Poniedziałek

24.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

UE o Białorusi

#1

Unijni przywódcy debatowali w poniedziałek o sytuacji na Białorusi.

Według pierwotnych planów szczyt miała zdominować kwestia wychodzenia z pandemii COVID-19, w tym certyfikatów umożliwiających swobodne podróżowanie po krajach UE osobom zaszczepionym. Jednak głównym punktem spotkania unijnych liderów stała się sytuacja związana z niedzielnym awaryjnym lądowaniem samolotu pasażerskiego w Mińsku.

Unijni liderzy potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza. Zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego. Zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE. Zaapelowali również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w Unii Europejskiej o unikanie przelotów nad Białorusią. Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Dokument z konkluzjami opublikował w mediach społecznościowych rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.

Zarzuty dla zabójcy 11-latka

#2

41-latek, który uprowadził i zamordował 11-latka z Katowic usłyszał dwa zarzuty, w tym zabójstwa kwalifikowanego. Mężczyzna przyznał się przestępstwa.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski przekazał, że mężczyzna usłyszał dwa zarzuty, w tym zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. – Składał bardzo obszerne wyjaśnienia, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Oczywiście na tym etapie nie możemy ujawniać treści wyjaśnień – opisał prokurator.

Premierzy Polski i Czech o sytuacji w Turowie

#3

Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz szef czeskiego rządu Andrej Babisz z opóźnieniem dotarli na posiedzenie Rady Europejskiej. Powodem była rozmowa o sytuacji w Turowie, która odbyła się po zakończeniu spotkania Grupy Wyszehradzkiej. – Spotkałem się w cztery oczy z premierem Babiszem, ponieważ mamy bardzo trudną sytuację związaną z niewłaściwą, niesprawiedliwą decyzją Trybunału Sprawiedliwości – powiedział Morawiecki.

– Powiedziałem premierowi Babiszowi, jakie jest nasze stanowisko. Wiem, że zespoły polski i czeski, rządowy, ze wsparciem samorządowych i przedstawicieli Polskiej Grupy Energetycznej dyskutują, negocjują co da się zrobić w tym obszarze ze względu na nowe okoliczności związaną z decyzją dotyczącą zakazu wydobywania węgla i pracy Elektrowni Turów – relacjonował z Brukseli Morawiecki.

___

___

Premier powiedział, że doszło do zaognienia sytuacji między Polską a Czechami. Zapowiadał też, że jeszcze w poniedziałek będzie rozmawiał o tym z premierem Czech. Podkreślił też, że Polska utrzyma działanie kopalni.

Nagranie Ramana Pratasevicha

#4

W godzinach popołudniowych Internet obiegła niepotwierdzona informacja, jakoby zatrzymany wczoraj na lotnisku w Mińsku Raman Pratasevich trafił w krytycznym stanie do szpitala. Informację podał bliski współpracownik Sviatlany Tsikhanouskayi – Franak Viačorka. Część mediów powoływała się również na kontakt z matką zatrzymanego aktywisty, która rzekomo potwierdzała doniesienia. Pratasevich miał trafić do szpitala w krytycznym stanie związanym z problemami z sercem. Po kilkudziesięciu minutach białoruskie MSW zaprzeczyło, podając komunikat: “Roman Protasiewicz znajduje się w mińskim areszcie śledczym nr 1 i nie skarżył się na stan zdrowia”. 

 

Chwilę później na antenie prorządowej telewizji Telegram Żołtyje Sliwy pojawiło się nagranie zatrzymanego 26-latka, w którym składa oświadczenie, że nic mu nie jest oraz jak zapewnia służby zachowują się wobec niego dobrze i zgodnie z prawem.

___

___

“Dzień dobry, nazywam się Raman Pratasevich. Wczoraj zostałem zatrzymany na lotnisku w Mińsku. Obecnie znajduję się w 1. areszcie śledczym miasta Mińska. Mogę zapewnić, że nie mam żadnych problemów ze zdrowiem, w tym z sercem ani z żadnymi innymi organami. Zachowanie funkcjonariuszy jest maksymalnie prawidłowe i zgodne z prawem” – mówi zatrzymany aktywista.

Wielu obserwatorów dostrzega na czole Pratasevicha ślady pobicia, które świadczą o tym, że nagranie jest wymuszone i wyreżyserowane. Tezę tą potwierdzać może również zachowanie Białorusina, nerwowe ruchy rąk, szybkie mruganie. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

17.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
18.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
19.05.2021 Przegląd dnia – środa
20.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
21.05.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “24.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.