Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.
Koronawirus paraliżuje służbę zdrowia

Poniedziałek tradycyjnie przynosi mniejszą liczbę oficjalnie odnotowanych zakażeń z poprzedniej doby (dziś, 22 marca było to 14 578 nowych przypadków przy 65 ofiarach śmiertelnych). Cały czas napływają do nas jednak niepokojące dane z różnych placówek medycznych w Polsce. „Zdarza się, że w karetce spędzają niemal dobę. Czas na krótką przerwę przychodzi tylko podczas dezynfekcji pojazdu i wymiany kombinezonu. Pacjentów przybywa, wydłużają się dystanse pokonywane w poszukiwaniu miejsca w szpitalu.
– Mogę śmiało powiedzieć, że w tygodniu wyrabiam od 80 do 100 godzin, tylko po to, żeby system ratownictwa w Warszawie mógł istnieć” – to szokująca wypowiedź ratownika medycznego i dyspozytora, którą przytacza dziś portal tvn24.pl. W Warszawie brakuję już nie tylko miejsc w szpitalach, lecz także karetek – w samym zeszłym tygodniu śmigłowiec LPR wylatywał tam do interwencji covidowych 23 razy. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o coraz większym nakładzie sił angażowanych przez straż pożarną.
Pod respiratorem jest aktualnie najwięcej osób od początku wybuchu pandemii w Polsce. Za szybką transmisję wirusa, wg. Adama Niedzielskiego, odpowiada tzw. wariant brytyjski – wg. Ministra Zdrowia odpowiedzialny za 80% aktualnych zakażeń.
Na dzisiejszej konferencji prasowej, Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział możliwość wprowadzenia kolejnych obostrzeń, na przykład zakazu przemieszczenia się w okresie Wielkanocy, “jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała” [gwałtowne lub duże wzrosty liczby chorych lub akty nieodpowiedzialnego zachowania obywateli – przyp. red.]
Marszałek Senatu zagrożony?

Prokuratura Regionalna w Szczecinie zawnioskowała do Senatu o uchylenie immunitetu marszałka tej izby. Śledczy chcą przedstawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty korupcyjne z lat 2006, 2009 i 2012. Rzecznik Prokuratury Krajowej wyjaśniła, że chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych.
Opozycja ocenia te działania jako motywowane politycznie i jako próbę osłabienia instytucji Senatu, która, jak wiemy, aktualnie jest z opozycyjną większością jeżeli chodzi o liczbę rozkładu głosów senatorów. Dla rządu Zjednoczonej Prawicy stanowi to ostatnio problem – w senackich głosowaniach przepadają lub opóźniane są różne projekty forsowane przez rząd (np. kandydaci na Rzecznika Praw Obywatelskich).
Sprawy Obajtka ciąg dalszy

W poniedziałkowym wydaniu Gazeta Wyborcza przytoczyła fragmenty aktu oskarżenia skierowanego do sądu w 2013 roku, dotyczącego domniemanej współpracy Daniela Obajtka z grupą Macieja C., pseud. „Prezes”. Według GW, na osobach wymienionych w aktach ciążą zarzuty korupcji oraz oszustwa w transakcji sprzedaży granulatu do produkcji PCV. Przypomnijmy – akt oskarżenia został wycofany z sądu w 2016 roku, co, według śledczych GW, jest jednym z dowodów na protekcję byłego wójta Pcima ze strony prokuratury kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę. Daniel Obajtek opublikował na Twitterze oświadczenie w którym informuje, iż podejmie stosowne kroki prawne wobec Gazety Wyborczej.
Wyróżnienie dla „Lewego"

Robert Lewandowski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kapitana piłkarskiej reprezentacji doceniono za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie kraju na arenie międzynarodowej. Poniedziałkowa uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Wyróżnienie dla najlepszego obecnie polskiego piłkarza wywołało sporo kontrowersji i mieszanych uczuć – według niektórych komentatorów czy internautów Lewandowski… nie powinien był odbierać nagrody z rąk „kontrowersyjnego” prezydenta. Wielu sympatyków broniło jednak uroczystości oraz przyjęcia odznaczenia przez piłkarza, argumentując, iż jest on wspólnym dobrem narodowym i takie sytuacje nie powinny być kojarzone z żadnymi sporami, czy sympatiami politycznymi w naszym kraju.