Środa

22.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przerwane posiedzenie TK ws wyższości prawa unijnego nad krajowym

#1

W środę po godzinie 11:00 Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie wznowił rozprawę w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu skierował do Trybunału wniosek o zbadanie wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym. Przed Trybunałem swoje stanowiska przypomnieli uczestnicy tego postępowania, odnosili się oni także wzajemnie do swoich przedłożeń. Ze względu na nowe kwestie wniesione przed Trybunał rozprawę przerwano i ogłoszono jej wznowienie 30 września.

„W związku z tym, że podniesiono tutaj nowe kwestie, to Trybunał musi przygotować się do kolejnej rozprawy i w związku z powyższym TK zarządza przerwę w rozprawie do 30 września, godz. 12” – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej kwestii czeka Komisja Europejska.

/źródło: PAP, RMF FM/

Porozumienie z ratownikami medycznymi

#2

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że zawarto porozumienie z protestującymi ratownikami medycznymi. We wtorek odbyło się w ministerstwie zdrowia spotkanie resortu  i Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych. Zgodnie z informacjami od ministra zawarto na tym spotkaniu porozumienie pomiędzy: ministrem zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

„Przez wiele godzin, bodajże siedem, toczyły się rozmowy dotyczące różnych postulatów stawianych przez ratowników, ale też pracodawców związanych ze stacjami ratownictwa medycznego” – powiedział Niedzielski.

„Chcę z przyjemnością zakomunikować, że podpisaliśmy porozumienie, ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy, jest podpisane przez przedstawiciela komitetu protestacyjnego, jak i stronę pracodawców. Ze strony MZ szefem zespołu negocjacyjnego był minister Waldemar Kraska” – dodał. „W kontekście zwiększającej się czwartej fali zakażeń covidowych to bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że nie będzie problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mówię o braku obsad zespołów ratownictwa medycznego” – podkreślił minister.

Piotr Dymon, przedstawiciel Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, powiedział, że „Komitet przerwał działania protestacyjne, ale będziemy obserwować realizację tego porozumienia, jeżeli coś będzie nie tak, na jakimś etapie, to wrócimy do działań”. „Ale to jest kompromis wypracowany w ciągu ostatnich 4,5 roku. Na chwilę obecną rozmowy obejmowały tylko ratowników zatrudnionych w zespole ratownictwa medycznego, bo takie było zamierzenie. (…) W tym momencie nie zarządzamy protestem. Każdy indywidualnie, co zrobi, to jest jego decyzja. Na to nie mamy wpływu, niestety” – dodał.

Część osób protestujących w białym miasteczku w Warszawie zakwestionowała jednak legitymację Piotra Dymona do reprezentowania całego środowiska ratowników.

„Porozumienie zawarte we wtorek zostało podpisane przez jedną osobę. Nie było żadnej konsultacji w związku z tym porozumieniem ze środowiskiem ratowników medycznych. My nie zgadzamy się na to, co się tam wydarzyło, co zostało podpisane. W dalszym ciągu nie jest rozwiązane wiele sytuacji” – mówił jeden z niezrzeszonych ratowników. „W dokumencie, który został nam przedstawiony, zostali pominięci ratownicy medyczni pracujący w SOR-ach, izbach przyjęć, na oddziałach, w transporcie, oni w ogóle nie zostali ujęci w tym dokumencie, a sam dokument zawiera informacje, na które my się nie zgadzamy, stawki, na które nikt z nas nie przystaje. Na podstawie sond wśród kolegów nie zgadzamy się na to, co tam się wydarzyło” – dodał ratownik.

/źródło: PAP, RMF FM/

Budka i Siemoniak oddali się do dyspozycji Tuska

#3

Borys Budka i Tomasz Siemoniak zostali wezwani na rozmowę przez przewodniczącego PO Donalda Tuska w związku z niezachowaniem należytych standardów jakich oczekuje się od wiceprzewodniczących ugrupowania. Po spotkaniu obaj wiceprzewodniczący oddali się do dyspozycji szefa PO.

„W związku z niezachowaniem należytych standardów, jakich oczekuje się od wiceprzewodniczących PO, Donald Tusk wezwał na rozmowę posłów Borysa Budkę i Tomasza Siemoniaka. W wyniku rozmowy obaj oddali się do dyspozycji przewodniczącego” – poinformował PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

Budka i Siemoniak są wiceprzewodniczącymi PO, a Budka sprawuje ponadto funkcję szefa klubu parlamentarnego KO.

Klub parlamentarny na najbliższym posiedzeniu Sejmu prowadzić będzie jeden z zastępców szefa klubu – poinformował Grabiec. Dodał, że swoją decyzję w sprawie Budki i Siemoniaka “przewodniczący przedstawi podczas jednego z najbliższych posiedzeń zarządu Platformy”.

Jak wynika z informacji PAP, sprawa ma związek z udziałem obu polityków w urodzinach dziennikarza Roberta Mazurka, prowadzącego rozmowy polityczne w RMF FM, które odbywały się w czasie trwającego posiedzenia Sejmu.

/źródło: PAP, RMF FM/

Małopolska zmieni deklarację anty-LGBT

#4

Marszałek województwa Witold Kozłowski poinformował, że małopolska zmieni taz. Uchwałę anty-LGBT. Marszałek przyznał, że opiekun województwa z ramienia Komisji Europejskiej zajmujący się funduszami oczekuje korekty deklaracji.

„Jest przygotowany projekt, który będzie przedstawiany w poniedziałek na sesji. Zgodnie z oczekiwaniami usunęliśmy wszystkie zapisy dotyczące tych wrażliwych tematów i nieprecyzyjnych terminów, czyli generalnie dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT” – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Modyfikacje deklaracji konsultowane były z czterema marszałkami pozostałych województw, którym grozi odebranie funduszy unijnych z powodu przyjęcia tzw. uchwał anty-LGBT.

Komisja Europejska zagroziła Małopolsce zamrożeniem wypłat z bieżących unijnych środków: region mógł stracić około 11 mld zł.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ruszają zapisy na trzecią dawkę

Od piątku 24 września ruszają zapisy osób, które mogą przyjąć trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciwko Covid-19. Możliwość zapisania się mieć będzie personel medyczny oraz osoby po 50. roku życia. W kwestii osób po 50. roku życia istotne jest, że poczekać będą ci, którzy jeszcze nie ukończyli tego wieku oraz drugim obostrzeniem jakim objęte jest szczepienie to fakt, że musi minąć minimum 6 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki. Skierowania będą wyznaczane według numeru PESEL i nie można z wyprzedzeniem rejestrować się na „za kilka” tygodni, gdyż skierowani nie będą widoczne w systemie.  Dodatkowo okazuje się, że przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 nie wydłuż ważności certyfikatu covidowego. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że czeka na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Certyfikat covidowy jest narzędziem unijnym i KE musi wprowadzić jednolite zasady.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “22.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *