24-25.07.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jakub Banaś wraz z żoną usłyszeli zarzuty

#1

Jak poinformowała PAP prokuratura, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. przyznał się do bezprawnego ujawnienia prezesowi NIK Marianowi Banasiowi informacji na temat kontroli podatkowej i czynności prowadzonych wobec niego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

„Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła dziś Tadeuszowi G. sześć zarzutów. Dotyczą one także niezawiadomienia o przestępstwach polegających na złożeniu w podległym mu urzędzie skarbowym podrobionej faktury stanowiącej rozliczenia dofinansowania ze środków publicznych oraz niezłożeniu sprawozdania finansowego przez spółkę reprezentowaną przez Jakuba B., która uzyskała to dofinansowanie” – poinformowano.

Jakubowi Banasiowi oraz Agnieszce Banaś prokuratura przedstawiła po siedem zarzutów. „Dotyczą one m.in. wyłudzenia z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa około 120 000 zł na renowację kamienicy oraz wyłudzenia podatku VAT w wysokości prawie 80 000 zł. Jak wynika z zebranych dowodów, Jakub B. i Agnieszka B. posłużyli się w tym celu podrobionymi fakturami VAT na kwotę ponad 310 000 zł potwierdzającymi wykonanie robót budowlanych i szeregiem dokumentów poświadczających nieprawdę, m.in. wynagrodzenia za prace remontowe i protokół ich końcowego odbioru” – przekazała prokuratura.

Jak wskazano, podstawą do ogłoszenia wszystkich zarzutów był obszerny materiał dowodowy w postaci korespondencji elektronicznej, zeznań świadków i dokumentacji znalezionej w efekcie przeszukań, a także pozyskanej z urzędów państwowych. Zdaniem prokuratury dowody w jednoznaczny sposób wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynów zarzuconych podejrzanym.

Wobec Tadeusza G., który przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 70 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z prezesem NIK, Jakubem Banasiem i Agnieszką Banaś. Dodatkowo podejrzany został zawieszony w czynnościach służbowych pracownika Krajowej Administracji Skarbowej.

W stosunku do Jakuba Banasia i Agnieszki Banaś zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach po 150 tys. zł i 50 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z podejrzanym Tadeuszem G.

/źródło: PAP/

Jarosław Kaczyński obiecuje posłom podwyżki

#2

Jak informuje Oko.press prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński obiecuje posłom podwyżki. Pomysł podniesienia uposażenia polega na podniesieniu mnożnika, który pozwoliłby na podwyżki drogą rozporządzenia bez potrzeby zmian ustaw i głosowania w Sejmie.

W 2018 roku po aferze z nagrodami dla ministrów Jarosław Kaczyński zdecydował o obniżeniu pensji poselskich o 20 proc. za czym zagłosowali bez radości posłowie PiS. W 2020 roku pojawił się pomysł wysokich podwyżek, za którym zagłosowali wspólnie posłowie rządzącej frakcji jak i opozycja. Jednak czas uchwalania podwyżek był niefortunny – środek pandemii – pomysł wywołał oburzenie społeczne i po odrzuceniu go przez Senat trafił do sejmowej „zamrażarki”. W międzyczasie posłowie Zjednoczonej Prawicy w poszukiwaniu dodatkowego dochodu zaczęli zajmować coraz więcej miejsc w spółkach Skarbu Państwa, co mocno zdenerwowało prezesa PiS, który obwieścił swoje niezadowolenia na kongresie partii, czego efektem była uchwałą o nepotyzmie.

Portal podaje, że prezes chciałby załagodzić sytuację i uspokoić niezadowolonych parlamentarzystów przez co wspomniał na spotkaniu w Przysusze, że jest możliwość podwyżek i w sprawie mógłby pomóc Prezydent Andrzej Duda. Oko.press informuje, że Prezydent w formie rozporządzenia miałby podwyższyć uposażenie urzędników rządowych w randze podsekretarza stanu, co bezpośrednio wpłynie na pensje posłów, których wynagrodzenie odpowiada 80 proc. pensji podsekretarza stanu.

Zgodnie z ustawą, prezydent ma prawo podnieść mnożnik, za pomocą którego wylicza się wysokość wynagrodzenia podsekretarzom. Podstawą jest kwota bazowa wynosząca 1789,42 zł. Tę mnoży się przez określoną wartość – w przypadku podsekretarza stanu wynosi ona 4,4. Właśnie ten wskaźnik mógłby podnieść prezydent.

Gowin krytykuje Polski Ład

#3

Wicepremier Jarosław Gowin podczas rozmowy w Polsat News odniósł się krytycznie do Polskiego Ładu twierdząc, że propozycje w nim zawarte uderzają w miliony ciężko pracujących Polaków.

„Propozycje Ministerstwa Finansów (w sprawie tzw. Polskiego Ładu) uderzają w miliony ciężko pracujących Polaków. One oznaczają, że nie bogacze będą płacić wysokie podatki, co bylibyśmy skłonni zaakceptować, a miliony Polaków” – powiedział Jarosław Gowin w rozmowie z Polsat News.

Pytany o to, od jakiego progu Porozumienie jest gotowe zgodzić się na podwyżkę podatków, Gowin powiedział, że „dopiero osoby zarabiające powyżej 13 tysięcy, będą płaciły wyższe podatki”.

Gowin przekonywał, że nie tylko pracownicy, ale także przedsiębiorcy muszą zostać objęci kwotą wolną od podatku, która jest proponowana w Polskim Ładzie.

Główne zmiany podatkowe w Polskim Ładzie to: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwiększenie II progu z 85,5 tys. do 120 tys. zł oraz likwidacja odliczenia składki zdrowotnej z podatku dochodowego. Dziś system działa tak, że składka zdrowotna wynosi 9 proc., jednak 7,75 proc. odliczamy od zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z wyliczeniami na zmianach skorzystałyby głównie osoby zarabiające do płacy średniej, a powyżej tego progu obciążenia zaczęłyby rosnąć. Jarosław Gowin dzień po słynnej konferencji o Polskim Ładzie obiecywał, że dla osób zarabiających do 11 tys. zł brutto miesięcznie powstanie “ulga dla klasy średniej”, jednak na razie nie ma co do niej konkretów. “Dziennik Gazeta Prawna” informował, że Ministerstwo Finansów opracowało specjalny wzór, na podstawie którego ta ulga miała być wyliczana. Nieznane są jednak losy tego pomysłu.

761. Jarmark św. Dominika w Gdańsku

#4

W sobotę poprzez symboliczne przejęcie kluczy do bram Gdańska rozpoczął się 761. Jarmark św Dominika. Historia wydarzenia sięga 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielenie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark odbywał się corocznie przez następne wieki przez co stał się ważnym świętem miasta. Tradycję przerwała II wojna światowa, a powrócono do niej w 1972 roku i od tego momentu symbolem jarmarku stałsię kogut.

Ceremonię przekazania kluczy do bram Gdańska zakończyło odegranie hymnu imprezy, złożonego z 761 nut (jest ich zawsze tyle ile lat ma uroczystość) w wykonaniu gdańskiego zespołu Tubicinatores Gedanenses. Następnie wyruszyły tradycyjne, barwne parady prowadzące na Ołowiankę, Skwer Świętopełka i Skwer Heweliusza, do których dołączyły tłumy widzów.

Jarmark św. Dominika potrwa do 15 sierpnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “24-25.07.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *