21-22.08.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sytuacja na granicy

#1

Straż Graniczna na Twitterze poinformowała, że na granicy w Usnarzu Górnym, gdzie od kilkunastu dni czekają cudoziemncy chcący przedostać się do Polski, znajduje się obecnie 24 osoby.

„Po stronie białoruskiej na wysokości m. Usnarz Górny znajduje się obecnie grupa 24 os.(20 m. i 4 k.), nie ma wśród nich dzieci. Część osób została zabrana przez str. 🇧🇾 a kilka nowych dowiezionych. Str. 🇧🇾 kilkukrotnie dostarczała dziś grupie żywność, napoje i papierosy” – czytamy na Twitterze Straży Granicznej.

W kolejnym wpisie SG informuje, że po białoruskiej stronie przygotowane zostało miejsce, gdzie zaproszone zostały białoruskie media na spotkanie z cudzoziemcami.

„Służby graniczne Białorusi zaprosiły dziś białoruskie media na spotkanie z koczującymi cudzoziemcami. Miejsce koczowiska zostało wcześniej przygotowane do nagrań telewizyjnych. Część osób została zabrana, a nowe przywiezione. Obecnie po str. 🇧🇾 znajdują się 24 osoby” – informuje SG.

/źródło: Twitter/

Wideokonferencja premiera ws. cudzoziemców

#2

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wideokonferencji szefów rządów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, której tematem była sytuacja na granicy z Białorusią. Zwołana na prośbę Morawieckiego konferencja miała na celu omówienie spowodowanej przez stronę białoruską sytuacją z napływem migranctów do Europy.

„Dzisiaj, na moje zaproszenie, odbyła się wideokonferencja premierów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Premier Estonii uczestniczył w wideokonferencji także jako aktualny członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głównym celem rozmowy było omówienie sytuacji na granicach naszych państw wobec działań władz białoruskich” – napisał na Facebooku premier Morawiecki.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po spotkaniu poinformowała, że premierzy wymienili informacje odnoścnie działań prowadzonych na granicy i zgodzili się, że bieżąca współpraca przebiega płynnie.

„Na granicy zewnętrznej UE z Białorusią nie ma “ziemi niczyjej”, czyli szarej strefy, na której nikt nie ponosi odpowiedzialności za los przebywających tam osób. W rzeczywistości jest to terytorium białoruskie, a władze tego kraju ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację obywateli innych państw, których legalnie wpuściły na swoje terytorium” – czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

W konferencji wzięli udział: premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Litwy Ingrida Simonyte, premier Łotwy Arturs Karins i premier Estonii Kaja Kallas.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ewakuacja z Afganistanu

#3

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w sobotę, że z Afganistanu ewakuowano już 260 osób, z których kilkoro to Polacy, a pozostali to Afgańczycy, którzy współpracowali z Polskim Kontyngentem Wojskowym oraz wcześniej z polską placówką dyplomatyczną.

„Z 260 ewakuowanych z Afganistanu osób kilkoro to Polacy, a pozostali to Afgańczycy, którzy współpracowali z Polskim Kontyngentem Wojskowym, czy jeszcze wcześniej z polską placówką dyplomatyczną” – przekazał Dworczyk.

Szef KPRM przekazał, że lista osób, które wspierały polskich dyplomatów i żołnierzy stale rośnie, gdyż codziennie zgłaszają się kolejne osoby.

„One są oczywiście weryfikowane i dopiero potem wciągane na listę osób zakwalifikowanych do ewakuacji” – wyjaśnił Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera przekazał również informację, że przygotowywany jest w międzyczasie program wsparcia ewakuowanych osób. Zaznaczył przy tym, że na chwilę obecną nie wiadomo ile z tych osób wystąpi o status uchodźcy, a ile będzie chciało wyruszyć do innego kraju.

„W pierwszym rzędzie czeka te osoby kwarantanna i załatwienie wszelkich formalności” – dodał odnośnie pytania, gdzie trafią przyjezdni.

Michał Dworczyk podkreślił również, że równolegle przygotowywana jest ewakuacja z Afganistanu ok. 300 współpracowników cywilnych NATO, do czego zobowiązał się premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z sekretarzem NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Rozpoczęły się przygotowania do tej ewakuacji, więc równolegle będzie prowadzona ewakuacja tamtych osób” – wyjaśnił Dworczyk.

/źródło: PAP, RMF FM/

„Jelczem w Himalaje”

#4

Maciej Pietrowicz, syn Jerzego Pietrowicza uczestnika pierwszej wielkiej wyprawy w 1979 roku na Annapurnę Południową zorganizowaną przez Sudecki Klub Wysokogórski, w trakcie, której śmierć poniosło trzech himalaistów, postanowił uczcić po ponad 40 latach wyprawę swojego ojca i jego kolegów. Zorganizował wyprawę niezawodnym Jelczem w Himalaje w składzie: Pietrowicz jako organizator, Arkadiusz Peryga jako kierowca i mechanik, Ryszard Włoszczykowski – jeden z uczestników wyprawyz 1979 roku.

Uczestnicy mają do pokonania około 10 000 km przez Słowację, Węgry, Rumunię, Turcję, Iran, Pakistan, aż do Nepalu. Całe przedsięwzięcie wyruszyło w sobotę 21 sierpnia z Tynku w Jeleniej Górze.,

/źródło: RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *