Poniedziałek

23.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Co z trzecią dawką?

#1

Na dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ustalano kto będzie mógł przyjąć trzecią dawkę szczepienia. Rada Medyczna otrzymała zielone światło i ma przygotować kryteria precyzujące kto z powodu zaburzonej odporności może przyjąć kolejną porcję szczepienia.

Najbardziej prawdopodobne jest, że w pierwszej kolejności będą to osoby po przeszczepach oraz osoby z aktywną chorobą onkologiczną.

Rada Medyczna wyznaczyła sobie na to zadanie kilkanaście dni tak, aby podawanie trzeciej dawki było możliwe już od początku września.

Jak wygląda natomiast prognoza czwartej fali w Polsce? Według modelu przygotowanego przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej dynamika zakażeń jest podobna do tej sprzed roku. Prognozowany szczyt kolejnej fali jest na koniec listopada, natomiast w połowie września prawdopodobne są dzienne ilości zakażeń na poziomie 500-600.

„Czwarta fala koronawirusa według mnie jest już przesądzona. Natomiast skala tej fali jest w tej chwili absolutnie niemożliwa do przewidzenia” – powiedział w Rozmowie RMF FM Jarosław Pinkas, były szef GIS-u.

/źródło: RMF FM/

Dworczyk o ewakuacji z Afganistanu

#2

Szef KPRM Michał Dworczyk podczas briefingu prasowego przekazał, że sytuacja w Afganistanie w związku z ewakuacją kolejnych osób robi się coraz bardziej niebezpieczna.

„Pojawiają się informację o możliwych zamachach terrorystycznych wokół lotniska i napływ osób, które trafiają do tej bezpiecznej strefy jest coraz mniejszy, zmniejsza się” – powiedział szef KPRM.

Rzecznik talibów Suhail Szahin powiedział brytyjskiej stacji Sky News, że 31 sierpnia, wyznaczony jako ostateczna data wycofania wojsk USA z Afganistanu, to “czerwona linia”.

„Jeżeli USA lub Wielka Brytania będą chciały dostać więcej czasu na kontynuowanie ewakuacji, odpowiedź brzmi: nie. Albo będą konsekwencje” – dodał.

Do tych informacji odniósł się wiceszef MSZ Michał Przydacz zaznaczając, że ewakuacja będzie prowadzona tak długo, dopóki będą możliwości.

„W moim osobistym przekonaniu nie będzie to 31 sierpnia, ten czas będzie dużo krótszy” – poinformował Przydacz.

Dotychczas z Afganistanu przyleciało osiem samolotów z ewakuowanymi osobami. Ostatni przyleciał w poniedziałek, a na jego pokładzie znalazło się ponad 70 osób. Kolejne 100 osób przyleci w nocy.

/źródło: PAP/

Licytacja respiratorów od handlarza bronią

#3

Na 21 września zaplanowano licytację respiratorów przejętych od firmy E&K, czyli urządzenia przejęte kilka miesięcy temu w związku z transakcją między Ministerstwem Zdrowia a słynnym już handlarzem bronią. W trakcie licytacji wystawionych zostanie 418 maszyn, które zostały wyprodukowane poza granicami UE i nie mają gwarancji. Cena wywoławcza każdego z urządzeń to 30 tysięcy złotych.

Dotychczas w związku z transakcją, z której nie wywiązał się kontrahent Ministerstwo Zdrowia zajęło 25 milionów złotych, a drugie tyle planuje odzyskać z licytacji respiratorów.

„Jak widać, Ministerstwo Zdrowia skutecznie odzyskuje należności od kontrahenta. Całość postępowania jest prowadzona w sposób przejrzysty, a każda pozyskana kwota podawana do publicznej wiadomości” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

/źródło: RMF FM, PAP/

Nowy płot na granicy z Białorusią

#4

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy z Białorusią powstanie nowy płot o wysokości 2,5 m. Dodatkowo minister zapowiedział, że w pomoc strażnikom granicznym zaangażowanych zostanie więcej sił Wojska Polskiego.

„Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP’ – napisał Błaszczak na Twitterze.

Po białoruskiej stronie na wysokości Usnarza Górnego od kilkunastu dni koczuje grupa imigrantów chcąca dostać się na teren Polski. Według najnowszych informacji jest to grupa licząca niewiele ponad 20 osób, wcześniej były to 32 osoby. Polskie służby, Straż Graniczna oraz żołnierze wojska, blokują im przejście, na granicy został rozłożony drut kolczasty, jednakże został uszkodzony.

„Problem na granicy 🇵🇱-🇧🇾 to brudna gra Łukaszenki i Kremla. Uszkodzenie ogrodzenia to także efekt działalności 🇧🇾 służb, co widać na zdjęciach. Posłowie opozycji i ich happeningi na granicy wpisują się w scenariusz Łukaszenki. Nie bądźcie pożytecznymi idiotami, opamiętajcie się!” – napisał wcześniej na Twitterze minister Błaszczak.

W poniedziałek rano do pilnujących granicy Straży Granicznej i wojska dołączyli funkcjonariusze policji.

/źródło: Twitter/

„Dziewczyny z Dubaju” – pierwszy zwiastun

W sieci ukazał się pierwszy zwiastun filmu „Dziewczyny z Dubaju”, który przedstawia jak zapewniają twórcy historie oparte na prawdziwych wydarzeniach. Już kilka miesięcy przed premierą obraz wyprodukowany przez duet: Dorota Rabczewska i Emil Stępień budził ogromne emocje. Jak informują twórcy przedstawione w filmie historie „zdemaskują hipokryzję polskiego show-biznesu i ujawnią całą prawdę na temat tzw. afery dubajskiej”, w którą zamieszane były celebrytki i modelki oraz wiele znanych ludzi ze świata polityki, biznesu i sportu.

Opis ze strony produkcji:

„Emi to młoda ambitna dziewczyna, która od lat marzy o wielkim świecie. Gdy tylko nadarza się okazja, bez wahania wskakuje w jego tryby, stając się ekskluzywną damą do towarzystwa. Wkrótce to ona na zaproszenie arabskich szejków zaczyna werbować polskie miss, celebrytki, gwiazdy ekranu i modelki. Jednak ten niedostępny, opływający w luksusy świat już niedługo pokaże swoją mroczną stronę…”

Obraz wyprodukowany przez Rabczewską i Stepnia reżyseruje Maria Sadowska (autorka “Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej”), a na ekranie zobaczymy m.in. Paulinę Gałązkę, Katarzynę Figurę, Jana Englerta, Beatę Ścibak-Englert, Katarzynę Sawczuk, Olgę Kalicką, Annę Karczmarczyk i Józefa Pawłowskiego. W obsadzie pojawiły się także zagraniczne gwiazdy — Giulio Berutti, Iacopo Ricciotti, Andrea Preti oraz Luca Molinari.

/źródło: AFP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “23.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *