Środa

23.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Mecz o wszystko

#1

Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia jest mecz naszej kadry przeciwko Szwecji, który zdecyduje o dalszym „być” albo „nie być” na turnieju. Spotkanie zostanie rozegrane o godzinie 18:00 na stadionie w Sankt Petersburgu, gdzie Biało-Czerwoni rozgrywali już pierwsze spotkanie mistrzostw przeciwko Słowacji (porażka 1:2). W drugim spotkaniu przeciwko Hiszpanii udało się uzyskać remis, dzięki czemu wszystko zależy od ostatniego spotkania.

Scenariuszy jest kilka:

  • pesymistyczny: remis porażka ze Szwecją, po których odpadamy z turnieju;
  • optymistyczny: zwycięstwo ze Szwecją przy równoczesnym zwycięstwie jednej z drużyn w drugim meczu (Słowacja-Hiszpania), po którym zajmujemy 2. Miejsce w grupie wyprzedzając Szwedów, a grupę wygrywa zwycięzca drugiego meczu;
  • super-optymistyczny: zwycięstwo ze Szwecją, przy remisie w drugim meczu oraz założenie, że nasze zwycięstwo jest bramkowo wyższe niż remis w drugim meczu (np. Polska 1:0 Szwecja, Słowacja 0:0 Hiszpania, lub Polska 2:1/2:0 Szwecja, Słowacja 1:1 Hiszpania etc.), wygrywamy grupę ze względu na równą liczbę punktów ze Słowacją i Szwecją, ale bramkowo lepiej się prezentujemy.

Najbardziej prawdopodobnym przy optymistycznym założeniu zwycięstwa dzisiaj jest scenariusz zajęcia 2. Miejsca w grupie, a co za tym idzie w 1/8 finału potyczka z wicemistrzami świata reprezentacją Chorwacji.

Wniosek o odwołanie P. Czarnka

#2

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie wniosek o odwołanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. O pomyśle złożenia takiego wniosku poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas protestu pod hasłem: “Nie chcemy partyjnej szkoły”. W złożeniu wniosku na konferencji prasowej poinformowali: Barbara Nowacka, Rafał Grupiński, Katarzyna Lubnauer, Krystyna Szumilas i Elżbieta Gapińska.

„Minister Czarnek musi odejść, jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji. Jego wypowiedzi o młodzieży, o części polskiego społeczeństwa dyskwalifikują go nawet, jako parlamentarzystę, nie mówiąc o tym, że go w pełni dyskwalifikują, jako osobę, która ma odpowiadać za przyszłość polskich dzieci” – powiedziała Nowacka. Oceniła, że Czarnek jest niekompetentnym ministrem i arogantem.

„Po dewastacji polskiego systemu oświaty przez panią minister Zalewską, która zlikwidowała gimnazja, rozpoczęliśmy podróż do ciemnogrodu. Przemysław Czarnek jest ministrem, który próbuje cofnąć nas do czasu obskurantyzmu, do czasów nietolerancji, do czasów, w których nie liczono się z prawami człowieka” – powiedział Grupiński.

Wygrane przez opozycję głosowanie ws. Daniela Obajtka

#3

Posłom opozycji udało się wprowadzić do porządku obrad informacje ministra Zbigniewa Ziobry na temat umarzania postępowań dotyczących prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Wpadka Prawa i Sprawiedliwości wynika z nieuwagi posłów oraz nadmiernego pośpiechu prowadzącej obrady marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Tradycyjnie po rozpoczęciu obrad odbył się szereg sporów o wnioski formalne po którym nastąpiło głosowanie w sprawie wprowadzenia informacji ministra sprawiedliwości odnośnie postępowań dotyczących Obajtka. Marszałek Witek przeczytała wnioski tak szybko, że nie wręcz nie dało się ich zrozumieć.

Pierwszy z wniosków dotyczył ministra Ziobro. Marszałek ogłosiła głosowanie po czym na tablicy pojawiły się wyniki: 170 głosów „za”, 151 głosów „przeciw”. Witek próbowała wybrnąć tłumacząc, że za szybko czyta, co spowodowało oburzenie wśród opozycji. Gwar był tak głośny, że marszałek ogłosiła przerwę, a po niej uznała wyniki głosowania.

Ostatecznie więc Zbigniew Ziobro będzie musiał udzielić posłom informacji ws. umarzania prokuratorskich postępowań dotyczących Daniela Obajtka. Zrobi to pod koniec posiedzenia: jutro.

Komisja etyki ukarała J. Kaczyńskiego

#4

Posłanka Monika Falej z Lewicy zasiadająca w Komisji etyki przekazała, że w środę komisja ukarała wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego karą nagany, za wypowiedź zawierającą m.in. słowa „jesteście przestępcami” skierowane w stronę opozycji. Słowa te padły na Sali sejmowej pod koniec października zeszłego roku, kiedy na ulicach wielu polskich miast odbywały się demonstracje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Jarosław Kaczyński w emocjonalnym wystąpieniu z mównicy sejmowej nazwał opozycję przestępcami oraz obarczył ją odpowiedzialnością za protesty w całym kraju.

„To, co dzieje się na tej sali pokazuje, jaki jest wasz poziom kultury politycznej i państwowej – mówił lider PiS-u, zwracając się do opozycji. Wy w tej chwili w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami” – ocenił wicepremier. 

„Jesteście przestępcami. Możecie sobie wrzeszczeć. Jest przestępstwo spowodowania niebezpieczeństwa powszechnego – tłumaczył Kaczyński. Wy, wzywając do demonstracji, powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwo i odpowiecie za to” – zapowiedział Kaczyński. 

Dzień Ojca

Pamiętajcie o życzeniach dla taty. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

16.06.2021 Przegląd dnia – środa
17.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
18.06.2021 Przegląd dnia – piątek
21.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
22.06.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “23.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *