Czwartek

22.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Koronawirus w Polsce

#1

Dzisiaj w Polsce zanotowała 12 tys zakażen i 762 zgony. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia liczba hospitalizacji spadła ponieżej 30 tysięcy osób. Jest to dobra wiadomość, ale liczba zgonów dalej jest na wysokim poziomie w Europie, jak i na całym świecie.  Tydzień temu (15 kwietnia) Polska zantowała 682 zgonów. Najwięcej zakażeń jest w miejscach, które MZ bierzę szczególną uwagę; Mazowieckie (1397 tys zakażeń), Dolnośląskie (1376 tys zakażeń) i Wielkopolskie (1286 tys zakażeń).

Są to ważne dane, gdyż Minister Niedzielski poinformował, że będzie luzował obostrzenia, żeby otwierać powoli gospodarkę. Od 26 kwietnia w 11 województwach klasy I-III szkoły podstawowej będą mogli wrócić do nauczania hybrydowego. Salony fryzjerskie i kosmetyczne również będą mogli wznowić swoją działaność. Jest to kluczowa decyzja, ponieważ (między innymi) te branże zostały najabrdziej dotknięte obostrzeniami, które raz były luzowane a raz zaostrzane.

Zapadła jeszcze jedna, ważna decyzja w sprawie szczepień. Od dzisiaj osoby w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz, żeby wyrazic chęci zaszczepienia będą mogły się zapisać na szczepienie przeciwko COVID – 19 – informuje strona rządowa. Rząd liczy, że po przyspieszeniu szczepień będzie można uniknąć 4 fali koronawirusa w Polsce.

Sondaż Super Expressu

#2

Dzisiaj ukazał się nowy sondaż, który przeprowadził Pollster na zlecenie Super Expressu, który pokazuje najniższe (od 2017) popracie Prawa i Sprawiedliwości w tej sondażowni. Sondaż pokazuje, że PiS dalej jest na czele, ale z poparciem 35,77% obywateli, a na drugim miejscu uplasowała się formacja Szymona Hołowni, która by uzyskała 21,91%. Na trzecim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 17,34%. Do Sejmu nie dostaliby się ugrupowanie Zbigniewa Ziobry – 1,63% i Porozumienie Jarosława Gowina – 0,95%.

Rząd tymczasowy?

#3

Wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział, że na stole leży projekt rządu tymczasowego. Owy projekt miałby poprowadzić do rozpadu rządu tzw. Zjednoczonej Prawicy. Projekt pokazuje, że na funkcję Marszałka Sejmu miałby objąć Jarosław Gowin, a tekę Premiera miałby objąć szef ludowców, czyli Władysław Kosiniak – Kamysz. Piotr Zgorzelski argumentuje, że ‘to są ostatnie momenty, kiedy można zachować resztki twarzy.’ Coraz głośniej słychać na korytarzach sejmowych o tzw. Rządzie tymczasowym, który miałby pokierować krajem do momentu wyborów.

Konflikt w ZP narasta, a kolejne głosowania nad ustawami są przesuwane, ponieważ Jarosław Kaczyński nie wie, czy ma większość w Sejmie. Powoduje to wielki chaos, gdyż bez większości rząd nie może przegłosować swoich ustaw. Na szali leży Krajowy Fundusz Odbudowy, który ma zagwarantować wsparcie polskiej gospodarki, ale Solidarna Polska sprzeciwia się, że zagłosuje ZA, a opozycja stawia warunki. Ostatnio PiS przesunął głosowanie nad likwidacją OFE, co budzi jeszcze więcej pytań o większość w tzw. Zjednoczonej Prawicy.

Poprzednie Przeglądy dnia:
15.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
16.04.2021 Przegląd dnia – piątek
19.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
20.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
21.04.2021 Przegląd dnia – środa

03 comments on “22.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.