Przegląd Weekendu

24-25.04.2021: Przegląd weekendu

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

Premier zaszczepiony

#1

Na początku tygodnia Premier Morawiecki poinformował, że w związku z rozszerzeniem programu szczepień o kolejne roczniki każdego dnia wraz z małżonką zapisał się na szczepienie. „”Szczepionka – AstraZeneca – już na mnie czeka. Razem ze mną bez problemu zarejestrowała się też moja żona, Iwona. Oboje przygotowujemy się na szczepienie” – napisał na Facebook’u szef rządu.

W sobotę Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że wraz z małżonką zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. „Moja żona Iwona i ja właśnie przyjęliśmy pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy służbom medycznym ze Szpitala Narodowego. Kochani, #SzczepimySię, bo chcemy szybko wrócić do normalnego życia. Do dzieła!” – napisał na Twitterze.

PO prezentuje program zmian w polityce zagranicznej

#2

W sobotę o godzinie 10:30 odbyła się prezentacja Platformy Obywatelskiej podczas, której zaprezentowane zostały założenia odnośnie zmian w polityce zagranicznej. Program o nazwie „Bezpieczna Polska” składa się z trzech filarów: odbudowa relacji Polski wewnątrz UE oraz przywrócenie partnerskich relacji z USA i skutecznej, sprawczej polityki wschodniej. Program zaprezentowali przewodniczący partii Borys Budka wraz z byłym ministrem spraw zagranicznych rządów PO-PSL Radosławem Sikorskim.

Radosław Sikorski omówił trzy filary zaznaczając, że Polska powinna wejść do grupy trzymającej władzę w Unii Europejskiej. „Rządząca prawica straszy Unią i twierdzi, że jest zagrożeniem dla suwerenności. Owszem, część suwerenności łączymy z innymi państwami europejskimi, a w zamian otrzymujemy większe bezpieczeństwo i większe wpływy na arenie międzynarodowej” – mówił Sikorski. Były szef MSZ zwrócił uwagę, że celem powinno być współkierowanie polityką wschodnią Unii Europejskiej. „Pokój i rozwój gospodarczy na wschód od naszych granic oznacza większe bezpieczeństwo Polski – stwierdził. Kiedyś Polska potrafiła przekonać całą Unię do projektu partnerstwa wschodniego, dzięki któremu Mołdawia, Ukraina i Gruzja wyrywają się z dziedzictwa postsowieckiego i integrują z Unią” – dodał. Jako trzeci cel dla Polski Radosław Sikorski przedstawił wejście do grupy G20, czyli forum współpracy największych gospodarek. „Już jesteśmy dwudziestą gospodarką świata. Wejście do grupy 10 proc. najpotężniejszych krajów planety byłoby realizacją marzeń pokoleń Polaków o Polsce jako kraju światowej pierwszej ligi” – wskazał b. szef MSZ. Zarówno B. Budka jak i R. Sikorski poza przedstawieniem planu na zmiany w polityce zagranicznej obaj skrytykowali rząd PiS-u oraz Prezydenta A. Dudę za sposób prowadzenia obecnej polityki zagranicznej. „Kaczyński uciął język polskiej dyplomacji i zabił polską politykę zagraniczną” – stwierdził lider PO.

Opóźnienia w dostawie szczepionek

#3

Minister Michał Dworczyk poinformował, że w najbliższym tygodniu do Polski dotrze mniej szczepionek. „W najbliższym tygodniu do Polski dotrze o milion sto tysięcy szczepionek mniej” – poinformował szef KPRM. Problem dotyczy głównie szczepionek firmy AstraZeneca, których do naszego kraju nie dotrze 800 tysięcy dawek. Ze względu na zmniejszone dostawy spowolnione zostanie otwieranie punktów szczepień powszechnych, ale harmonogram zapisów na szczepienia zdaniem ministra nie jest zagrożony.

Jednocześnie koordynator do spraw programu szczepień zaznaczył, że pacjenci oczekujący na drugą dawkę nie mają się czego obawiać. Możliwe jest natomiast przesunięcie terminów osób oczekujących na pierwszą dawkę.

Wybory w Rzeszowie – sondaż

#4

Konrad Fijołek z wynikiem 41,9% znalazł się na pierwszym miejscu w sondażu IBRIS-u dla Radia Zet. Kandydat Zjednoczonej Opozycji wyprzedza kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości – Ewę Leniart, na którą głoś oddać zadeklarowało 24% respondentów. Podium zamyka kandydat Solidarnej Polski Marcin Warchoł, na którego głosować chciałoby 16,6% respondentów. Czwarty kandydat na prezydenta Rzeszowa, przedstawiciel Konfederacji – Grzegorz Braun może liczyć na poparcie wielkości 11,2%.

Wybory w Rzeszowie zaplanowane są na 9 maja, jednakże w piątek pojawiła się informacja, że Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje przesunięcie głosowania na drugą dekadę czerwca. GIS uzasadnia swoją rekomendację tym, że sytuacja epidemiczna jest nadal niepewna i mimo, że spadają wyniki zakażeń i osób hospitalizowanych nadal nie wiadomo, czy jest to trwały trend. Nieoficjalnie mówi się, że decyzja o przeniesieniu wyborów może być dyktowana słabym wynikiem kandydatki partii rządzącej. Premier Mateusz Morawiecki ma podjąć i ogłosić ostateczną decyzję w sprawie wyborów w najbliższym tygodniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *