Czwartek

25.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Zatrzymania na Białorusi

#1

W Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Po trwającym około trzech godzin przeszukaniu, funkcjonariusze zabrali Andrzeja, lecz nie powiedzieli dokąd. – Na adwokata nie czekali – powiedziała żona działacza, Oksana. Poczobutowie zostali poinformowani, że rewizja jest związana ze sprawą o podżeganie do nienawiści. Chodzi o punkt 3 artykułu 130 Kodeksu karnego Białorusi. W czasie rewizji skonfiskowano wszystkie telefony, komputery, karty bankowe, a także telefony i szkolne komputery dzieci.

Sprawa karna jest prowadzona również wobec prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i “innych osób”, jak poinformowała w czwartek białoruska prokuratura generalna. Dotyczy podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym, a także “rehabilitacji nazizmu”.

Interwencja na Białorusi spotkała się z licznymi reakcjami w Polsce i w Europie. Nie zostawimy naszych rodaków na Białorusi samych sobie, będziemy interweniowali w ich sprawie – zapewnił prezydent Andrzej Duda. Jego rzecznik przekazał także, że prezydent poprosił sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid, by ta organizacja jak najpilniej zajęła się sprawą zatrzymywania działaczy mniejszości polskiej na Białorusi. Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zaapelował o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie pani Andżeliki Borys i pana Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich obecnie przetrzymywanych więźniów politycznych. Wcześniej o to samo zaapelowała Komisja Europejska.

Lockdown lockdownu

#2

Pogłębiony lockdown od soboty 27 marca – o takiej decyzji poinformował w czwartek, 25 marca, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Od weekendu zamknięte będą m.in. żłobki i przedszkola, a także salony fryzjerskie. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że “zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia” i “musimy zrobić wszystko”, by uniknąć scenariusza, w którym chorym nie da się pomóc. Przyznał też, że mamy zajętych 75 proc. łóżek i 75 proc. łóżek respiratorowych.

Premier zaapelował także do opozycji o ponadpartyjną współpracę w walce z pandemią a także o „nieprzeszkadzanie” w sytuacji, gdy opozycji nie stać na nic więcej poza ciągłą krytyką działań rządu, włącznie z komentarzami dotyczącymi funkcjonowania szpitali tymczasowych. Opozycja odpiera zarzuty i twierdzi, iż te słowa obnażają bezradność rządu Morawieckiego wobec pandemii, oraz szukanie winnych oraz przyczyn wszędzie, poza własną strategią i działaniami w walce z pandemią. Po raz kolejny propozycje rządu dotyczące zamknięcia biznesów (np. branża fryzjerska i kosmetyczna) są uznawane przez prawników za nielegalne. „Po dwunastu miesiącach apeli prawników, działalności sądów, które uchylały te bezprawnie nakładane kary, rządzący w malutkim zakresie zrobili krok do przodu” – mówił w TOK dr hab. Mikołaj Małecki. Oceniał jednak, że stan epidemii jest nadal stanem bezprawia, a wiele wprowadzonych restrykcji nie ma podstawy prawnej.

Dodatkowe szczepionki dla Polski

#3

 

Do Polski trafi ponad 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni do Polski trafią znaczne dostawy szczepionki – ponad 500 tys. sztuk. Jak dotąd, pomimo ograniczeń eksportowych, AstraZeneca dostarczyła do Polski już ponad 1,2 mln szczepionek przeciwko COVID-19.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *