Piątek

25.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

3 posłów odchodzi z klubu PiS

#1

Troje polityków: Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosiło w dniu dzisiejszym swoje odejście z klubu Prawa i Sprawiedliwości i założenie koła polskiego o nazwie Wybór Polska.

„Postanowiliśmy opuścić klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość i powołać własne, niezależne koło parlamentarne pod nazwą Wybór Polska” – poinformował Zbigniew Girzyński na konferencji prasowej. Dodał, że przewodniczącą koła będzie Janowska, Czartoryski zostanie wiceprzewodniczącym, a on – sekretarzem. Girzyński zaznaczył, że nie jest ro żadna działalność koncesjonowana oraz, że koło nie jest powoływane, żeby wewnątrz Zjednoczonej Prawicy mieć silniejszą pozycję przetargową.

„Czynimy tak dlatego, że chcemy naszą postawą (…) stworzyć nadzieję dla tych wszystkich, którzy poczuli się przez PiS, tak jak my, w pewnym momencie zostawieni, którzy poczuli, że ideały, które były tej partii bliskie 20 lat temu, gdy powstawała, kilka lat temu, kiedy wygrywała kolejne wybory, są czymś dla nas cennym, do czego się odwołujemy” – podkreślił Girzyński.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska skomentowała, że odejście Girzyńskiego ma związek z omawianą parę dni temu sprawą Adama Hofmana.

„Chodzi o to, co wydarzyło się w biurze Adama Hofmana (jest on partnerem w agencji R4S – przyp. red.). Państwo wiedzą, jest taki związek, nie jest tajemnicą, że panowie są w relacjach towarzyskich, czy wcześniej zawodowych” – powiedziała Czerwińska. 

Decyzję Czartoryskiego rzeczniczka skomentowała sugerując, choć jak sama zauważyła sam zainteresowany o tym nie mówił ogłaszając swoją decyzję, że „toczy się sprawa. Natomiast decyzję Janowskiej skitowała jako „nieporozumienie”, które będzie wyjaśniane.

Decyzja trójki posłów oznacza, że klub Prawa i Sprawiedliwości traci większość w Sejmie, obecnie posiada 229 posłów. Nie jest tajemnicą, że wsparcie może uzyskać, że strony zarówno Pawła Kukiza, jak i niezrzeszonych posłów, ale formalnie większości nie ma.

Sprawa kardynała Stanisława Dziwisza

#2

W Watykanie odbyły się przesłuchania pierwszych polskich duchownych w związku ze sprawą kardynała Stanisława Dziwisza, wobec którego pojawiają się zarzuty o zaniedbania dotyczące wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Jednym z przesłuchiwanych był ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski. Przesłuchanie prowadził bezpośrednio Angelo Bagnasco, który w latach 2007-17 był przewodniczącym Konfederacji Episkopatu Włoch, a obecnie jest arcybiskupem seniorem Genui. Razem z nim przesłuchanie prowadziło dwóch watykańskich urzędników.

Pytania do Isakowicza-Zaleskiego dotyczyły głównie kardynała Stanisława Dziwisza, choć komisja prawdopodobnie badać będzie nie tylko sprawę Dziwisza. Isakowicz-Zaleski tłumaczył wysłannikom Watykanu, jak działa Państwowa Komisja ds. Pedofilii, jakie obowiązują u nas przepisy prawne.

Wysłannikom z Watykanu chodzi między innymi o sprawę z 1993 roku. Janusz Szymik zgłosił wtedy biskupowi bielsko-żywieckiemu Tadeuszowi Rakoczemu, że był wykorzystywany seksualnie przez ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim – księdza Jana Wodniaka.

___

___

Równolegle do informacji o działaniach wysłanników Watykanu na stronach Episkopatu Polski pojawiła się informacja o ukaraniu kolejnych polskich biskupów – Stefana Regmunta oraz Stanisława Napierały – za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych dokonywanych przez księży w diecezjach, którymi kierowali.

Biskup Stefan Regmunt został ukarany zakazem uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zakazano mu także udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski. Biskup ma z prywatnych środków współfinansować wydatki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związane z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Biskup Stanisław Napierałą, ze względu na to, że Watykan uznał, że hierarcha tylko w jednym przypadku dopuścił się zaniedbania, więc zasugerowano mu niepojawianie się na publicznych celebracjach i wydarzeniach oraz wpłacenie kwoty na rzecz Fundacji Świętego Józefa, o której wysokości ma sam zdecydować. 

Brak kandydata na sędziego TK

#3

22 lipca kończy się kadencja ostatniego sędziego, który nie został wybrany głosami Prawa i Sprawiedliwości – prof. Leona Kieresa. W związku ze zbliżającym się końcem kadencji do środy kluby parlamentarne miały czas na zgłoszenie kandydatów na to stanowisko, jednak żaden klub parlamentarny tego nie zrobił.

Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby nie został zgłoszony ani jeden kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowisko dotychczas było bardzo intratne nie tylko ze względu na prestiż, ale również na wysokie uposażenie zarówno podczas 9-letniej kadencji jak i po jej zakończeniu.

Politycy opozycji decyzję o braku zgłoszenia kandydatur tłumaczą tym, że trójka sędziów wybrana 6 lat temu, których zastąpiły inne osoby (określane mianem „dublerów”) wciąż czeka na ślubowanie. W koalicji rządzącej tłumaczenie jest zgoła odmienne i przewija się narracja o braku decyzji klubu, co może oznaczać, że nie ma chętnych do dołączenia do TK pod kierownictwem Julii Przyłębskiej.

Wyrok za racę na Marszu Niepodległości

#4

Karę 10 miesięcy bezwzględnego więzienia usłyszał 37-letni Piotr K., który podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2020 roku podpalił racą mieszkanie. Mężczyzna widząc tęczową flagę na balkonie oraz banner Strajku Kobiet rzucił w tym kierunku racę. Nie trafił w cel, który obrał tylko w mieszkanie obok, które podpalił.

“Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie wyrokiem z dnia 17 czerwca 2021 r. uznał oskarżonego Piotra K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto orzekł obowiązek naprawienia szkody na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej Domy Spółdzielcze w wysokości 4296,95 zł oraz zasądził na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w łącznej kwocie 5742 zł” – przekazała sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wyrok zapadł na pierwszym terminie rozprawy, a oskarżony Piotr K. nie został zwolniony z aresztu, w którym przebywa od momentu zatrzymania (13 listopada) i przebywać zgodnie z wyrokiem będzie do sierpnia.

W lipcu rada krajowa PO

Na sobotę 3 lipca został wyznaczony termin rady krajowej Platformy Obywatelskiej z udziałem byłego premiera Donalda Tuska. Wówczas okaże się w jakiej roli do krajowej polityki wróci Tusk.

Rada Krajowa została zwołana w piątek przez lidera PO Borysa Budkę. Celem obrad jest m.in. przyjęcie kalendarza jesiennych wyborów wewnętrznych w partii. W nieoficjalnych rozmowach politycy Platformy nie kryją też, że chodzi o “bezpośrednie zderzenie” z Prawem i Sprawiedliwością, które tego dnia organizuje w Warszawie swój kongres.

Źródła PAP wskazują ponadto, że w obradach ma wziąć udział Donald Tusk, który przedstawi swoje plany na powrót do krajowej polityki. Nie jest jeszcze jasne jaką funkcję będzie pełnił były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej. Z informacji PAP wynika, że okaże się to właśnie podczas Rady Krajowej. “Ważne wystąpienie polityczne” ma mieć także Borys Budka.

Donald Tusk jest obecnie honorowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Kilka tygodni temu w mediach i wśród członków PO i parlamentarzystów KO nasiliły się spekulacje o możliwym powrocie byłego premiera do władzy w partii.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

18.06.2021 Przegląd dnia – piątek
21.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
22.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
23.06.2021 Przegląd dnia – środa
24.06.2021 Przegląd dnia – czwartek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “25.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *