Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!
Nie żyje czwarty imigrant

Minionej nocy w odległości 500 m od linii granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów z Iraku. Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł (prawdopodobnie na zawał serca) – poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.
To kolejny taki przypadek przy granicy z Białorusią. W niedzielę po polskiej stronie znaleziono zwłoki trzech migrantów, a z tego, co wiadomo polskiej SG, po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki jednej osoby – kobiety. Trzy przypadki zgonów osób, które nielegalnie przekroczyły granice, odnotowano koło Gib na Suwalszczyźnie oraz w powiatach: białostockim niedaleko Gródka (obszar działania placówki SG w Bobrownikach) i sokólskim (obszar działania placówki SG w Kuźnicy) – wynika z ustaleń PAP m.in. w policji i SG.
Dochodzenie w sprawie śmierci prowadzi Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Podobnie jest z tym najaktualniejszym przypadkiem.
/źródła: Straż Graniczna (Twitter), se.pl, bialystokonline.pl/
Rozmowy ws. Turowa

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział po zakończonej w piątek w Pradze rundzie rokowań z Czechami w sprawie kopalni Turów, że osiągnięto pewien postęp. Czeski minister środowiska Richard Brabec zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z polskim ministrem klimatu Michałem Kurtyką.
Wiceminister spraw zagranicznych był jedną z osób, które w piątek w Pradze prowadziły rozmowy nt. kryzysu, jaki powstał wokół funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. W przyszłym tygodniu rokowania będą prowadzone także na poziomie eksperckim.
To już 13 runda spotkań delegacji rządów obu państw, podczas których omawiany jest kształt umowy regulującej kwestie związane z wydobyciem w kopalni.
/źródła: gospodarka.dziennik.pl, pap.pl/
Raport z sytuacji pandemicznej

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 14 osób. W piątek było 813 nowych przypadków.To wzrost o jedną czwartą w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Wraz z tzw. czwartą falą koronawirusa mogą powrócić w kraju problemy z dostępem do ochrony zdrowia. Na przykład szpital w Puławach nie przyjmuje już pacjentów pulmonologicznych z typowymi chorobami. Cześć łóżek podobnie jak w innych szpitalach wymaga przekształcenia w zakaźne dla chorych na Covid-19.
Liczba przygotowywanych i zajętych łóżek covidowych rośnie. W piątek, 24 września Ministerstwo Zdrowia informowało o 6 255 łóżkach przygotowanych dla pacjentów covidowych, z czego zajętych było 1 258. Dla porównania 1 września szpitale dysponowały 6 002 łóżkami dla chorych z Covid-19, zajętych było 475. Minister zdrowia Adam Niedzielski, powiedział na konferencji prasowej, że “w najbliższych dniach czy najbliższych tygodniach trzeba się spodziewać, że przekroczymy w ciągu jednego z dni liczbę tysiąca zakażeń koronawirusem, ale też powoli średnia zakażeń będzie do tego poziomu tysiąc dążyła”.
Z danych zebranych z różnych województw jeszcze w połowie września wynikało, że pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione.
/źródła: pap.pl, radiozet.pl, rynekzdrowia.pl/
PiS chce zmian w Sejmie

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt uchwały w sprawie zmian w regulaminie izby. Zakłada on między innymi, że Sejm będzie głosował wniosek o przedłużenie stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów. W myśl projektu podczas debaty nie będzie można też składać wniosków formalnych o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia. Stanem nadzwyczajnym jest między innymi stan wyjątkowy.
Jak napisano w uzasadnieniu projektu, “o wniosku o uchylenie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, zgodnie z art. 231 Konstytucji, Sejm rozstrzygał będzie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów”. “W odniesieniu do wniosku o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego Sejm rozstrzygał będzie zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów” – czytamy.
W czwartek szef MON Mariusz Błaszczak mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jeszcze nie zapadła, ale presja migracyjna na granicy nie ustała.
Najbliższe trzydniowe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 29 i 30 września oraz 1 października. Okres obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią upływa 1 października.
/źródła: sejm.gov.pl, tvn24.pl/
Poprzednie Przeglądy dnia:
- 16.09.2021 Przegląd dnia – czwartek
- 17.09.2021 Przegląd dnia – piątek
- 20.09.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
- 21.09.2021: Przegląd dnia – wtorek
- 22.09.2021: Przegląd dnia – środa

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!
[…] 23-24.09.2021 Przegląd dnia – czwartek/piątek […]
[…] 23-24.09.2021 Przegląd dnia – czwartek/piątek […]
[…] 23-24.09.2021 Przegląd dnia – czwartek/piątek […]