Środa

25.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Białoruś odmawia przyjęcia pomocy humanitarnej

#1

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niedzielę skierowało notę dyplomatyczną do strony białoruskiej w sprawie pomocy humanitarnej dla koczujących na granicy uchodźców. W poniedziałek wieczorem natomiast z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyruszył konwój z pomocą humanitarną m.in. koce, namioty, agregaty prądotwórcze. Konwój zatrzymany został na granicy w Bobrownikach i jak informuje wiceminister MSZ Michał Przydacz białoruska strona nie wyraża zgody na jego wjazd.

„Otrzymaliśmy kopię białoruskiej noty dyplomatycznej, z której jasno wynika, że brak jest zgody ze strony Białorusi na przekroczenie przez polski konwój humanitarny granicy polsko-białoruskiej” – poinformował Przydacz w TVP Info.

Informacje wiceministra Przydacza potwierdził na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Rzeczywiście, jest taka odmowa i ku naszemu zdumieniu jest pełna odmowa przyjęcia wsparcia ze strony polskiej dla celów humanitarnych. To są osoby, które są na terytorium Białorusi, więc Białoruś odpowiedzialna w pełni za nie” – powiedział premier.

/źródło: PAP, RMF FM/

Oświadczenie D. Tuska

#2

Donald Tusk opublikował na Twitterze oświadczenie w sprawie rosnącego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilkunastu dni koczuje grupa ponad 20 migrantów chcących dostać się do Polski.

„Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na naszej wschodniej granicy i ten niepokój jest, niestety, uzasadniony – mówi w nagraniu. Bardzo przeżywamy ten kryzys humanitarny, tą dramatyczną sytuację trzydziestu osób koczujących na naszej granicy, w tym kobiet i dzieci. Bezradność, także bezradność polskiego rządu, a mamy też świadomość, że to może być początek kryzysu” – powiedział lider Platformy.

„Wiemy dobrze, że reżim Łukaszenki, jego służby przygotowywały prowokację zarówno wobec Litwy, jak i Polski, organizując strumienie migrantów i kierując tych migrantów w stronę granic Unii Europejskiej. To poczucie bezradności naszych władz – ono jest tym bardziej uzasadnione, że przecież dobrze wiemy, że w ostatnich tygodniach nielegalnie przekraczało polską granicę tysiące migrantów, co potwierdzili rządowi urzędnicy” – dodał dalej były szef rządu.

„Musimy zbudować zgodę narodową wokół tych dwóch podstawowych wymiarów tego kryzysu” – proponuje Tusk.

„Po pierwsze: chyba wszyscy chcemy pomóc tym, którzy cierpią i mówię konkretnie o tej grupie trzydziestu ludzi – powiedział były premier. To nie może być tak, że rząd dużego, europejskiego państwa nie jest w stanie zapewnić lekarstwa i kanapki matce z dzieckiem na naszej granicy” – mówi. „Po drugie, i to jest ten problem o wielkiej wadze politycznej, musimy umieć zapewnić bezpieczeństwo naszym granicom i tutaj mamy takie poczucie też bezsilności i bezradności naszego rządu i spóźnionych reakcji na ten narastający kryzys migracyjny, ale rzeczą najważniejszą, warunkiem absolutnie podstawowym, aby wyjść z tego kryzysu, jest – tak jak wspomniałem – elementarna zgoda narodowa – podkreśla. Tusk zaznacza także, że “nie może być tak, że sytuacje na naszych granicach, sytuacje bezpieczeństwa granic, sytuację humanitarną ludzi poszkodowanych wykorzystuje się do gry politycznej”. Władza, ale także my wszyscy, jesteśmy odpowiedzialni za to, aby rozmawiać serio, poważnie i odpowiedzialnie o tym, jak zapobiec temu kryzysowi, jak pomóc tym osobom i jak zabezpieczyć nasze granice” – dodał Tusk.

„My wszyscy jesteśmy ofiarami, bo jesteśmy coraz bardziej skłóceni, dlatego oczekuje od polskiego rządu i polskiego prezydenta natychmiastowych działań na rzecz budowy konsensusu, zgody narodowej wokół tych problemów” – zakończył Donald Tusk.

/źródło: Twitter/

Niedzielski o obostrzeniach

#3

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej oraz o planach ewentualnych obostrzeń w związku z nadchodzącą czwartą falą.

„odziewamy się, że we wrzesień wejdziemy ze średnią liczbą zakażeń 200-300. W drugiej połowie września na pewno nastąpi przyspieszenie” – mówił Niedzielski.

Minister zaznaczył, że obecnie rozważana jest koncepcja obostrzeń na poziomie powiatowym, a nie jak było to w przypadku poprzednich fal na poziomie wojewódzkim.

„Spodziewamy się przyspieszenia w drugiej połowie września i w zależności jak to przyspieszenie będzie przekładało się na hospitalizację – parametry dolegliwe z punktu widzenia systemu opieki zdrowotnej, będziemy podejmowali odpowiednie decyzje” – dodał Niedzielski.

Adam Niedzielski podał również po raz pierwszy przybliżone wskaźniki według, których wprowadzane będą ewentualne strefy obostrzeń. Zgodnie z tym przy 12 zakażeniach na 10 tysięcy mieszkańców dany powiat trafi do żółtej strefy, w przypadku natomiast 24 zakażeń na 10 tysięcy osób powiat trafi do strefy czerwonej.

Obecnie odnotowywane są wyniki na poziomie +200 zakażeń dziennie.

/źródło: PAP, RMF FM/

Będzie wniosek o ukaranie posła Sterczewskiego

#4

Poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba poinformował na Twitterze, że składa wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie posła Franciszka Sterczewskiego  naganą. Wniosek związany jest sytuacją, która wydarzyła się na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym. Na filmie, który obiegł internet widać, jak poseł Sterczewki próbuje biegiem ominąć kordon pilnujący granicy, żeby przedrzeć się do koczujących migrantów, żeby przekazać im torbę z jedzeniem.

„W związku z jego skandalicznym zachowaniem na terenie granicy polsko-białoruskiej na wysokości miejscowości Usnarz Górny oraz wypowiedzią z dnia 25 sierpnia 2021 r. w stosunku do funkcjonariusz Straży Granicznej” – argumentuje swój wniosek Ozdoba.

Treść całego wniosku dostępna jest na profilu posła Jacka Ozdoby na Twitterze.

/źródło: Twitter/

Parlament Europejski zajmie się lex TVN

Najprawdopodobniej na pierwszej sesji plenarnej po wakacjach Parlament Europejski zajmie się ustawą medialną zwaną lex TVN. Za zorganizowaniem debaty są Liberałowie i Zieloni oraz europejscy socjaldemokraci, co oznacza, że jest niezbędna większość. S&D, czyli europejscy socjaldemokraci już dwa tygodnie temu potępili ustawę nazywając ją: „kpiną z wolności słowa”.

Na posiedzeniu 13 września uchwalona zostanie prawdopodobnie rezolucja w tej sprawie, która budzi poważne zaniepokojenie wśród eurodeputowanych, gdyż w sposób znaczny narusza zarówno prawo inwestycyjne jak i wolność słowa.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “25.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *