Środa

23.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Reakcja norweskiego MSZ na słowa premiera

#1

Podczas sobotniego spotkania Q&A z młodzieżą premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że alternatywą dla polskiego górnictwa jest np. import gazu z Norwegii, który jest niezwykle kosztowny, a kraj ten czerpie nadmierne zyski, wręcz “żeruje” na sytuacji “po wywołanej przez Putina wojnie”. Oni powinni się tym błyskawicznie podzielić – ocenił szef rządu.

„Same tylko nadmiarowe zyski – przekraczające średnio roczną z ostatnich lat, tak powiedzmy precyzyjnie – z ropy i gazu małego 5-milionego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą 100 mld euro. Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii – oni powinni się podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem. Drodzy norwescy przyjaciele – to nie jest normalne, to nie jest sprawiedliwe. To jest również żerowanie – niechcący oczywiście, bo wojna na Ukrainie to nie jest wina Norwegii – pośrednie żerowanie na tym, co się dzieje” – mówił premier.

Norweski portal VG poprosił o komentarz do tej wypowiedzi tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Sekretarz stanu Eivind Vad Petersson podkreślił, że zwiększone przychody z ropy naftowej i gazu trafiają głównie bezpośrednio do rządowego funduszu emerytalnego (funduszu naftowego) dla przyszłych pokoleń. “Choć w wyniku wojny na Ukrainie wzrosły dochody z ropy naftowej, to wartość funduszu spadła. Wartość funduszu spadła o około 550 mld koron norweskich od nowego roku, częściowo z powodu spadków na giełdzie” – tłumaczył w odpowiedzi Petersson.

Podkreślił też, że norweska gospodarka i norwescy konsumenci odczują wzrost cen energii elektrycznej i benzyny. “Ale Norwegia znacząco przyczyniła się do wsparcia Ukrainy, a my wniesiemy znacznie więcej” – dodał.

/źródło: PAP, RMF FM/

Glapiński i kolejnych podwyżkach stóp proc.

#2

„Prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży; działamy przy tym rozważnie, by nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych” – podkreślił prezes NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Forum w Davos.

W przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, opublikowanym na stronie Obserwatora Finansowego, szef NBP zaznaczył, że należy liczyć się z tym, że polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidywalnych wydarzeń o zasięgu globalnym, a bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględniać w swoich decyzjach.

„I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się “w najlepszym z możliwych światów”. Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym – bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może – ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu” – stwierdził Glapiński.

Zwrócił uwagę, że mimo inflacji i napiętej sytuacji geopolitycznej, koniunktura w Polsce jest bardzo dobra. „W I kwartale wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie do 8 procent, a więc był bardzo silny. Jednocześnie mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, bezrobocie jest rekordowo niskie. W dwucyfrowym tempie rosną wynagrodzenia. Utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego przy rekordowo niskim bezrobociu, szczególnie wobec wojny za naszą wschodnią granicą, świadczy o ogromnej sile naszej gospodarki” – zauważył szef banku centralnego.

Przypomniał, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła “zdecydowane podwyższanie stóp procentowych”, które – jak poinformował – prawdopodobnie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, “aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży”.

„Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych” – podkreślił Glapiński.

„Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny” – podsumował prezes NBP w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

/źródło: PAP/

Zawieszenie sędziego Juszczyszyna uchylone

#3

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna, który odsunięty był od orzekania od ponad dwóch lat po tym, jak próbował ujawnić listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Decyzja formalnie powinna skutkować natychmiastowym przywróceniem sędziego Juszczyszyna do pracy i wypłatą pełnego uposażania. Od dwóch lat Juszczyszyn otrzymywał tylko 60 proc. pensji i nie był dopuszczany do orzekania, mimo wyroków unijnego Trybunału i polskich sądów.

Na drodze stał prezes olsztyńskiego sądu, Maciej Nawacki, który odmawiał przywrócenia Juszczyszyna do pracy. W świetle decyzji Izby Dyscyplinarnej powinno się to zmienić.

Dzisiejsze postanowienie to także sygnał wysyłany do Brukseli, która oczekiwała dopuszczenia do pracy odsuniętych sędziów. To jeden z warunków Komisji Europejskiej przed wypłatą pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy.

Juszczyszyn porównał dzisiejszą decyzję do sytuacji, w której złodziej zwraca skradzioną rzecz i oczekuje jeszcze pochwał. W najbliższych dniach sędzia będzie próbował wrócić do pracy w olsztyńskim sądzie.

/źródło: RMF FM/

Wolnościowcy nową częścią Konfederacji

#4

Posłowie Konfederacji utworzyli nową partię, która wejdzie w skład ugrupowania. Formację Wolnościowcy będą tworzyli posłowie Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz, Jakub Kulesza i szef biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk.

Poprzednio posłowie: Kulesza, Dziambor i Sośnierz należeli do Partii KORWiN; o jej opuszczeniu i zamiarze stworzenia nowej formacji, która funkcjonować będzie w ramach Konfederacji, poinformowali na początku marca.

„Poszerzamy formułę Konfederacji, jesteśmy kolejną siłą w ramach Konfederacji. Cieszymy się, że pod szyldem Wolnościowców będziemy mogli współpracować z kolegami z Konfederacji, z innymi posłami w ramach koła poselskiego Konfederacja” – oświadczył członek zarządu nowej partii Tomasz Grabarczyk podczas pierwszej konferencji prasowej nowej partii w Sejmie.

Dziambor, który jest prezesem wolnościowców, zapewniał, że “czwarta noga” Konfederacji stawia na wolność gospodarczą, deregulację gospodarki oraz krytykował “skomplikowane prawo i wieczną niepewność” co do decyzji gospodarczych rządu.

Wskazał również na postulat “urynkowienia usług publicznych”, czyli przekazania w prywatne ręce np. ochrony zdrowia i edukacji poprzez wprowadzenie bonu zdrowotnego i bonu edukacyjnego. Kolejnym priorytetem zaprezentowanym przez Dziambora jest “radykalne uproszczenie i obniżenie podatków”, co uznał za warunek konieczny dla rozwoju przedsiębiorczości i bogacenia się Polaków.

Sośnierz, wiceprezes nowej partii, zaznaczył, że wolność osobista jest drugim filarem ideologii wolnościowców. Opowiedział się też za wolnością słowa i internetu.

„Państwo powinno pozwolić swoim obywatelom żyć swoim życiem, przestać wtrącać się w ich prywatne sprawy. Każdy powinien mieć prawo do wyboru swojej własnej drogi życiowej i również wychowania dzieci zgodnie ze swoimi preferencjami, zgodnie ze swoimi wartościami” – powiedział Sośnierz.

Według niego, instytucje państwowe powinny “radykalnie ograniczyć ingerencję w korzystanie przez obywateli z prawa własności, zwłaszcza w przypadku nieruchomości”. Wskazał też na prawo obywateli do obrony, a tym kontekście na “prawo do posiadania broni bez reglamentacji ze strony urzędników”.

Kulesza omówił wolność polityczną, jako trzeci filar programowy. Stwierdził, że “prawa polityczne pomagają zabezpieczyć wolność przed zapędami rządu, który stara się tę wolność ograniczać” i dlatego konieczne jest budowanie “świadomego społeczeństwa obywatelskiego”.

„Prawo nie może być chwiejne, niejednoznaczne, uznaniowe. W państwie prawa obywatel może robić wszystko, czego prawo mu nie zabrania, a instytucje państwowe mogą robić tylko to, co jest prawem określone, np. w formie ustaw” – oświadczył szef koła Konfederacja i wiceprezes wolnościowców.

Kulesza opowiedział się za demokracją bezpośrednią, wzmocnieniem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, wprowadzeniem wiążącego referendum obywatelskiego oraz weta obywatelskiego “na wzór Szwajcarii”. Do postulatów partii dodał umożliwienie głosowania przez internet oraz gruntowną zmianę ordynacji wyborczej “w kierunku ordynacji preferencyjnej, aby lepiej odzwierciedlać preferencje polityczne obywateli”.

„Jesteśmy za tym, by Polska była częścią wolnego świata. Polityka zagraniczna powinna być pragmatyczna, ukierunkowana na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego, ale powinna równocześnie uwzględniać przynależność Polski do kręgu cywilizacji łacińskiej i powstrzymywać od popierania tych, którzy teraz, bądź w przyszłości mogą zagrozić wolnemu światu, którego częścią jesteśmy i mam nadzieję, że będziemy” – powiedział Kulesza.

Grabarczyk zapowiedział spotkania wolnościowców z wyborcami w Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Gliwicach.

Kulesza, Dziambor i Sośnierz poinformowali o opuszczeniu Partii KORWiN 8 marca, co Sośnierz uzasadnił wtedy koniecznością “odcięcia się od mniej lub bardziej prorosyjskich wypowiedzi” prezesa KORWiN Janusza Korwin-Mikkego. Dodał wówczas, że on i pozostałych dwóch posłów pozostają w Konfederacji i wspólnie zakładają “nową wolnościową nogę bez putinizmów, bez lekkiej pedofilii i bez dywagacji o tym, czy Hitler wiedział o Holokauście”.

W Sejmie obecnej kadencji Konfederacja ma składające się z 11 posłów koło. Obecnie tworzy ją: pięciu posłów z Ruchu Narodowego, trzech z partii Wolnościowcy, dwóch z KORWiN oraz Grzegorz Braun z Konfederacji Korony Polskiej.

/źródło: PAP/

Pożegnanie Jerzego Treli

Kraków pożegnał Jerzego Trelę – wybitnego aktora, wykładowcę i profesora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. “To on sprawił, że całe pokolenie otworzyło się na poezję, teatr, metafizykę” – mówiła Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. “Kiedy mówił dotykał naszych serc” – dodała.

Jerzy Trela zostanie pochowany w rodzinnych Leńczach obok swojej ukochanej żony Georgety.

Hołd oddali mu nie tylko znani aktorzy i ludzie sztuki, ale też ci, którzy oglądali go na teatralnych deskach. Ci, którzy go znali podkreślali, że był ciepłym, niezwykle skromnym człowiekiem, który miał olbrzymi szacunek do słowa i do innych ludzi.

Do historii teatru przejdzie stworzona przez niego postać Konrada w inscenizacji “Wyzwolenia” w reżyserii Konrada Swinarskiego. Spektakl miał premierę 30 maja 1974 roku. „On nie grał Konrada, on dla nas był Konradem. To on sprawił, że całe pokolenie otworzyło się na poezję, na teatr, na metafizykę” – mówiła Dorota Segda, aktorka i rektor AST w Krakowie. Podkreśliła, że był aktorem obdarzony nadzwyczajną wrażliwością, a w jego niezwykłym głosie brzmiała jego dusza, serce, dobro, prostota i czystość. „Dlatego, kiedy mówił dotykał naszych serc” – dodała.

W trakcie pożegnania dzięki archiwalnym nagraniom zabrzmiał głos Jerzego Treli w utworach “Chcę, aby w dzień letni” i “Granie miłe, spanie miłe”. Kiedy urna z prochami aktora odjeżdżała sprzed kościoła, niczym na zakończenie ostatniego spektaklu, rozległy się gromkie oklaski.

/źródło: RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *