Środa

24.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Twardy lockdown coraz bliżej

#1

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Michał Dworczyk poinformowali, że najpóźniej w czwartek ogłoszone zostaną kolejne obostrzenia. Według nieoficjalnych informacji kolejnymi restrykcjami będą: ograniczenie mobilności społecznej, zamknięcie przedszkoli i żłobków oraz wprowadzenie większych limitów w kościołach. Wpływ na rządowe decyzje mają zwiększające się dzienne ilości zakażen, wśród których środa była rekordowa od początku pandemii. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 29 978 nowych zakażeniach. Dotychczas rekordowy dzień przypadał na 7 listopada 2020 roku, kiedy odnotowano 27 875 zakażeń.

Poza wspominanymi restrykcjami rząd rozważa zamknięcie usług kosmetycznych, fryzjerskich, optycznych, księgarń i salonów prasowych oraz sklepów z artykułami budowlanymi i elektronicznymi. Dodatkowo na stole leży propozycja wprowadzenia limity do 5 osób oprócz domowników na Wielkanoc, podobnie jak miało to miejsce podczas świąt Bożego Narodzenia.

Daniel Obajtek ujawnia dochody

#2

Kolejny epizod serialu o nazwie imperium Daniela Obajtka. Tym razem za pośrednictwem swojego mecenasa pod naciskiem opinii publicznej oraz Prawa i Sprawiedliwości ujawnił PIT-y. Z zeznań wynika, że od 1998 roku dochód brutto osiągnął na poziomie 9 milionów złotych, czyli około 7 milionów netto. Znaczna część dochodów to praca w okresie rządów PiS, gdzie zarobił 7 milionów złotych. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarobił 560 tysięcy złotych, w Enerdze 1 milion, natomiast w Orlenie 4,5 miliona. Ujawnienie majątku nie kończy definitywnie sprawy, ponieważ nadal pozostają kwestie związane z prowadzeniem działalności będąc wójtem Pcimia, czy chociażby zakup mieszkania z rabatem ok 50%.

Nowa Indyjska odmiana koronawirusa

#3

Indyjskie władze poinformowały o odkryciu nowej, podwójnej mutacji koronawirusa. Nowa odmiana charakteryzuje się obecnością dwóch szczepów wirusa: E452R i E484Q. Według indyjskich naukowców odmiana ta może być bardziej odporna na szczepienie i bardziej podatna na szybsze rozprzestrzenianie się. Równocześnie brytyjscy naukowcy uspokajają, że na razie nie ma podstaw do paniki, gdyż nie ma dowodów na to, że mamy do czynienia z hybrydową odmianą. Bardziej prawdopodobne jest, że pojawił się wariant, który losowo zawiera te dwie mutacje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *