Wtorek

22.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Plany rządu w sprawie mutacji Delta koronawirusa

#1

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24 poinformował, ze planowane są dodatkowe rozwiązania w zakresie przylotów z Wielkiej Brytanii w kwestii kwarantanny.  Nie wykluczamy, że tu będą troszeczkę większe obostrzenia po przyjeździe z tego kierunku” – powiedział rzecznik. W rozmowie z Polsat News poinformował natomiast, że w najbliższych dniach “pojawi się bardziej restrykcyjne podejście do kierunku brytyjskiego”.

„Myślę, że w najbliższych dniach zostanie podane do publicznej wiadomości, jak będzie wyglądała sytuacja z osobami przyjeżdżającymi z destynacji brytyjskiej. Na pewno zechcemy tam wprowadzić pewne szersze obostrzenia niż z pozostałych kierunków” – powiedział w rozmowie z TVN24.

„Na pewno w niedługim czasie to ogłosimy. Pojawi się to w rozporządzeniu epidemicznym. Musimy uwzględniać to, że ta mutacja może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne” – powiedział Andrusiewicz. Dodał, że rozporządzenie powinno pojawić się w tym tygodniu. „Możemy się spodziewać bardziej rygorystycznego podejścia, choćby z tej destynacji brytyjskiej” – zaznaczył w rozmowie z Polsat News.

Wariant Delta, czyli tzw. Indyjska odmiana SARS COV-2 jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia staje się dominującym na całym świecie ze względu wysokiej zakaźności. W Polsce potwierdzono dotychczas 90 przypadków zakażenia tym wariantem – dane potwierdził Andrusiewicz.

Jak wykazały analizy, szczepionka Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech oraz Vaxzevria firmy AstraZeneca są w ponad 90 proc. skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji z powodu wariantu Delta wirusa wywołującego Covid-19. 

Wyniki badań: Szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2; a AstraZeneca w 92%. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z #COVID-19. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z #COVID-19 – podsumował we wpisie na Twitterze szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

___

___

Wysłuchanie Polski ws. łamania zasad praworządności

#2

W Luksemburgu za zamkniętymi drzwiami odbyło się wysłuchanie Polski w sprawie łamania zasad praworządności Chodzi o procedurę art. 7 Traktatu UE rozpoczętą przeciwko Polsce w 2017 roku. Komisarz ds. praworządności Vera Jourova powiedziała, że od ostatniej prezentacji sytuacji praworządności w Polsce we wrześniu 2020 – „większość podnoszonych poważnych problemów nie zostało rozwiązanych, a w międzyczasie pojawiły się nowe”. W trakcie wysłuchania polski minister do spraw europejskich odpowiada na pytania zadawane przez unijnych ministrów.

Według nieoficjalnych informacji w trakcie wysłuchania padły pytania m.in. o wykonywanie przez Polskę orzeczeń TSUEdlaczego Polska mimo wyroku TSUE nie podjęła żadnych działań, by zmienić sytuację w KRS, o wniosek premiera Mateusza Morawieckiego do polskiego Trybunału Konstytucyjnego w kwestii wyższości prawa krajowego nad unijnym.

Na koniec minister Portugalii, która przewodniczy w Unii Europejskiej przedstawi podsumowanie, do którego odnieść będzie mógł się polski minister Konrad Szymański jeszcze raz przedstawiając polski punkt widzenia.

Senator KO zmienia barwy

#3

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski zmienia barwy polityczne i przechodzi z Koalicji Obywatelskiej do Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Nie jest tajemnicą, że do nas przystąpi Kazimierz Michał Ujazdowski, tak samo Ireneusz Raś zgłosił akces do naszego klubu, wyrzucony z klubu Platformy Obywatelskiej” – powiedział w Polsat News poseł Marek Biernacki, reprezentujący KP – PSL. 

Kazimierz Michał Ujazdowski podczas konferencji prasowej poinformował, że decyzję o nawiązaniu współpracy z PSL-em podjął, ponieważ Polsce potrzebny jest silny centrowy nurt opozycji. „Potrzebna jest odwaga w przeprowadzeniu reformy państwa” – dodał Ujazdowski. 

“Alternatywa dla PiS wymaga istnienia silnego centrum, które połączy wspólnotę obywateli i odpowie na aspiracje Polek i Polaków do posiadania sprawnego i obywatelskiego państwa. Dlatego podjąłem decyzję o współpracy z Koalicją Polską. Będę dalej aktywnie współtworzył opozycyjną większość w Senacie, którego niezależność jest niezwykle istotna wobec destrukcji demokracji konstytucyjnej” – zadeklarował Ujazdowski na Twitterze.

Panie senatorze, witamy w gronie Koalicji Polskiej. Jest to dla nas ogromny zaszczyt. Dziękujemy za to zaufanie. Zrobimy wszystko, żebyśmy tworzyli najlepszą możliwą drużynę – powiedział lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz zwracając się do Ujazdowskiego. Poinformował też, że wspólnie z Ujazdowskim liderzy Koalicji Polskiej podpisali deklarację “o budowie silnego centrum na rzecz dobrego państwa”. Treść tego dokumentu udostępnił na Twitterze. 

___

___

Poprzednie Przeglądy dnia:

15.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
16.06.2021 Przegląd dnia – środa
17.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
18.06.2021 Przegląd dnia – piątek
21.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “22.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *