uzyskała Staroń, lecz ponownie Senat zablokował tą kandydaturę. Na początku lipca udało wypracować się porozumienie na mocy którego kandydaturę Wiącka  zgłosiły wspólnie klub PiS i kluby opozycyjne: PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewica, a także koło Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Sejm wybrał go na nowego RPO na początku lipca.

Andrzej Duda poleci do Japoni na ceremonię rozpoczęcia IO

#2

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Japonii, gdzie weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W czasie wizyty planowane jest spotkanie z premierem Japonii Yoshihide Suga – poinformowała prezydencka kancelaria.

W czwartek Andrzej Duda złoży wizytę w ośrodku Fukudenkai w Tokio, który w latach 1920-1922 udzielił pomocy kilkuset tzw. sierotom syberyjskim, czyli dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię. Początkowo ośrodek pomagał dzieciom, obecnie również samotnym osobom starszym. 

Również w czwartek prezydent wręczy odznaczenia w polskiej ambasadzie w Tokio.

W piątek prezydent spotka się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. Następnie zaplanowano audiencję prezydenta u cesarza Naruhito.

Wieczorem Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wskazywał, że prezydent chce być z polskimi sportowcami i wesprzeć ich tam, gdzie będą rywalizować.

Kumoch stwierdził też, że wizyta prezydenta Dudy wynika również z tradycji olimpijskiej. Jak dodał, przywódca państwa organizującego kolejne igrzyska odwiedza otwarcie poprzedniego wydarzenia. „Polska jest organizatorem Igrzysk Europejskich w 2023 r. i już dawno podjęliśmy zobowiązanie wobec Japończyków, że pojawimy się na Igrzyskach w Tokio. Jest to wyraz naszego szacunku” – powiedział.

Na sobotę zaplanowano spotkanie prezydenta Dudy z premierem Japonii Yoshihide Sugą. Jak zaznaczył Kumoch, Japonia to jeden z naszych najważniejszych partnerów w tej części świata, więc rozmowy będą dotyczyły m.in. stosunków bilateralnych, w tym zaangażowania Japonii w finansowanie projektów związanych z Trójmorzem.

Również w sobotę Andrzej Duda obejrzy trzy mecze: mecz koszykówki mężczyzn 3×3 Polska-Łotwa, mecz polskich tenisistów oraz mecz piłki siatkowej mężczyzn Polska-Iran.

/źródło: PAP/

Ponad 100 tys. podpisów za odwołaniem Czarnka

#3

Akcja Demokracja i Lewica zebrały ponad 100 tysięcy podpisów za odwołaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W dniu, w którym Sejm głosować ma nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka, działacze Lewicy i Akcji Demokracja zorganizowali konferencję prasową, na którą w kilkunastu kartonach przynieśli ponad 100 tys. podpisów za odwołaniem szefa MEiN. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy podkreślała, że to o wiele więcej, niż otrzymał on głosów w wyborach parlamentarnych. Apelowała również, by Sejm jednogłośnie odwołał ministra z funkcji.

Jakub Kocjan z Akcji Demokracja podał, że 104 tys. podpisów Akcja zebrała w internecie, a kolejne tysiące zebrane zostały przez Lewicę na ulicach miast. Przekonywał, że to jasny sygnał dla posłów, czego oczekują od nich ludzie.

Kocjan ocenił również, że dzisiejsze głosowanie nad wotum nieufności będzie głosowaniem nad wizją polskiej szkoły i nauki. „Głos za Czarnkiem to głos za szkołą lęku i indoktrynacji” – przekonywał.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła zaś, że zbieraniu podpisów towarzyszyło przesłanie, że wszyscy chcą wrócić we wrześniu do szkoły lepszej, bezpiecznej i uczącej o tym, co ważne dla uczniów. „I taka szkoła jest możliwa, ale na drodze do niej stoi Czarnek” – przekonywała.

W jej ocenie Przemysław Czarnek to najgorszy minister edukacji od 1989 roku.

Posłanka zapowiedziała, że wieczorem cała Lewica poprze wniosek o odwołanie ministra Czarnka, i zaznaczyła, że nawet jeśli Zjednoczona Prawica obroni swego ministra, to Lewica będzie nadal działać razem z protestującymi na rzecz dymisji Czarnka.

„Protest trwa i będzie trwał, nawet jeśli PiS obroni swojego ministra” – stwierdziła.

Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że w pudełkach z ponad 100 tys. zebranych podpisów jest głos suwerena, którego szef rządu – jak deklaruje – słucha.

„W tych podpisach jest głos suwerena, który jednoznacznie powiedział: Czarnek musi odejść” – podsumowała posłanka Lewicy.

/źródło: PAP/

„Lex TVN” na następnym posiedzeniu

#4

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że na obecnym posiedzeniu Sejmu (35. Posiedzenie trwa od środy do piątku) posłowie zajmą się tzw. Ustawą „lex TVN” najprawdopodobniej do tego nie dojdzie i zostanie przełożone na kolejne sierpniowe posiedzenie.

Jeszcze wczoraj rzeczniczka PiS Anita Czerwińska – pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu posłowie zajmą się “lex TVN” – odparła: „Na ten moment tak, takie są plany co do tej ustawy”. Dzisiaj rano natomiast o takim scenariuszu mówił również rzecznik rządu Piotr Müller. W internetowym programie Rp.pl stwierdził: „Myślę, że to posiedzenie Sejmu zajmie się tym pakietem i z tego, co mi wiadomo (…), to posiedzenie Sejmu ma szansę już ten temat ostatecznie rozstrzygnąć i przejść do głosowania na sali plenarnej”.

„Myślę, że na tym posiedzeniu Sejmu jest prawdopodobne, że ta ustawa zostanie przyjęta. Jestem przekonany, że większość, która jest w stanie przyjąć ten projekt na tym posiedzeniu Sejmu, jest” – podkreślił także Müller.

Wkrótce potem jednak, po zakończeniu spotkania klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki ogłosił, że Sejm zajmie się projektem lex TVN “raczej” dopiero 11 sierpnia.

„Na tym posiedzeniu to już nie zdążymy, raczej jedenastego, a wcześniej oczywiście odbędzie się komisja” – stwierdził Terlecki.

Wczoraj, mimo wcześniejszych doniesień, komisja kultury nie zajęła się lex TVN.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy zmiana terminu spowodowana jest tym, że PiS nie ma większości dla przegłosowania projektu, Terlecki odpowiedział retorycznym: „no jak?”. Wskazał również, że w takiej sytuacji rządzącym nie udałoby się obronić ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wobec którego wniosek o wotum nieufności złożyła Koalicja Obywatelska.

Na uwagę dziennikarzy, że jeden z koalicjantów – Porozumienie Jarosława Gowina – zapowiedział, że nie poprze projektu w obecnym kształcie, Ryszard Terlecki stwierdził: „TVN to jest drobiazg w tym wszystkim”.

Niedługo potem szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu z PiS, Piotr Babinetz, poinformował, że komisja zajmie się projektem w przyszłym tygodniu.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “21.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *