Piątek

23.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

CBA zatrzymuje syna szefa NIK

#1

Społeczny doradca prezesa NIK a prywatnie syn Mariana Banasia Jakub oraz dyrektor izby skarbowej w Krakowie Tadeusz G. zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Teraz zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty – poinformowało CBA.

Prokurator Generalny wystąpił już także do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi – poinformowała 23 lipca Prokuratura Krajowa. Śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał także zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Marian Banaś zwołał pilny briefing po zatrzymaniu przez CBA jego syna. “NIK prowadzi postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie. Żadne działania podejmowane wobec mojej osoby tego nie zmienią” – ogłosił prezes NIK.

Były wiceminister finansów zwrócił uwagę, że do działań wobec jego rodziny doszło zaledwie dzień po tym, jak przedstawił raport ws. wykonania budżetu w 2020 roku. “Izba pod moim kierownictwem zwróciła uwagę na wzrost długu publicznego, który wzrósł o 290 mld złotych” – mówił. Prezes Najwyższej Kontroli zapewnił na koniec swojego oświadczenia, że zasady demokracji i państwa prawa będą dla niego najwyższym wyznacznikiem na urzędzie.

W Senacie o RMN i KRRIT

#2

Senat odrzucił w piątek informację o działalności Rady Mediów Narodowych i sprawozdanie KRRiT za 2020 r.

O odrzucenie wnioskowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku. Za odrzuceniem sprawozdania głosowało 51 senatorów, przeciw było 22, trzech senatorów wstrzymało się od głosu.

Morawiecki punktuje Izbę Dyscyplinarną?

#3

Podczas czwartkowej konferencji w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki przyznał, że Izba Dyscyplinarna wymaga reform. Planuje “pewien remont systemu”.

 „Warto poszukać takich rozwiązań, żeby Izba Dyscyplinarna działała, żeby mogła rzeczywiście wobec tych, którzy łamią prawo (…) podejmować decyzje takie, jakie powinny być podejmowane w cywilizowanym państwie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sporu polskiego rządu z unijnymi instytucjami w kontekście praworządności. Premier nie wykluczył dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości, bo działanie nieuznawanej przez Sąd Najwyższy izby – jak mówił – “nie spełniła wszystkich oczekiwań” jego i PiS.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku, jakie działania zamierza podjąć rząd w stosunku do nieuznawanej przez SN Izby Dyscyplinarnej. Kontekstem sprawy są również ostatnia decyzja TSUE o niezgodności systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce z prawem Unii Europejskiej a także decyzji pierwszej prezes SN o  zawieszeniu wykonywania zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych.

Szef rządu ocenił, że odpowiadając na to pytanie, trzeba raz jeszcze wyjść od znanej w doktrynie prawa europejskiego sytuacji sporu pomiędzy trybunałami konstytucyjnymi kilkunastu państw członkowskich a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej z Luksemburga, czyli głównym sądem Unii Europejskiej. Powiedział, że zna wiele wyroków i przeczytał także kilka orzeczeń z dawnych lat, w tym niemieckich czy francuskich, a także polskiego Trybunału Konstytucyjnego działającego pod kierownictwem Marka Safjana czy Andrzeja Rzeplińskiego.

„We wszystkich tych wyrokach trybunały konstytucyjne nie pozostawiły żadnej wątpliwości, iż zasadniczo w sprawach ustrojowych, w sprawach takich, gdzie Unia Europejska nie posiada swoich kompetencji, istnieje nadrzędność prawa krajowego nad prawem europejskim” – przekonywał Morawiecki.

Ruszyły XXXII IO

#4

O godz. 13.00 czasu polskiego rozpoczęła się dziś ceremonia otwarcia 32. letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Pierwotnie impreza w Japonii miała odbyć się w ubiegłym roku, jednak została odwołana z powodu pandemii COVID-19. Na trybunach nie było kibiców (wyjątkiem było 950 zaproszonych gości) oraz dziennikarzy, który relacjonują przebieg igrzysk z centrum prasowego lub… hotelowych pokoi.

Sportowcy rywalizujący w Tokio będą walczyć o 339 kompletów medali w 37 konkurencjach. Po raz pierwszy w historii zawodnicy wystąpią w takich dyscyplinach, jak: karate, skateboarding, surfing i wspinaczka sportowa. Do programu igrzysk wracają z kolei baseball i softball.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “23.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *