Wtorek

25.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Liderzy opozycji podpisali deklarację samorządowców

#1

Liderzy czterech partii opozycyjnych: PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050 podpisali przygotowaną przez ruch “TAK! Dla Polski” deklarację dot. decentralizacji i wzmocnienia samorządów. W dokumencie jest mowa m.in. o zapewnieniu samorządom stabilnego finansowania oraz utworzenia funduszu dla małych gmin.

Zanim Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty i Szymon Hołownia, a ze strony ruchu “TAK! Dla Polski” – jego prezes, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz przewodniczący Rady Politycznej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, sygnowali dokument, w Senacie odbyła się debata na temat problemów, z jakimi borykają się samorządy i sposobu ich rozwiązania.

Prezydent stolicy podkreślił, że samorząd jest jednym z największych sukcesów wolnej Polski. „Niestety w tych ostatnich latach jest przez cały czas atakowany, dlatego, że PiS próbuje likwidować wszystkie niezależne instytucje (…) Rządzący chcą szkoły, która jest polityczna, chcą centralizować szpitale, zabierają nam prerogatywy i pieniądze, ale nie nam, samorządowcom, tylko Polkom i Polakom” – powiedział Trzaskowski.

Przekonywał, że bez samorządów nie jest możliwa m.in. skuteczna walka z kryzysem klimatycznym, wprowadzanie nowoczesnej edukacji czy innowacyjnych rozwiązań. „Dlatego w zeszłym roku podjęliśmy decyzję o tym, żeby sfederalizować wszystkie ruchy i stowarzyszenia samorządowe, żeby powstał ruch samorządowy TAK! Dla Polski, żebyśmy wszyscy byli razem, żebyśmy wszyscy razem mogli bronić idei samorządności, żeby decyzje, które są najważniejsze dla obywateli, były podejmowane jak najbliżej nich” – zaznaczył Trzaskowski.

Wyraził zadowolenie, że na poparcie postulatów ruchu “TAK! Dla Polski” zdecydowały się wszystkie główne partie opozycyjne.

W deklaracji podkreślono, że wspólnym celem jej sygnatariuszy jest “demokratyczna, praworządna Polska, oparta na wartościach europejskich, w tym zasadzie pomocniczości, szanująca godność każdego człowieka, dbająca o środowisko naturalne i będąca ważnym ogniwem wspólnoty międzynarodowej”.

„Reforma samorządowa to jeden z największych sukcesów wolnej Polski. Dzięki inicjatywie mieszkańców i poparciu kolejnych rządów, odbudowano wspólnotę lokalną. Niestety, w ostatnich siedmiu latach rządów Prawo i Sprawiedliwość systematycznie i z premedytacją niszczy samorządność mieszkańców, tak jak wszystko, co niezależne” – napisano w deklaracji.

Samorządowcy i liderzy ugrupowań opozycyjnych zadeklarowali w niej czynne wspieranie idei samorządności w Rzeczypospolitej Polskiej. „W poczuciu odpowiedzialności za przyszłość Polski i w celu wzmacniania instytucji i fundamentów państwa prawa zobowiązujemy się do sukcesywnego przekazywania decyzyjności w ręce Polek i Polaków, budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz przekazania finansowania zadań publicznych, jakie realizuje samorząd terytorialny” – napisano w dokumencie.

Jego sygnatariusze zobowiązali się też ponadto do pełnej, uczciwej i merytorycznej współpracy w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. „Deklarujemy wsparcie istoty samorządu terytorialnego, jaką jest decentralizacja władzy publicznej oraz samodzielność wypływająca z zasady pomocniczości – samodzielność bazowana na jasnym rozdziale zadań, stabilnym i uczciwym finansowaniu, przewidywalności prawa oraz praworządności” – czytamy w deklaracji.

Samorządowcy i liderzy opozycji zadeklarowali ponadto, że w ciągu 365 dni od zaprzysiężenia ich ewentualnego rządu uchwalą ustawy realizujące postulaty ruchu “TAK Dla Polski”.

„Stabilne budżety wspólnot lokalnych, tworzone i zarządzane przez mieszkańców, niezależne od decyzji politycznych na szczeblu krajowym, utworzenie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej w celu wsparcia terenów wiejskich, demokratyczna i dofinansowana oświata, zielony samorząd, nasze zdrowie, wspólnoty o sobie – tylko zgodna współpraca doprowadzi do osiągnięcia sukcesu przez demokratyczne środowiska, a wszyscy sygnatariusze niniejszej deklaracji do takiej współpracy się zobowiązują” – napisano w deklaracji.

/źródło: PAP/

Sędzia Juszczyszyn przeniesiony do innego wydziału

#2

Sędzia Paweł Juszczyszyn został bez jego zgody przeniesiony do wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sędzia od 20 lat zajmuje się sprawami cywilnymi.

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia był odsunięty od orzekania od ponad dwóch lat.

W środę sędzia został bez jego zgody przeniesiony do wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Olsztynie.

„Przenosiny nastąpiły bez mojej zgody. Ja mam ponad 20-letnie doświadczenie w orzekaniu w sprawach cywilnych. Do tego prezes Nawacki podjął tę decyzję bez wymaganej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Nie zapytał także, choć miał taki obowiązek, każdego z innych sędziów z Wydziału Cywilnego, czy któryś z nich nie chciałby dobrowolnie przejść do Wydziału Rodzinnego. Bo tylko w sytuacji, gdyby wszyscy odmówili dobrowolnej zmiany wydziału, można by przenieść któregoś z sędziów bez jego zgody. Wbrew twierdzeniom prezesa Nawackiego, Wydział Cywilny nie ma wystarczającej obsady, zwłaszcza że jeden z sędziów właśnie odchodzi na długotrwałe zwolnienie” – przekazał sędzia Paweł Juszczyszyn Onetowi. „Uważam, że to jest kolejna szykana stosowana przez prezesa Nawackiego wobec mnie. Niestety, sądząc po dotychczasowym postępowaniu prezesa, mogłem się tego spodziewać” – dodał.

/źródło: Onet/

Policja tłumaczy dlaczego przerwała koncert Maty

#3

“Przepisy prawa są jasno określone, jakie imprezy mogą być organizowane i pod jakimi warunkami. Rozumiemy zabawę, ale przede wszystkim dla nas liczy się bezpieczeństwo” – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak, odnosząc się do koncertu rapera Maty na bulwarach wiślanych.

W poniedziałek znany raper Mata zorganizował koncert na bulwarach wiślanych w Warszawie. Na wydarzenie przyszło kilka tysięcy osób, a sam artysta występował na barce pływającej wzdłuż bulwarów.

Podczas wydarzenia kilka osób wskoczyło do rzeki, aby dopłynąć do barki, na której śpiewał raper. W pewnym momencie do barki podpłynęła policyjna motorówka i policjanci zakończyli wydarzenie.

O tę sprawę PAP zapytała Komendę Stołeczną Policji. „Przepisy prawa są jasno określone, jakie imprezy mogą być organizowane i pod jakimi warunkami. Rozumiemy zabawę, ale przede wszystkim dla nas liczy się bezpieczeństwo” – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik KSP Sylwester Marczak.

Policjant wskazał, że w tej sprawie prowadzona jest aktualnie analiza prawna.

Po poniedziałkowym koncercie Mata na swoim profilu na Instagramie przeprosił swoich fanów. “Słuchajcie, jest mi w c**j przykro, że czekaliście dzisiaj na marne. Do końca próbowaliśmy coś wymyślić, ale dostałem info, że jeśli pojawię się na plaży, to będzie nam groziło do ośmiu lat pozbawienia wolności za organizowanie nielegalnych wydarzeń masowych” — napisał.

“Wczoraj dużo osób skakało do Wisły, a po stronie Poniatówki jest dużo głębiej i wiry są znacznie silniejsze, więc ryzyko, że komuś z was stałaby się krzywda, było po prostu za duże” – dodał raper.

Rzecznik KSP, odnosząc się do tego, zaznaczył, że organizując imprezę na kilka tysięcy osób, należy pamiętać o bezpieczeństwie każdego uczestnika. „Nie wystarczą chęci. Jeżeli ktoś zapomina o przepisach prawa, musi liczyć się z odpowiedzialności” – podkreślił nadkomisarz. Dodał, że o tym, jakie warunki muszą zostać spełnione, mówi ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.

/źródło: PAP/

Dwie baterie Patriot trafią do Polski już w 2022 roku

#4

Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią dwie amerykańskie baterie Patriot; do obsługi tej broni potrzebni są technicy z rozległą wiedzą; gwarantujemy, że taką wiedzę można pozyskać podczas szkolenia w WP – mówił w środę szef MON Mariusz Błaszczak zachęcając do wstępowania do wojska.

“Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę. Ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w Wojsku Polskim” – zapewnił Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Podczas rozmowy o zainteresowaniu wstępowaniem do wojska po tym, jak 21 maja ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, szef MON zaznaczył, że “jest to propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą otrzymać przeszkolenie wojskowe”.

Minister przypomniał, że dobrowolna służba trwa rok (1 miesiąc szkolenia podstawowego oraz 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego), a osoby do 26 roku życia będą otrzymywały od samego początku 4 tys. 560 zł miesięcznie “na rękę”, gdyż “rząd PiS wprowadził zasadę, że młodzi ludzie nie płacą podatku”. Dodał, że czekają na nich “bezpłatne, fundowane przez państwo polskie kursy np. prawa jazdy” oraz kursy obsługi maszyn i patenty nurka czy skoczka spadochronowego. “A więc otwiera się bardzo szeroka gama możliwości” – zaznaczył.

Według Błaszczaka, tylko jednego dnia złożono 1600 wniosków na 32 piknikach wojskowych w Polsce oraz w 70 punktach działających także w sobotę. Przypomniał, że wnioski można składać online i przez infolinię. Minister zachęcał do wstępowania do Wojska Polskiego w charakterze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. “Stworzyliśmy także nowy charakter służby – aktywną rezerwę” – dodał.

Podsumowując cele i zadania postawione przez MON, Błaszczak podkreślił, że chodzi o to, aby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy, “i żeby przeszkolić jak najwięcej ludzi z obsługi broni, aby jak najwięcej ludzi było przygotowanych, żeby zareagować w sytuacji kryzysowej”.

We wtorek szef MON poinformował, że rusza druga faza programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, a w związku z tym podpisał zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni.

“Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe – Letter of request – dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych” – powiedział minister obrony, który wziął we wtorek w Warszawie udział w konferencji Defence24 Day. Dodał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

“Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe – Letter of request – dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych” – powiedział minister obrony, który wziął we wtorek w Warszawie udział w konferencji Defence24 Day. Dodał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Pierwsza bateria systemu Patriot dla Polski zostanie dostarczona do Polski i weźmie udział w procedurze integracji systemu SICO (System Integration and Check-out) w październiku bieżącego roku. Druga bateria zostanie sprzedana przez producenta rządowi USA, który jest stroną umowy z rządem Polski, do końca pierwszego kwartału 2023 roku. (PAP)

/źródło: PAP/

Daria Gapska została Miss Irlandii Północnej

Pochodząca z Polski Daria Gapska została miss Irlandii Północnej. Urodzona w Elblągu 20-latka okazała się zwyciężczynią wyborów w Belfaście.

Nowa królowa piękności będzie teraz reprezentować Irlandię Północną w wyborach Miss World.

Gapska od kilkunastu lat mieszka w Irlandii Północnej. Polska studentka pielęgniarstwa rywalizowała o miano najpiękniejszej w gronie 24 finalistek imprezy w Europa Hotel w Belfaście.

Tytuł pierwszej wicemiss zdobyła Lucy Johnston z Armagh, a drugą wicemiss została Poppy Smith z Belfastu.

W gronie jurorów tegorocznych wyborów miss Irlandii Północnej zasiadała Karolina Bielawska, która w marcu sięgnęła po tytuł Miss World.

/źródło: RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *