Piątek

24.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Nowa przewodnicząca KRS

#1

Dagmara Pawełczyk-Woicka, krakowska sędzia, została nową przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Posiedzenie Rady zwołała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska po niedawnym wyborze przez Sejm w skład KRS nowych sędziowskich członków Rady.

W głosowaniu sędzię Pawełczyk-Woicka poparło 17 członków Rady, przeciw było trzech, zaś czterech członków Rady wstrzymało się od głosu.

Jedyny kontrkandydat Pawełczyk-Woickiej – poprzedni przewodniczący sędzia Paweł Styrna – otrzymał 10 głosów poparcia, przy czterech przeciw i 10 wstrzymujących się.

Nowym wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został sędzia sądu w Jarosławiu Rafał Puchalski. W wyborach w KRS pokonał kandydaturę przedstawiciela prezydenta, sędziego TK w stanie spoczynku i dotychczasowego wiceprzewodniczącego Wiesława Johanna.

Kandydaturę Puchalskiego poparło 14 członków Rady, czterech było przeciw, zaś trzech wstrzymało się od głosu.

W skład prezydnium Rady wybrano sędziów Annę Dalkowską, Joannę Kołodziej-Michałowicz i Macieja Nawackiego.

KRS spotkała się dziś na pierwszym posiedzeniu po wyborze przez Sejm sędziów-członków kolejnej kadencji. Dokonany ostatnio przez Sejm wybór sędziowskich członków Rady był drugim dokonywanym w tej procedurze – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwszego wyboru sędziów do KRS Sejm poprzedniej kadencji dokonał 6 marca 2018 r.

Ich kadencja upłynęła 7 marca. Kolejny wybór 15 sędziów na członków KRS Sejm dokonał 12 maja. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem – klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

/źródło: PAP/

Praca zdalna uregulowana – nowelizacja KP

#2

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który reguluje zasady pracy zdalnej – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, praca zdalna będzie funkcjonowała na zasadzie porozumienia pracodawcy z przedstawicielami pracowników.

Szefowa MRiPS poinformowała na konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. reguluje zasady pracy zdalnej.

„Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie (przepisów). Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym” – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodała, szczegóły pracy zdalnej powinny być ustalone z działającymi w danej firmie związkami zawodowymi lub z przedstawicielami pracowników.

„Pracodawca bierze na siebie ciężar w partycypacji w kosztach pracy zdalnej. To będzie zawarte w regulaminach pracy” – wskazała.

Podkreśliła, że praca zdalna jest potrzebna przede wszystkim młodym rodzicom.

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych przez rząd w czasie pandemii koronawirusa. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy na stałe wprowadza pracę zdalną do porządku prawnego.

Zgodnie z projektem zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, odpowiednio z uwzględnieniem ustaleń ze związkami albo po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera też przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

/źródło: PAP/

Sejm w czwartek zajmie się wnioskiem o odwołanie Z. Ziobro

#3

Sejm w czwartek wieczorem zajmie się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu.

Sejm w środę rano rozpocznie dwudniowe posiedzenie; jak wynika z informacji na stronie izby, posłowie w czwartek, o godz. 18.30 zajmą się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości.

Wniosek o odwołanie Ziobry złożyli 11 maja posłowie KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050.

“Nie ma dziś większego szkodnika dla polskiej racji stanu, aniżeli minister sprawiedliwości, prokurator generalny” – mówił wówczas szef klubu KO Borys Budka. “Człowiek odpowiedzialny za degradację polskiego wymiaru sprawiedliwości, za wielki konflikt z Unią Europejską, za blokadę środków europejskich” – podkreślił.

W ocenie szefa klubu KO, Ziobro nigdy nie powinien znaleźć się w rządzie. “Dlatego zdecydowaliśmy się wspólnie – posłowie i posłanki tych czterech ugrupowań – złożyć taki wniosek” – dodał Budka.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Sejm pracuje obecnie nad projektami ustaw dotyczących jej likwidacji, przygotowanymi m.in. przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę.

/źródło: PAP/

9,2 mld złotych nadwyżki w budżecie

#4

Po kwietniu br. budżet państwa notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w komentarzu przesłanym we wtorek PAP.

„W kwietniu 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o ok. 2 mld zł, tj. 4,3 proc. r/r i wyniosły ok. 48 mld zł. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 168,1 mld zł i było wyższe o ok. 21 mld zł (tj. 14,3 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – kwiecień 2021 r.” – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w komentarzu przesłanym PAP.

Z komentarza minister finansów wynika, że dochody z VAT w kwietniu br. były niższe o ok. 0,3 mld zł, tj. 1,3 proc. r/r i wyniosły ok. 20,6 mld zł  (poziom porównywalny z poziomem z kwietnia 2021 r.).

„Niska dynamika dochodów z VAT jest częściowo wynikiem bazy, a częściowo odzwierciedla skutki wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 79,3 mld zł i było wyższe o ok. 9,6 mld zł (tj. 13,8 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – kwiecień 2021 r.” – wyjaśniła Rzeczkowska.

Wg szefowej MF  dochody z podatku akcyzowego w kwietniu br. były wyższe od dochodów w kwietniu poprzedniego roku o ok. 0,3 mld zł tj. o 5,1 proc. i wyniosły ok. 6 mld zł. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 24,2 mld zł i było wyższe o ok. 2,8 mld zł (tj. 12,8 proc.) r/r.

Jak wskazała minister finansów dochody budżetu państwa z PIT w kwietniu br. były wyższe o około 1,1 mld zł, tj. o 13,2 proc. r/r i wyniosły około 9,2 mld zł. Narastająco od początku roku, tj. za okres styczeń-kwiecień 2022 r., dochody budżetu państwa z PIT były wyższe o 2,8 mld zł, tj. o 12,3 proc. r/r i wyniosły 25,3 mld zł.

Z kolei dochody budżetu państwa z CIT w kwietniu br. były wyższe o ok. 1,4 mld zł, tj. 33,2 proc. r/r i wyniosły ok. 5,8 mld zł. r. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 19,8 mld zł i było wyższe o ok. 5,2 mld zł (tj. 36 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – kwiecień 2021 r. Podobnie jak w roku poprzednim termin rozliczenia rocznego został przesunięty na koniec czerwca br.

„Po kwietniu budżet notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł” – stwierdziła minister finansów.

W okresie styczeń-marzec 2022 r. dochody budżetu państwa wyniosły 120,1 mld zł, wydatki 120,4 mld zł, a deficyt w tamtym okresie wyniósł 0,3 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2022 r. zapisano, że wydatki budżetu w całym roku mają wynieść 521,8 mld zł, dochody 491,9 mld zł, a deficyt budżetu państwa nie powinien przekroczyć 29,9 mld zł. Jednak według zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów, tegoroczna ustawa budżetowa będzie nowelizowana.

/źródło: PAP/

T. Lis odchodzi z Newsweeka

“Jest czas powitań i czas pożegnań. Serdecznie dziękuję moim koleżankom i kolegom z Newsweeka za dziesięcioletnią wspólną pracę, fascynującą przygodę w niezwykłych czasach. Newsweek jest w doskonałych rękach i ma przed sobą świetną przyszłość. Powodzenia” – napisał na Twitterze dotychczasowy redaktor naczelny tygodnika Tomasz Lis.

Zarząd Ringier Axel Springer poinformował z kolei, że Lis nie będzie już także prowadził podcastu “Świat_PL” i odchodzi z wydawnictwa. Nie podano przyczyn rozstania się z dziennikarzem.

Pełniącym obowiązki redaktora naczelnego “Newsweeka” obecny wicenaczelny Dariusz Ćwiklak.

Lis związany był z tygodnikiem od 10 lat. Wcześniej kierował “Wprostem”. Pracował też w Wiadomościach TVP, Faktach TVN i Polsacie.

Trzykrotnie otrzymał tytuł Dziennikarza Roku i dziewięć Wiktorów (w tym Super Wiktora). Dwukrotnie był laureatem konkursu Telekamery.

/źródło: PAP, Twitter/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *