Piątek

26.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Ukryty zakaz w rozporządzeniu

#1

25 marca w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie odnośnie obecnych obostrzeń. Poza restrykcjami ogłoszonymi podczas konferencji prasowej przez Premiera i Ministra zdrowia znalazł się w nim jeden zapis, o którym mowy nie było. Chodzi o punkt 4, w którym zakazuje się udziału w zgromadzeniach. Dotychczas funkcjonował zakaz organizowania zgromadzeń, ale nie było mowy o udziale, co wiązało się z oddalaniem przez sądy mandatów nakładanych przez policję na uczestników. W obecnym rozporządzeniu rząd postanowił „naprawić” swój błąd nie informując publicznie o tym. Prawnicy wskazują już niekonstytucyjność owego zapisu.

Zmiany w kolejce do szczepień

#2

Dotychczas zakładano, że „osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa” zostaną zaszczepieni w drugim etapie szczepień. Do grupy tej należą również m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych. Zgodnie z rozporządzeniem z 25 marca, które wchodzi w życie od soboty 27 marca pracownicy tej grupy zostają przeniesieni do grupy pierwszej.

Szykowane podwyżki cen ogrzewania

#3

Ministerstwo Klimatu planuje zezwolić firmom ciepłowniczym na uwzględnienie w taryfach tzw. „lawinowo rosnących” kosztów CO2, co przełoży się na podwyżki cen ogrzewania. Wskutek dopuszczenia przez Komisję Europejską w tym roku funduszy inwestycyjnych do spekulacji na rynku uprawnień i prawie wyzerowania liczby przydzielanych praw darmowych ceny uprawnień poszybowały mocno w górę. W ubiegłym roku uprawnienia do tony CO2 kosztowały 25 euro, w tym natomiast wzrosły do 41 euro. Ministerstwo w rozporządzeniu, które ma być wydane 15 kwietnia napisało: „Proponuje się umożliwić zmiany taryf dla ciepła, ze względu na istotną zmianę ceny uprawnień do emisji CO2, w sposób szybki, bez konieczności badania i analizowania całej taryfy dla ciepła.” Oznacza to kolejne podwyżki.

List Marszałka Grodzkiego do Premiera

#4

Marszałek Senatu w liście do Premiera zarzucił członkowi rządu lekceważenie izby wyższej parlamentu. 25 marca w Senacie miał pojawić się Waldemar Buda, w celu przedstawienia informacji odnośnie wykorzystania unijnych środków z Funduszu Odbudowy. Minister nie pojawił się, co skutkowało przeniesieniem spotkania na kolejne posiedzenie. Tomasz Grodzki w liście wyraża swoje zdumienie zaistniała sytuacją „Zlekceważenie Senatu zamiast prób przekonania senatorów do projektu rządu budzi najwyższe zdumienie”. 

Marszałek poza zdumieniem zaznaczył w liście, że taka sytuacja poza wywołaniem rozczarowania jest po prostu niedopuszczalna. „Wyrażam również nadzieję, że senatorowie będą mogli zapoznać się z Informacją Prezesa Rady Ministrów – przedstawioną przez Pana osobiście – o stanie przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej na kolejnym posiedzeniu Senatu, które odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2021 r.” – zakończył Grodzki. Projekt Funduszu Odbudowy musi zostać przyjęty przez Senat.

Rafał Trzaskowski wyszedł ze szpitala

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował za pośrednictwem Facebook’a, że opuścił szpital i jest już w domu.  „Jestem już w domu. Chciałem serdecznie podziękować całemu personelowi szpitala Praskiego w Warszawie. Widziałem jak Wam jest ciężko. Z moim zdrowiem jest lepiej, ale wciąż potrzebna jest rekonwalescencja, bo zapalenie płuc tak szybko nie odpuszcza. Póki co będę pracował zdalnie.” – napisał. Do szpitala trafił 23 marca na skutek zakażenia koronawirusem, na którego zachorował 12 marca. We wpisie zamieszczonym w social mediach poza informacją o powrocie do domu Prezydent Warszawy zaznaczył, że widział „prawdziwą, otwartą Warszawę w akcji” oraz zaapelował ponownie, aby uważać na siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *