Czwartek

22.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Duda rozpoczął wizytę w Japonii

#1

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś wizytę w Japonii. W trakcie trzydniowej podróży prezydent będzie wspierał polskich sportowców uczestniczących w Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

„Japonia jest krajem, z którym łączą nas szczególne więzi. współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy”. – powiedział w czwartek w Tokio prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości w Ambasadzie RP prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada, za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej.

Prezydent poinformował także, że w najbliższym czasie nazwiskiem ambasadora Tadeusza Romera zostanie nazwana sala, w której odbywa się czwartkowa uroczystość.

KRRiT o koncesji dla TVN

#2

W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w czwartek dwa głosowania – poinformowała rzecznik KRRiT Teresa Brykczyńska. – Nie ma do tej pory rozstrzygnięć – poinformowała. Do upłynięcia obecnej koncesji na nadawanie TVN24 pozostało 66 dni. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmuje się wnioskiem o przedłużenie koncesji od 17 miesięcy.

Brykczyńska wyjaśniła, że w związku z tym koncesja nie została ani przyznana, ani “niejako odebrana”. Dodała, że do podjęcia decyzji potrzebna jest bezwzględna większość. Pytana o wyniki głosowania, rzecznik KRRiT podała, że “za” ponownym przyznaniem koncesji był “tylko głos pana przewodniczącego” [Witolda Kołodziejskiego – przyp. red.], a przeciwko jej przyznaniu były dwa głosy “za”, trzy “przeciw”. “Nie było to jednoznaczne” – podsumowała.

W sprawie przyznawania koncesji TVN-owi KRRiT twierdzi, że problem leży w “sytuacji właścicielskiej” grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu stwierdza jednak, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.

Dlatego zapewne KRRiT będzie odwoływać się do opracowywanego projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie. Zdaniem Rady, przepisy w tej kwestii są jak dotąd nieprecyzyjne.

W Sejmie o budżecie

#3

W czwartek w Sejmie przedstawiono sprawozdanie z wykonanie budżetu państwa za rok 2020. W imieniu sejmowej komisji przedstawił je Henryk Kowalczyk. “Komisja Finansów Publicznych rozpatrywała sprawozdanie wykonanie budżetu państwa. Przedłożone materiały i informacje nie budziły żadnych zastrzeżeń” – stwierdził poseł PiS.

Swoje sprawozdanie przedstawił też Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli, a w przeszłości minister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej. Szef NIK podkreślił na samym początku, że budżet państwa i budżet środków europejskich zostały wykonane zgodnie z ustawą budżetową na rok 2020. “Przestrzegane były wszystkie limity określone bezpośrednio w tej ustawie dotyczące wydatków i rozchodów budżetowych, deficytu budżetowego, zadłużenia oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa” – stwierdził.

Później przeszedł jednak do krytyki. “W 2020 r., w znacznie większym zakresie niż dotychczas, zastosowano różnorodne rozwiązania, które – choć zgodne z prawem – to jednak zakłócały przejrzystość i roczność realizacji budżetu państwa” – stwierdził Banaś. Wyjaśnił, że z obowiązujących limitów została wykluczona “znaczna część operacji związanych z finansowaniem zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania epidemii COVID-19”. Prezes NIK podał przykłady działań, które umożliwiły transfer pieniędzy bez powiększania deficytu. “Przykładem operacji dokonanych z pominięciem budżetu państwa było nieodpłatne przekazanie skarbowych papierów wartościowych w kwocie 18,3 mld zł podmiotom uprawnionym na podstawie innych ustaw niż ustawa budżetowa” – zaznaczył szef NIK.

Wnioski z kontroli wykonania budżetu NIK zamieścił w dostępnym już raporcie. Wskazują one na różnicę pomiędzy długiem publicznym a długiem całego sektora instytucji rządowych. “Różnica ta wzrosła ponad czterokrotnie w stosunku do ubiegłych lat i sięgnęła 224 mld zł. Czyli blisko 10 proc. produktu krajowego brutto i 20,2 proc. państwowego długu publicznego” – stwierdza Izba.

Bogusław B. zaginął?

#4

Bogusław B., skazany przed laty w głośnej aferze Art-B, zniknął. Warszawski sąd w dwóch różnych sprawach wydał dwa nakazy jego tymczasowego aresztowania.

Bogusław B. od ponad roku nie stawia się w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, gdzie trwają dwa procesy z jego udziałem. Dlatego w kwietniu ubiegłego roku sędzia wydał “postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Bogusława B”. Kolejny sędzia, w drugiej sprawie, takie samo postanowienie wydał trzy tygodnie temu – 1 lipca 2021.

Sprawa Art-B, w której przed laty został skazany Bogusław B. (ten wyrok jest już zatarty), była najgłośniejszą aferą początków III RP. B. ze wspólnikiem Andrzejem Gąsiorowskim mieli, omijając prawo za pomocą tzw. „oscylatora”, zarobić 4,2 bln ówczesnych zł (420 mln dzisiejszych zł).

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “22.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.