22-23.05.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Lewica zaprezentowała „Receptę dla Polski”

#1

W niedzielę o 13:30 odbyła się konwencja Lewicy podczas, której zaprezentowany został program „Recepta dla Polski”. W trakcie prezentacji liderki ugrupowania przedstawiły założenia programowe, które dotyczą pięciu obszarów: zdrowia, opieki, edukacji, pracy i klimatu.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się Marcelina Zawisza, która skupiła się na sektorze zdrowia. W trakcie wystąpienia posłanka przypomniała o wynegocjowaniu w związku z Krajowym Planem Odbudowy 850 mln euro dla szpitali powiatowych. Zawisza przedstawiła założenie podniesienia nakładów na służbę zdrowia do 7,2 procent PKB do 2024 roku. 

Poza tym wiceprzewodnicząca Lewicy zwróciła uwagę na zapewnienie kompleksowych badań profilaktycznych pocovidowych oraz na możliwość inwestycji w produkcję leków, w tym szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz doprowadzeniu do zawieszenia patentów.

Kolejną prezentującą była posłanka Karolina Pawliczak, która omówiła sektor opieki. Pawliczak przedstawiła postulat dotyczący miejsc w żłobkach dla każdego dziecka możliwy do realizacji we współpracy z samorządami. Dodatkowo skupiła się na podwyższeniu świadczeń na dzieci, w tym dla samotnych matek i ojców oraz rodziców zajmujących się chorymi dziećmi.

Trzecim omówionym sektorem była edukacja, którą zajęła się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłanka zwróciła uwagę na powrót dzieci do szkół po przerwie i związanym z tym stresem. Dodatkowo przedstawiła pomysł odciążenia programu nauczania, dzięki czemu dzieci mogłyby skupić się bardziej na krytycznym myśleniu i dociekaniu oraz rozwiązywaniu problemów. Dziemianowicz-Bąk wspominała również o programie wymiany uczniowskiej w ramach programu „Młodzi Europejczycy”, dzięki któremu uczniowie mieliby szansę na wymianę doświadczeń z rówieśnikami z innych państw oraz dodatkowa naukę języka. Ważnym elementem tej części prezentacji było również założenie ciepłego posiłku dla każdego ucznia w szkole, za które nie musieliby płacić rodzice oraz podniesienie płac nauczycieli w powiązaniu tego ze średnim wynagrodzeniem.

Magdalena Biejat zaprezentowała rozwiązania związane z praca wedle, których Lewica chce 100 procent pensji dla pracownika przebywającego na chorobowym. Posłanka przedstawiła również plan urlopowy, zakładający prawo do urlopu dla wszystkich włącznie z osobami na samozatrudnieniu oraz minimalną pensję w budżetówce wynoszącą 3 500 złotych, która będzie waloryzowana. Ostatni obszar – klimat – zaprezentowała Anita Sowińska. W tym bloku Lewica chce, aby Polska przeznaczała o 8 mld zł więcej rocznie na odnawialne źródła energii w stosunku do tego co już jest zaplanowane. Oprócz tego Sowińska mówiła również o chęci Lewicy powiększenia parków narodowych, w tym m.in. Białowieckiego, Bieszczadzkiego oraz powołanie nowych jak np. Turnicki Park Narodowy. Lewica również chce obniżenia stawki za śmieci o jedną czwartą. Cały program na koniec podsumowała Anna Maria Żukowska, a konwencję prowadziła Joanna Scheuring-Wielgus.

Lewandowski 41

#2

Robert Lewandowski zdobył gola w ostatnim meczu sezonu, w którym Bayern rywalizował z Augsburgiem i tym samym pobił blisko 50-letni rekord Gerda Mullera ilości bramek zdobytych w jednym sezonie. Dotychczasowy rekord należący do Niemca wynosił 40 bramek i Lewandowski już w poprzednim meczu z Freiburgiem go wyrównał i miał nawet szansę pobić, ale zabrakło szczęścia. Przez cały tydzień toczyła się ożywiona dyskusja, czy Polak nie powinien z szacunku dla Mullera odpuścić ostatniego meczu i pozostać współwłaścicielem rekordu. Taka tezę przedstawił były zawodnik monachijskiego zespołu Dietmar Hamann, z opozycji do niego był m.in. prezes zarządu Bayernu Karl Heinz-Rummenigge. Sam Lewandowski nie zamierzał odpuścić i już przed meczem zapowiedział, że prawdziwym oddaniem szacunku legendarnemu niemieckiemu zawodnikowi będzie właśnie pobicie jego osiągnięcia.

Sam mecz nie układał się po myśli Lewandowskiego. W bramce Augsburga stał nasz rodak Rafał Gikiewicz, który pomimo puszczenia 4 bramek w pierwszej połowie jak natchniony bronił wszystkie strzały Lewandowskiego. W drugiej połowie trener Augsburga wprowadził dodatkowego obrońcę, co jeszcze bardziej komplikowało sytuację Polaka, który przy każdej okazji był podwajany lub nawet potrajany. Przełamanie przyszło w ostatniej akcji meczu, w ostatniej sekundzie, kiedy sprzed pola karnego po ziemi strzelił Leroy Sane, Gikiewicz co prawda obronił strzał, ale wypuścił piłkę przed siebie, do której dopadł Lewandowski i wpakował ją do siatki. Radość nie tylko naszego napastnika, ale całej drużyny była ogromna, celebracja trwała chwilę i po niej sędzia zakończył mecz.

___

___

Robert Lewandowski tym samym stał się samodzielnym rekordzistą w liczbie strzelonych goli w Bundeslidze podczas jednego sezonu – Lewy 41.

PGE opublikowała protokół z konsultacji z Czechami ws. kopalni Turów

#3

Polska Grupa Energetyczna opublikowała protokół kończący konsultacje transgraniczne z Czechami z 2019 roku w sprawie przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 roku. “W protokole z uzgodnień, Czesi przyjęli zaproponowane przez kopalnię środki minimalizujące wpływ kopalni na przygraniczne tereny czeskie. Na tej podstawie kopalnia otrzymała decyzję środowiskową, a w dalszej kolejności koncesję na wydobycie do 2044 r. Mimo to Czesi domagają się natychmiastowego zamknięcia Kopalni Turów” – podała spółka w komunikacie. 

PGE podkreśla, że konsultacje ze stroną czeską trwały pięć lat z ponadstandardowa intensywnością. Publikacja protokołu ma związek ze skarga jaką wniosła strona Czeska do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lutym b.r., wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. W piątek TSUE przychyliło się do wniosku i nakazało zamknięcie kopalni Turów.

Pożar w Elektrowni Bełchatów

#4

W sobotę około godziny 11:30 doszło do pożaru w Elektrowni Bełchatów w Rogowcu, woj. Łódzkie. Wcześniej służby informowały o pożarze w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, gdzie zapalił się taśmociąg, który jest na wysokości około 30 metrów. Po kilku godzinach strażakom udało się opanować ogień i ugasić pożar. Taśmociąg został ugaszony dość szybko, ogień dostał się do budynku, tzw. zasobnika, gdzie narzucany jest węgiel. Paliła się w nim elewacja i dach” – przekazał PAP rzecznik prasowy wojewódzkiej straży pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak.

W efekcie pożaru czasowo wyłączony został blok energetyczny nr 14 w Elektrowni. Elektrownia uruchomiła jeden z czterech rezerwowych bloków.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “22-23.05.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *