Poniedziałek

26.04.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

„Zawieszenie broni" w Zjednoczonej Prawicy

#1

PiS, Solidarna Polska i Porozumienie zdecydowały o zawarciu nowego porozumienia programowego na lata 2021-2023. Komunikat przekazał w niedzielę wieczorem Krzysztof Sobolewski z PiS.

Spotkanie „trzech tenorów” koalicji rządzącej poprzedziły trwające przez kilka tygodni tarcia i spory między PiS, Porozumieniem a Solidarną Polską. Dotyczyły, one między innymi, braku zgody Solidarnej Polski na przyjęcie w Sejmie Funduszu Odbudowy. Szczegóły rozmów nie są póki co szerzej znane. Sobolewski podał jedynie, że “odpowiednie kroki zostaną podjęte w najbliższych dniach”, a “wszystkie strony wyrażają przekonanie co do pozytywnych skutków działań Zjednoczonej Prawicy od czasu podwójnego sukcesu wyborczego w 2015 r.”.

Wspólna ofensywa opozycji?

#2

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski zapowiada wspólne projekty ustaw Lewicy, KO i PSL. Projekty mają dotyczyć polityki gospodarczej oraz praworządności.

Krzysztof Gawkowski w rozmowie z PAP podkreślił, że między Lewicą i Koalicją Obywatelską jest współpraca. Jak dodał, toczą się rozmowy i budowane jest wzajemne zaufanie. – Rozmawiamy o wspólnych aktach ustawowych, jesteśmy na końcu kilku projektów ustawowych, które złoży wspólnie PSL, Lewica i Koalicja Obywatelska. To jest dobry prognostyk, że potrafimy się porozumieć w sprawach fundamentalnych dla państwa, więc już niedługo będą wspólne ustawy trzech klubów – powiedział szef Lewicy, cytowany przez RMF FM. Podkreślił także, że projekty te będą dotyczyły polityki gospodarczej oraz praworządności.

35. rocznica awarii w Elektrowni Czarnobyl

#3

26 kwietnia 1986 roku doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej – awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym “sarkofagiem” i “arką”.

Elektrownia przestała wytwarzać energię w 2000 roku, kiedy dyżurny w Czarnobylu nacisnął przycisk wyłączający reaktor nr 3. Trwa proces wyłączania siłowni z eksploatacji, który, według planów, ma zakończyć się w 2064 roku.

Ukraińskie władze chcą, by pozostałości po elektrowni zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nowa data wyborów w Rzeszowie?

#4

Wybory prezydenckie w Rzeszowie zaplanowane zostały na 9 maja. Jednak Główny Inspektorat Sanitarny zarekomendował niedawno, żeby zostały one przełożone na drugą dekadę czerwca.

W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia premiera, które zmieniałoby poprzednie rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa. Projekt jest na etapie uzgodnień z RCL i Państwową Komisją Wyborczą.

Główna zmiana dotyczy daty oddawania głosów. Zgodnie z projektem, wybory miałyby odbyć się 13 czerwca, w godzinach 7-21.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, ż decyzja dotycząca przeniesienia ze względu na pandemię terminu wyborów w Rzeszowie i w innych samorządach w Polsce zostanie podjęta do środy. Przypominamy, że kandydaci do objęcia prezydenckiego fotela w Rzeszowie to Konrad Fijołek (wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni), popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, kandydat Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (popierany także przez Porozumienie) oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Poprzednie Przeglądy dnia:
19.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
20.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
21.04.2021 Przegląd dnia – środa
22.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
23.04.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

03 comments on “26.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.