Piątek

23.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Izba Dyscyplinarna nie zgodziła się na zatrzymanie I. Tulei

#1

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w czwartek w nocy nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tulei. Niejawne posiedzenie Izby rozpoczęło się w środę o godzinie 12 i trwało blisko 12 godzin, kiedy to około północy sąd zarządził przerwę. W czwartek wznowiono procedowanie i od południa przez blisko 11 godzin Izba kontynuowała. 

Sędzia Adam Roch przyznał w uzasadnieniu decyzji, że przesłanki formalne złożenia wniosku o przymusowe doprowadzenie do prokuratury istniały, ponieważ sędzia Tuleya nie stawił się na wezwanie. Zaznaczył przy tym, że Izba nie może ograniczać się jedynie do przesłanek formalnych. Sędzia SN zaznaczył, że nie można mówić o zagrożeniu śledztwa, co skutkuje tym, że podejrzenie popełnienia przestępstwa przez sędziego I. Tyleyę nie jest dostatecznie uprawdopodobnione.

„Nie mam żadnych wątpliwości, że ta decyzja sprawy wcale nie kończy. Jestem przekonany, że będzie zażalenie prokuratury na tę decyzję, a trzyosobowy skład tzw. Izby Dyscyplinarnej SN to zażalenie uwzględni, czyli pozwoli na siłowe doprowadzenie mnie do prokuratury” – powiedział po ogłoszeniu wyroku I. Tuleya.

Prokuratura Krajowa zapowiedziała zaskarżenie decyzji Sądu Najwyższego, odmawiającej zgody na przymusowe doprowadzenie sędziego Tulei na przesłuchanie.

Prezydent zarejestrował się na szczepienie

#2

Prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że zarejestrował się na szczepienie przeciwko COVID-19. „Dzisiaj dzień naszego rocznika, właśnie zarejestrowałem się na szczepienie, a Ty?” – napisał prezydent na Twitterze.

Zgodnie z obecnym harmonogramem obowiązującym do soboty każdego dnia do grona osób mogących się zarejestrować dołączają kolejne roczniki. W piątek 23 kwietnia dołączył rocznik 1972, w sobotę będzie to rocznik 1973. Od poniedziałku następuje zmiana harmonogramu i dziennie dołączać będą kolejne dwa roczniki aż do 7 maja, kiedy zwiększy się to do 3 roczników na dzień.

Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów

#3

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało w piątek ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego, któremu przekazało swój protest odnośnie uznania trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie za niepożądane. Reakcją na działania strony polskiej jest uznanie pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie za niepożądane.

15 kwietnia polskie MSZ wezwało ambasadora Rosji w Warszawie wręczając mu notę dyplomatyczną, w której uznaje się trzech pracowników za persona non grata.

“Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej” – informuje MSZ. W dyplomacji określenie persona non grata oznacza członka personelu dyplomatycznego lub konsularnego, który otrzymał nakaz opuszczenia terytorium kraju, w którym przebywa.

Polski MSZ poinformował, że spodziewał się reakcji strony rosyjskiej jednocześnie zaznaczając, że zastrzega sobie prawo do adekwatnej reakcji.

Sąd odrzuca zakaz publikacji tekstów o Obajtku

#4

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na zakaz publikacji artykułów o zniżce jaką Daniel Obajtek otrzymał na zakup luksusowego apartamentu w Warszawie. “Żądany przez powoda zakaz publikacji nie zasługiwał na uwzględnienie z uwagi na ważny interes publiczny” – poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie w uzasadnieniu postanowienia, w którym oddalił wniosek Daniela Obajtka. “Zakaz nie mógł być uwzględniony, gdyż ograniczałoby to wolność prasy i krytyki, która ze względu na charakter popełnionej przez Daniela Obajtka funkcji jest pożądana ze społecznego punktu widzenia” – dodano.

Równocześnie Sąd Okręgowy uwzględnił jeden punkt z wniosku prezesa Orlenu o publikacji adnotacji przy artykule mówiącej o tym, że w jego sprawie trwa proces o naruszenie dóbr osobistych. 9 kwietnia Daniel Obajtek na Twitterze zamieścił artykuł w sprawie którego wystosował pozew przeciwko Gazecie Wyborczej wraz z sugerowaną wzmianką o toczącym się procesie.

Wybory w Rzeszowie prawdopodobnie opóźnione

Wybory prezydenta Rzeszowa, które powinny odbyć się 9 maja prawdopodobnie zostaną przełożone na 13 czerwca. Opóźnienie głosowania rekomenduje Główny Inspektorat Sanitarny, którego zdaniem sytuacja epidemiczna nadal się niepewna. Inspektorat zaznacza, że pomimo spadającej ilości wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem i zwalniającej się coraz większej liczby miejsc w szpitalach nadal nie wiadomo, czy jest to trwały trend.

Rekomendacja GIS-u będzie miałą wpływ nie tylko na wybory w Rzeszowie, ale w sumie na ponad 100 głosowań w całym kraju przekładanych już wielokrotnie w związku z pandemią. Głównie chodzi o wybory uzupełniające do rad miejskich, gminnych czy wyborów burmistrza.

Ostateczna decyzja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ewentualnego opóźnienia zapadnie najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Poprzednie Przeglądy dnia:
16.04.2021 Przegląd dnia – piątek
19.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
20.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
21.04.2021 Przegląd dnia – środa
22.04.2021 Przegląd dnia – czwartek

02 comments on “23.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.