Wtorek

24.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Wizyta premiera na granicy polsko-białoruskiej

#1

Premier Mateusz Morawiecki przebywa we wtorek na granicy polsko-białoruskiej. Szef rządu wziął po południu udział w odprawie z dowództwem Straży Granicznej, a także spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. Około 16.50 rozpoczął się briefing prasowy premiera.

W ocenie prezesa rady ministrów, na wschodniej granicy kraju mamy do czynienia z przemyślaną i zaplanowaną akcją białoruskich władz: “Sytuacja, z którą się mierzymy, jest bez precedensu. Reżim Łukaszenki wybrał granicę polsko-białoruską do dokonania prowokacji. Ta prowokacja polega na tym, że popychani w kierunku polskiej granicy mają być Irakijczycy – ludzie, którzy mają stanowić instrument w polityce zagranicznej Łukaszenki. Polska stawia tamę tego typu prowokacjom, tego typu zachowaniom. Reżim Łukaszenki wybrał niewłaściwą granicę, bo granica Polski jest i będzie dobrze strzeżona” – powiedział premier.

Morawiecki podsumował, że na miejscu jest 1,5 tysięcy żołnierzy, a za parę dni ma być łącznie około dwóch tysięcy.

Tymczasem wiele mediów w Polsce bacznie przygląda się na sytuacji na granicy, nie szczędząc przy tym słów krytyki pod adresem rządzących oraz służb mundurowych. Na granicy już od piętnastu dni koczuje grupa imigrantów, która utknęła między dwoma pasami granicznymi obu państw.

/źródło: tvn24pl., gazeta.pl/

Agrounia blokuje drogi

#2

AGROunia we wtorek rozpoczęła blokady na kilku drogach w Polsce. Nawet 48-godzinne strajki zaplanowano w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim, na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Wielkopolsce.

AGROunia domaga się od rządu rozpoczęcia rozmów z rolnikami. Poniżej podajemy listę miejsc, w których należy spodziewać się utrudnień.

Lider AGROunii Michał Kołodziejczak mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej przed Sejmem, że nie da się dzisiejszych problemów polskiej wsi rozwiązać przedstawieniem dwóch, trzech czy nawet pięciu postulatów.

“Mamy i zaprezentujemy 21 punktów już w trakcie blokad, jeżeli rząd nie odezwie się wcześniej, na temat których chcemy rozpocząć rozmowy z rządem i rozwiązać problemy polskiej wsi” – podkreślił.

Kołodziejczak mówił, że celem są rozmowy dwustronne: AGROunia – rząd, polscy rolnicy – polscy politycy. Zapowiedział, że strajki będą się odbywały do skutku.

/źródło: tvn24.pl/

Projekt budżetu na przyszły rok przyjęty

#3

Minister finansów Tadeusz Kościński podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że – Rada Ministrów zaakceptowała projekt budżetu na 2022 rok.

Dochody budżetu mają wynieść 475 miliardów złotych, wydatki 505,6 miliarda złotych, a deficyt 30 miliardów złotych. Wzrost PKB w 2022 r. wg projektu ustawy budżetowej ma wynieść 4,6 proc. w stosunku do oczekiwanych w tym roku 4,9 proc. W projekcie zapisano także, że państwowy dług publiczny w 2022 r. wyniesie 42,6 proc. PKB, spadnie z 45,1 proc. PKB w 2021 r. i 47,8 proc. PKB w 2020 r. Dług sektora general government ma wynieść 55,5 proc. PKB. Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca ma wynieść 104,89 proc.

W projekcie szacuje się, że stopa rejestrowanego bezrobocia wyniesie na koniec 2021 r. 6,0 proc., a na koniec 2022 r. 5,9 proc.Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2022 r. w gospodarce narodowej wyniesie 5 922 zł.

/źródło: pap.pltvn24.pl/

Kolejny samolot z Afganistanu w Warszawie

#4

Do Warszawy wrócił z Afganistanu kolejny samolot z afgańskimi współpracownikami polskiej misji.

Odkąd talibowie przejęli kontrolę w Kabulu, trwa ewakuacja polskich współpracowników z Afganistanu. Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz poinformował w poniedziałek, że udało się już ewakuować ponad 400 osób.

/źródło: PAP, MSZ/

Niedzielski o nadejściu czwartej fali

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił we wtorek na konferencji prasowej o “trzech założeniach, które są fundamentalne w tej chwili, w obecnej sytuacji epidemicznej”.

– Po pierwsze, chcielibyśmy, żeby te strefy były z powrotem definiowane na poziomie powiatów, dlatego że patrzymy sobie na poszczególne regiony również pod kątem zróżnicowania poziomu szczepień. Bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, ile będzie zakażeń i jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej.

– Drugie założenie jest takie, że chcemy dokonać przeskalowania liczby zakażeń. Bo do tej pory tym podstawowym elementem, który definiował strefę na poziomie powiatowym, była liczba zakażeń na dziesięć tysięcy mieszkańców. Przypomnę, że od 6 (przypadków – red.) na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 – strefa czerwona. Tam były brane pod uwagę jeszcze dodatkowe parametry.

– Trzecie założenie, które przyświeca budowaniu stref, jest takie, że będziemy chcieli brać pod uwagę wskaźnik szczepień. Czyli jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to ta strefa będzie obniżona. Czyli jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą. Tak to wygląda w uproszczeniu – podsumował Adam Niedzielski.

Minister oszacował także, że już we wrześniu liczba zakażeń będzie coraz szybciej rosła. Oszacował, że na początku miesiąca liczba zakażeń wyniesie około 300 przypadków dziennie. Obecnie jest to około 200 przypadków dziennie. – W okolicy połowy września należy się spodziewać przyspieszenia – powiedział.

/źródło: tvn24.plgazeta.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “24.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *