Poniedziałek

26.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia

#1

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gdańsku na pytanie, czy rząd ma już wizje jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku czwartek fali odpowiedział: „W najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące”. „Jeśli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala pandemii będzie bardzo poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków” – dodał premier.

Morawiecki podał przykład niektórych państw europejskich, stwierdzając, że niektóre z nich stosują rozwiązanie z obowiązkowym szczepieniem wśród służby zdrowia. 

Zapowiedział jednocześnie, że debata ten temat odbędzie się podczas spotkania Rady Medycznej dziś wieczorem. „Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony” – powiedział szef rządu.

Przypomniał, że ok. 90 proc. lekarzy jest już zaszczepionych. Przyznał też, że wysoki współczynnik szczepień dotyczy też pracowników innych specjalności w służbie zdrowia. Dlatego ocenił, że w tym przypadku „margines ryzyka jest niewielki”. Ale taki wariant (obowiązkowego szczepienia) rozważamy” – dodał.

Szef rządu podkreślił, że na dzień dzisiejszy wysoki procent zaszczepienia wśród osób powyżej 70. roku życia, oraz całkiem przyzwoity powyżej 60. roku życia pozwala zakładać, że ewentualna czwarta fala będzie miała łagodniejszy przebieg.

RMF FM podaje, że rząd w obawie przed społecznym buntem nie zdecyduje się na rozwiązania takie jak np. we Francji, czyli zakazu wejścia do różnych obiektów (kina, restauracje, sklepy, etc.) dla osób niezaszczepionych. W przypadku kolejnej fali w Polsce ma być zastosowany wariant, który już był w użyciu na wiosnę, czyli zaostrzone limity dla osób niezaszczepionych wraz z brakiem limitów dla zaszczepionych. Podstawą weryfikacji ma być certyfikat szczepienia.

Według sondażu przeprowadzonego dla WP.pl 41 proc. badanych uważa, że osób niezaszczepionych nie powinny spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. nie ma zdania, a 54,6 proc. ankietowanych jest zdania, że osoby niezaszczepione powinny zostać objęte specjalnymi ograniczeniami.

Zaostrzenie kar dla piratów drogowych

#2

Najprawdopodobniej już w tym tygodniu na agendę rządową ma wejść projekt ustawy zaostrzającej przepisy za wykroczenia i przestępstwa drogowe. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że dokument jest już gotowy, przeszedł konsultacje międzyresortowe, po których nie było do niego większych zastrzeżeń. Teraz musi zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów, prawdopodobnym jest, że odbędzie się to na najbliższym posiedzeniu rządu, które zaplanowane jest na jutro (wtorek).

Najważniejsze rozwiązania, które zawiera projekt to:

  • podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym
  • podwyższenie mandatu karnego do wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, a w przypadku recydywy mandat będzie wynosić od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Wszystkie wpływy będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Dodatkowo projekt ma zakładać:

  • renty dla rodzin ofiar przyznawane w procesie karnym automatycznie, bez konieczności wniosku pokrzywdzonych czy prokuratora
  • wzrost maksymalnej liczy punktów za jedno wykroczenie z dotychczasowych 10 punktów do 15 punktów

  • kasowanie punktów dopiero po dwóch latach, a nie jak obecnie po roku oraz brak możliwości zmniejszania liczby oczek na koncie dzięki specjalnym szkoleniom z bezpieczeństwa jazdy.

W nowych przepisach rząd uzasadnił również wysokość składki OC od liczby punktów karnych: umożliwiono udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

KE rozważa przedłużenie akceptacji KPO

#3

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis poinformował, że KE nie wyklucza że wystąpi o przedłużenie okresu akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja ta oznacza w praktyce czasowe zamrożenie wypłat unijnych pieniędzy i w najgorszym wypadku może to nastąpić dopiero późną jesienią. Dla porównania niektóre kraje otrzymają już pierwsze transze w tym tygodniu.

Wiceprzewodniczący Komisji poinformował, że KE wystąpiła o przedłużenie czasu na przyjęcie węgierskiego wniosku do 30 września, pierwotnie Komisja miała czas do 12 lipca. Dalej Dombrovskis zaznaczył, że Komisja nie wyklucza zastosowania podobnego rozwiązania w przypadku Polski. 

Polski rząd już wcześniej wystosował prośbę o przedłużenie akceptacji o miesiąc czyli do 1 sierpnia. Decyzja Komisji Europejskiej ma związek m.in. nierespektowania przez polskie władze decyzji TSUE. KE dała Polsce ultimatum do 16 sierpnia. Jednocześnie wiceprzewodniczący KE nie powiedział, czy wstrzymanie z akceptacją KPO będzie do 16 sierpnia, czy tak jak w przypadku Węgier do 30 września.

Iga Świątek poza Igrzyskami, siatkarze deklasują

#4

W kolejnym dniu Igrzysk w Tokio w niewielu dyscyplinach startowali Polacy, ale najważniejsze dwa wydarzenia to drugi mecz siatkarzy oraz rywalizacja w drugiej rundzie singla Igi Świątek.

Po 7 naszego czasu do rywalizacji stanęli siatkarze, których rywalem była reprezentacja Włoch. Po porażce w pierwszym meczu przeciwko Iranowi (2:3) podopieczni Vitala Heynena liczyli na przełamanie i pierwsze zwycięstwo. Polacy weszli bardzo dobrze w spotkanie i już na początku pierwszego seta odskoczyli rywalom na kilka punktów. Dobra gra, skuteczność w ataku oraz dobra gra obronna pozwoliły na zwycięstwo w pierwszej partii 25:20. Najbardziej wyrównany był drugi set kiedy obie ekipy na przewagi biły się o wygraną, ostatecznie Biało-Czerwoni wygrali 26:24. Trzeci set to podobny popis jak pierwszy i zwycięstwo w tych samych rozmiarach (25:20), co pozwoliło naszym siatkarzom na efektywne zwycięstwo 3:0.

Drugim ważnym wydarzeniem z naszej perspektywy dnia dzisiejszego w Tokio było kolejne spotkanie Igi Świątek. Polska tenisistka przed turniejem uznawana była za jedną z faworytek do końcowego triumfu, lecz już wiemy, że tak się nie stanie. Na drodze Świątek stanęła 29 rakieta świata Hiszpanka Paula Badosa, która w pierwszym secie wygrała 6:3, a w drugim po tie-breaku 7:6. Tym samym Świątek kończy singlowy udział w Tokio, ale pozostaje jej jeszcze występ w mikście, w którym zagra w parze z Łukaszem Kubotem.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “26.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.