Poniedziałek

22.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Koronawirus paraliżuje służbę zdrowia

#1


Poniedziałek tradycyjnie przynosi mniejszą liczbę oficjalnie odnotowanych zakażeń z poprzedniej doby (dziś, 22 marca było to 14 578 nowych przypadków przy 65 ofiarach śmiertelnych). Cały czas napływają do nas jednak niepokojące dane z różnych placówek medycznych w Polsce. „Zdarza się, że w karetce spędzają niemal dobę. Czas na krótką przerwę przychodzi tylko podczas dezynfekcji pojazdu i wymiany kombinezonu. Pacjentów przybywa, wydłużają się dystanse pokonywane w poszukiwaniu miejsca w szpitalu. 

– Mogę śmiało powiedzieć, że w tygodniu wyrabiam od 80 do 100 godzin, tylko po to, żeby system ratownictwa w Warszawie mógł istnieć” – to szokująca wypowiedź ratownika medycznego i dyspozytora, którą przytacza dziś portal tvn24.pl. W Warszawie brakuję już nie tylko miejsc w szpitalach, lecz także karetek – w samym zeszłym tygodniu śmigłowiec LPR wylatywał tam do interwencji covidowych 23 razy. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o coraz większym nakładzie sił angażowanych przez straż pożarną.

Pod respiratorem jest aktualnie najwięcej osób od początku wybuchu pandemii w Polsce. Za szybką transmisję wirusa, wg. Adama Niedzielskiego, odpowiada tzw. wariant brytyjski – wg. Ministra Zdrowia odpowiedzialny za 80% aktualnych zakażeń.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział możliwość wprowadzenia kolejnych obostrzeń, na przykład zakazu przemieszczenia się w okresie Wielkanocy, “jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała” [gwałtowne lub duże wzrosty liczby chorych lub akty nieodpowiedzialnego zachowania obywateli – przyp. red.]

Marszałek Senatu zagrożony?

#2

Prokuratura Regionalna w Szczecinie zawnioskowała do Senatu o uchylenie immunitetu marszałka tej izby. Śledczy chcą przedstawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty korupcyjne z lat 2006, 2009 i 2012. Rzecznik Prokuratury Krajowej wyjaśniła, że chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych.

Opozycja ocenia te działania jako motywowane politycznie i jako próbę osłabienia instytucji Senatu, która, jak wiemy, aktualnie jest z opozycyjną większością jeżeli chodzi o liczbę rozkładu głosów senatorów. Dla rządu Zjednoczonej Prawicy stanowi to ostatnio problem – w senackich głosowaniach przepadają lub opóźniane są różne projekty forsowane przez rząd (np. kandydaci na Rzecznika Praw Obywatelskich).

Sprawy Obajtka ciąg dalszy

#3

W poniedziałkowym wydaniu Gazeta Wyborcza przytoczyła fragmenty aktu oskarżenia skierowanego do sądu w 2013 roku, dotyczącego domniemanej współpracy Daniela Obajtka z grupą Macieja C., pseud. „Prezes”. Według GW, na osobach wymienionych w aktach ciążą zarzuty korupcji oraz oszustwa w transakcji sprzedaży granulatu do produkcji PCV. Przypomnijmy – akt oskarżenia został wycofany z sądu w 2016 roku, co, według śledczych GW, jest jednym z dowodów na protekcję byłego wójta Pcima ze strony prokuratury kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę. Daniel Obajtek opublikował na Twitterze oświadczenie w którym informuje, iż podejmie stosowne kroki prawne wobec Gazety Wyborczej.

Wyróżnienie dla „Lewego"

#4

Robert Lewandowski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kapitana piłkarskiej reprezentacji doceniono za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie kraju na arenie międzynarodowej. Poniedziałkowa uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wyróżnienie dla najlepszego obecnie polskiego piłkarza wywołało sporo kontrowersji i mieszanych uczuć – według niektórych komentatorów czy internautów Lewandowski… nie powinien był odbierać nagrody z rąk „kontrowersyjnego” prezydenta. Wielu sympatyków broniło jednak uroczystości oraz przyjęcia odznaczenia przez piłkarza, argumentując, iż jest on wspólnym dobrem narodowym i takie sytuacje nie powinny być kojarzone z żadnymi sporami, czy sympatiami politycznymi w naszym kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *