Wtorek

21.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Koncesja dla TVN coraz bliżej?

#1

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas wtorkowego głosowania nie podjęła decyzji ws. koncesji dla TVN24. Za przedłużeniem koncesji zagłosowało 3 członków Rady, 2 było przeciw.

Nieformalne rozmowy na temat koncesji dla TVN24 trwały przez cały weekend. Sprawa była konsultowana również z najważniejszymi politykami obozu władzy – ustalił nieoficjalnie serwis Wirtualna Polska. – Rozmowy będą trwały do ostatniej chwili, kluczowy będzie jeden głos – twierdzi źródło portalu.

/źródło: PAP, DoRzeczy.pl, wp.pl/

Premier ostro o sprawie Turowa

#2

“Mieszkańcy Bogatyni mają marznąć bo taka jest decyzja TSUE? To nie jest sprawiedliwy wyrok. Ten wyrok jest pozbawiony adekwatności i proporcjonalności” – ocenił na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. “Wyłączenie kopalni Turów pozbawiłoby miliony polskich rodzin prądu. Na pewno na coś takiego się nie zgodzimy” – podsumował.

21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu Czech z Polską. Wczoraj wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE, Rosario Silva de Lapuerta, wydała postanowienie, w którym zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie do czasu wykonania orzeczenia z 21 maja.

“Uważamy tę decyzję za skrajnie agresywną, skrajnie szkodliwą dla relacji polsko-czeskich. Wybory [w Czechach – przyp. red.] tego nie usprawiedliwiają” – ocenił premier. W jego ocenie „Chcieliśmy zawrzeć porozumienie z republiką Czeską, Czesi zachowywali się w sposób absolutnie bez dobrej woli – takie informacje otrzymuję od naszego zespołu negocjacyjnego”. W dalszej części premier do uzasadnienia postawy rządu wykorzystał dość mocne i emocjonalne argumenty: „To czy Polska będzie musiała zapłacić te pieniądze czy nie to zobaczymy. Wykorzystamy wszystkie środki prawne, aby wykazać ich nieproporcjonalność, arbitralność i ogromne szkody, jakie by to wywołało. Jeśli UE i TSUE chcą ryzykować zdrowiem i życiem Polaków i za nic mają naszą argumentację, to ja uważam, że takie postawienie sprawy jest postawieniem sprawy na głowie”.

/źródło: rp.pl/

Opinia KE o karze dla Polski

#3

Z kolei Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer poinformował dziś, że zapłacenie zasądzonej kary jest “prawnym obowiązkiem” Polski.

Słowa premiera Morawieckiego (przytaczane powyżej) skomentował dziś rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Zauważył, że Polska będzie musiała płacić kary od chwili otrzymania decyzji do czasu, aż dostosuje się do decyzji TSUE o wstrzymaniu pracy kopalni. Jeśli tego nie zrobi, będzie płacić do chwili zapadnięcia ostatecznego wyroku, który spodziewany jest na początek przyszłego roku.

Kary przestaną być naliczane gdy Polska i Czechy dojdą do porozumienia. Gdyby Polska odmówiła płacenia kary, Komisja Europejska ma prawo odliczyć zasądzoną kwotę od unijnych wpłat na konto Polski.

/źródło: rp.pl/

Póki co bez obostrzeń

#4

We wtorek w Sanoku (Podkarpackie) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na razie nie jesteśmy na takim poziomie liczby zachorowań, żebyśmy podejmowali decyzje o obostrzeniach.

Na briefingu, który odbył się w sanockiej uczelni, minister podkreślił, że na razie nie będą podejmowane decyzje o obostrzeniach.

„Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca – mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować” – powiedział.

Przypominamy – dziś w Polsce odnotowano 711 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 15 osób.

/źródło: rp.plgov.pl/

Echa urodzin Roberta Mazurka

Dziennik Fakt opisał dziś kulisy piątkowej imprezy urodzinowej znanego dziennikarza Roberta Mazurka. Według relacji gazety, na zabawie pojawiło się wielu polityków zarówno z rządu, jak również i opozycji, co potwierdziły zamieszczone w gazecie zdjęcia.

Gazeta zauważa, że w tym samym czasie, gdy politycy imprezowali na urodzinach Mazurka, Marian Banaś składał raport z działalności swojego urzędu za ubiegły rok. Szef Najwyższej Izby Kontroli przemawiał do niemal pustej sali. Na imprezie pojawili się m.in. Tadeusz Cymański czy Marek Suski z obozu rządzącego, podczas gdy z opozycji pojawili się na sali m.in. Borys Budka czy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na pytania redakcji dlaczego politycy nie wykonywali swoich obowiązków w Sejmie ci zasłaniali się wykonywaniem swoich obowiązków… w innych miejscach. Sam jubilat telefonów od redakcji Faktu nie odbierał.

Bardziej rozmowni są oczywiście internauci, którzy od rana ochoczo komentują sprawę. Dla jednych to bezwstydny objaw relacji panujących między politykami a dziennikarzami, których nie obserwujemy na co dzień. Inni bagatelizują sprawę twierdząc, iż każdy w wolnym czasie ma zasadniczo prawo robić to na co ma ochotę.

/źródło: fakt.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “21.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *