Wtorek

23.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Możliwe kolejne obostrzenia?

#1

Dramatycznie rośnie liczba bardzo ciężkich przypadków COVID-19 – takich, w których szansą na ratunek jest już tylko zastępująca płuca technologia ECMO. Choroba częściej dopada także młodszych ludzi – i nie są to niestety obserwacje globalne – taka sytuacja ma miejsce w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o nowych obostrzeniach, które będą ogłoszone w czwartek i mają obowiązywać przez dwa tygodnie.

 – Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia – zapowiedział premier.

Na razie nie wiemy czego będzie dotyczyć nowy pakiet ograniczeń. Nieoficjalnie mówi się o zakazie przemieszczania się, jaki znamy na przykład z zeszłorocznych, wielkanocnych ograniczeń.

Na Białorusi zatrzymano Angelikę Borys

#2

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie przez funkcjonariuszy milicji. Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została zatrzymana we wtorek po południu w Grodnie. Przed godziną 17 informowała na swoim Facebooku, że “jedzie na komisariat rejonu leninowskiego”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd będzie interweniował w sprawie szefowej ZPB.

WSA o wyborach „kopertowych": „To nie miało prawa mieć miejsca"

#3

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że ówczesny minister cyfryzacji Marek Zagórski nie miał prawa podjąć decyzji o udostępnieniu Poczcie Polskiej bazy danych PESEL Polaków, które były konieczne do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Taka forma wyborów prezydenckich miała odbyć się 10 maja. Ostatecznie, po fali sprzeciwu ze strony opozycji i części środowiska władzy oraz licznych protestach prawników wybory się nie odbyły.

Informacja o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego udostępniona została na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, który wnioskował w tej sprawie do sądu. Jak przekazuje biuro RPO, jest to już kolejna sprawa związana z wyborami korespondencyjnymi z 10 maja 2020 roku, które się nie odbyły.

Rafał Trzaskowski w szpitalu

#4

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że trafił do szpitala. “Trzymajcie kciuki i za kilka dni mam nadzieję wracam do pracy.” „Jestem w szpitalu. Pod dobrą opieką lekarzy i pielęgniarek. Trzymajcie kciuki i za kilka dni mam nadzieję wracam do pracy. Uważajcie na siebie” – napisał we wtorek po południu na Twitterze i Facebooku. Przypomnijmy – koronawirusa stwierdzono u Trzaskowskiego tydzień temu.

W mediach społecznościowych na profilach prezydenta Warszawy zaczęły pojawiać się gorące życzenia powrotu do zdrowia. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.