Czwartek

24.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Trąba powietrzna w Małopolsce, burze nadal groźne

#1

Przez powiat nowosądecki w Małopolsce przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych zostało około 15 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych – przekazała straż pożarna.

W czwartek po południu przez miejscowości Koniuszowa i Librantowa w powiecie nowosądeckim w Małopolsce przeszła trąba powietrzna. Strażacy poinformowali o uszkodzeniu około piętnastu dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Na miejscu pracuje straż pożarna.

Przypominamy, że położenie burz można śledzić za pomocą internetowych radarów zjawisk atmosferycznych, takich jak np. poniżej:

https://www.skyradar.pl/p/radar-burz.html

Na południu Polski w ciągu kolejnych godzin pogoda będzie szczególnie niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia. Tam wiatr w porywach może rozpędzać się aż do 130 kilometrów na godzinę. Na dużym obszarze kraju obowiązują alerty drugiego stopnia.

W czwartek nad Polską przechodzą gwałtowne burze. Po godzinach porannych ich siła nieco osłabła, ale znów pojawią się groźne zjawiska.

Konferencja prasowa Zbigniewa Bońka

#2

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek podsumował występ Biało-Czerwonych na Euro 2020 – Nie jestem odpowiedzialny za formę jednego czy dwóch zawodników, tylko za całokształt – zastrzegł na konferencji prasowej w Gdańsku.

Mieliśmy nadzieję, że wszystko skończy się później. Sportowo zawiedliśmy. Po odpadnięciu moim obowiązkiem jest spotkać się z wami i podziękować – przywitał się z dziennikarzami Boniek. – Nie jestem odpowiedzialny za formę jednego czy dwóch zawodników, tylko za całokształt. Porażka nigdy nie jest pozytywna, ale za dwa miesiące czekają nas kolejne mecze w ramach eliminacji mistrzostw świata i trzeba z optymizmem iść do przodu. Polska piłka pod wieloma względami bardzo się rozwinęła, jednak na wielkich turniejach nie osiągamy tego, co chcemy – powiedział. Jak dodał, wielka impreza zawsze kiedyś się kończy, ale mieliśmy nadzieję, że dla nas skończy się trochę później.

– Paulo Sousa jest bardzo dobrym trenerem, pociągnął za sobą zawodników. Takiego zgrupowania pod względem pracy nie pamiętam. To była zupełnie inna drużyna – tłumaczył Boniek, który dodał, że Portugalczyk jest trenerem o wielkim doświadczeniu i wie, czego polskiej drużynie potrzeba. – Wymiana trenera i zatrudnienie Sousy nie było błędem – uciął pytanie dotyczące ewentualnego zwolnienia portugalskiego selekcjonera. Sousa zostaje na stanowisku i ma wywalczyć z Biało-Czerwonymi awans do mistrzostw świata w 2022 roku.

Pytania padały trudne, bo takie padać musiały. Wygląda jednak na to, że przed reprezentacją stabilny okres – przynajmniej pod kątem ciągłości zatrudnienia oraz pracy szkoleniowego sztabu.

Dworczyk unika trudnych pytań

#3

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk dwukrotnie uchylał się na konferencji od odpowiedzi na pytania o tak zwaną aferę mailową, która wybuchła po wycieku jego maili. Przy pierwszym pytaniu ocenił, że kwestia ta nie jest związana z tematem briefingu i zapewnił, że dojdzie do “szeregu spotkań” w sprawie “cyberataku”. Przy drugim – w ogóle nie zareagował.

Reporter TVN24 Jan Piotrowski pytał Dworczyka, czy i kiedy opinia publiczna dowie się, które z tych informacji są prawdziwe, a które nie oraz czy ktoś poniósł już konsekwencje w związku z tą sprawą. Szef KPRM nie chciał odpowiedzieć na to pytanie. – Pan, który prowadzi konferencję już powiedział, przekazał prośbę, żebyśmy trzymali się konsekwentnie tej zasady, której od początku naszych spotkań, konferencji przestrzegamy – trzymania się (…) tematu – powiedział minister. – Zapewniam państwa, że będzie szereg spotkań, na których będziemy mogli również na temat kwestii informacji, maili czy cyberataku właściwie rozmawiać – dodał Dworczyk.

Pod koniec konferencji pytanie powtórzyło się – Dworczyk jednak tym razem milczał a z kłopotliwej sytuacji wybawił go moderator, wyjaśniając, że pytanie to nie jest związane z tematyką konferencji.

Ciekawe zjawisko atmosferyczne w Warszawie

#4

Mammatusy, zwane również “krowimi wymionami”, można było zaobserwować w wielu miejscach Warszawy. Charakterystyczne chmury spowiły niebo w czwartek po południu.

Mammatusy najczęściej zaobserwować można podczas gwałtownych burz. To krótkotrwałe, ale bardzo efektowne zjawisko. Najprawdopodobniej powstają w momencie, kiedy nad ciepłe powietrze nasuwa się chłód. Widzimy je z ziemi jako „bąbelki”, a tak naprawdę to jest oczywiście woda w bardzo drobnych cząsteczkach, która się później skrapla.

Poprzednie Przeglądy dnia:

17.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
18.06.2021 Przegląd dnia – piątek
21.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
22.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
23.06.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “24.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *