Wtorek

25.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

NIK składa zawiadomienie do prokuratury

#1

Szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podczas konferencji prasowej poinformował o kierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z próbą organizacji tzw. Wyborów kopertowych w maju 2020 roku. „W związku z wynikami kontroli dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów na prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja 2020 roku z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego informuję, że w dniu dzisiejszym NIK mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KRPM Michała Dworczyka, ministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz ministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.” – przekazał podczas konferencji prasowej Marian Banaś.

___

___

Do prokuratury skierowano formalnie trzy zawiadomienia. Pierwsze i najpoważniejsze dotyczy Premiera Mateusza Morawieckiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Według NIK organizacja wyborów jest wyłączną kompetencją Państwowej Komisji Wyborczej, więc Morawiecki i Dworczyk nie mieli prawa przekazać Poczcie Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych zadań związanych z przygotowanie mi drukowaniem kart wyborczych. Zawiadomienie odnosi się bezpośrednio do działań ze szkodą interesu publicznego i wg NIK premier i szef kancelarii ponoszą odpowiedzialność za straty – łączna szacowana strata jest blika 133 mln zł. Pozostałe dwa zawiadomienia odnoszą się do ministrów nadzorujących Pocztę Polską (J. Sasin) i Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych (M. Kamiński). Wątpliwa jest logika tych zawiadomień, ponieważ NIK składa doniesienie na premiera i szefa KPRM, że złamali prawo angażując wspomniane spółki, a z drugiej strony składa doniesienie przeciwko ministrom nadzorującym spółki, że tych poleceń nie realizowali. Zarówno Jacek Sasin zobowiązany do podpisania umowy z Pocztą Polską o organizację wyborów jak i Mariusz Kamiński zobowiązany do podpisania umowy z PWPW na druk kart nie wykonali tych poleceń. Najwyższa Izba Kontroli uznaje to za niedopełnienie obowiązków.

Szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin skomentował na twitterze zawiadomienie zarzucając NIK-owi brak logiki. „Szkoda autorytetu @NIKgovPL , który na naszych oczach upada. Prezes NIK oskarża @MorawieckiM o wydanie bezprawnej decyzji a mnie, że jej nie wykonałem. Pogratulować logiki.” – napisał Sasin.

Premier zapewnia o polubownych załatwieniu sporu ws. kopalni Turów

#2

W związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z piątku nakazującej natychmiastowe zamknięcie kopalni węgla brunatnego Turów premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Czech Andrejem Babiszem o możliwościach wycofania skargi. W nocy szef rządu poinformował, że po rozmowach strona Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. „Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską, wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE” – ogłosił wówczas polski premier. Premier Czech jednak dzisiaj przed południem zaprzeczył tym informacjom mówiąc, że Czechy nie planują wycofania pozwu.

Po południu premier Mateusz Morawiecki przedstawił kulisy rozmów z szefem czeskiego rządu zapewniając, że polubowne zakończenie tej sprawy jest „na wyciągnięcie ręki”. „Mamy przede wszystkim wyznaczone wytyczne do umowy. Wczoraj zespół negocjacyjny uzgodnił wytyczne do umowy, o tych wytycznych też rozmawiałem z panem premierem Babiszem. I jeżeli ta umowa zostanie zaakceptowana – a wszystko na to wskazuje – to mamy w zasięgu ręki polubowne załatwienie tego sporu” – przekazał Morawiecki. Szefowi rządu wtóruje rzecznik rządu Piotr Müller, który przekazał, że odbyło się spotkanie zespołu roboczego polsko-czeskiego podczas, którego ustalono kierunkowe wytyczne umowy dotyczącej Turowa. Rzecznik rządu przekazał, że dzisiaj nikt żadnej skargi nie wycofuje, ponieważ nie ma jeszcze podpisanej finalnej umowy’.

___

___

Prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko marszałek Sejmu

#3

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła 22 kwietnia śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków m.in. przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Postępowanie dotyczy odmowy udostępnienia list poparcie Krajowej Rady Sądownictwa, mimo prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ze względu na kontrowersje jakie wzbudzały od początku listy poparcia kandydatów do KRS do Kancelarii Sejmu wielokrotnie spływały wnioski o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

Pod koniec czerwca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykaz osób popierających kandydatów do KRS. Mimo orzeczenia na skutek postanowienia prezesa UODO z 30 lipca, które zobowiązało Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upubliczniania danych listy nie zostały ujawnione. Ostatecznie 3 lutego 2020 roku dane dotyczące poparcia kandydatów zostały ujawnione.

Za niedopełnienie obowiązków przez urzędników może grozić do 3 lat więzienia.

LOT wstrzymuje loty nad Białorusią

#4

Polskie Linie Lotnicze LOT od dziś wstrzymują korzystanie z białoruskiej przestrzeni powietrznej. Decyzja ta jest pokłosiem niedzielnego incydentu na Białorusi, kiedy tamtejsze władze zmusily samolot lecący z Grecji na Litwę do lądowania w Mińsku w celu aresztowania aktywisty, opozycjonisty Ramana Pratasevicha. Równoznaczne z tym jest zawieszenie lotów bezpośrednio do Mińska, co powoduje, że osoby chcące dostać się do stolicy Białorusi będą usiały to robić np. przez Moskwę. Podobnie loty do samej Moskwy lub w głębsze rejony Azji będą będą realizowane drogą okrężną.

Podobną decyzję już wczoraj podjęło kilka innych linii lotniczych m.in. łotewskie airBaltic, francuskie AirFrance, holenderskie KLM czy niemiecka Lufthansa. Także Ukraina zawiesiła połączenia z Białorusią.

Wybory RPO – epizod 5

Do czwartku 27 maja marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. “Uprzejmie informuję, że na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 5 Regulaminu Sejmu, ponownie wyznaczyłam termin na składanie wniosków w sprawie kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich do dnia 27 maja 2021 r. (czwartek) do godz. 16.00” – informuje pismo marszałek Sejmu skierowane do przewodniczących klubów parlamentarnych.

Dotychczas parlament czterokrotnie próbował wybrać nowego RPO po wygaśnięciu we wrześniu 2020 roku kadencji Adama Bodnara.

W pierwszych dwóch głosowaniach jedyną kandydatką była wspierana przez opozycję Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była odrzucana głosami PiS-u. W trzecim głosowaniu oprócz Rudzińskiego-Bluszcz swoje kandydatury zgłosili PiS i PSL wraz z Konfederacją. Kandydatem rządzącej partii był Piotr Wawrzyk, natomiast ze wspólnych sił ludowców i konfederatów Robert Gwiazdowski. Sejm wybrał Wawrzyka, lecz kandydatura przepadła w Senacie. Podobnie w przypadku ostatniego głosowania, kiedy Sejm wybrał Bartłomieja Wróblewskiego z ramienia PiS-u, ale Senat odrzucił tą kandydaturę. Oprócz Wróblewskiego w wyborach startowali: Sławomir Patyra (z poparciem KO, PSL, PL2050) i Piotr Ikonowicz (wspierany przez Lewicę).

Poprzednie Przeglądy dnia:

18.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
19.05.2021 Przegląd dnia – środa
20.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
21.05.2021 Przegląd dnia – piątek
24.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “25.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *