26-27.06.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Najnowsze luzowanie obostrzeń

#1

W sobotę w życie weszło rządowe rozporządzenie zakładające kolejne luzowania obostrzeń m.in. w hotelarstwie, czy gastronomii.

Zgodnie z rozporządzeniem hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości, zwiększona została ilość dozwolonych pokoi z 50 proc. do 75 proc. obłożenia. Do limitu nie są liczone osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do 12. roku życia. Podobnie rzecz ma się z lokalami gastronomicznymi, w których może przebyć maksymalnie 75 proc. obłożenia (dotychczas było 50 proc.) – gastronomia nadal pozostaje w ścisłym reżimie sanitarnym. Kolejne luzowania dotyczą uczestników targów, kongresów i konferencji.

Najnowsze rozporządzenie zmienia limit z 1 osoby na 15 m kw. do 1 osoby na 10 m kw. Podobnie w siłowniach, klubach fitness, w obiektach i placówkach pocztowych i w kasynach może przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych – obsługa i klienci nadal muszą zakrywać usta i nos.

Rozporządzenie odnosi się również do środków transportu zbiorowego, w którym od soboty może podróżować już 100 proc. obłożenia.

Kolejnym luzowanym obostrzeniem jest wznowienie działalności dyskotek i klubów nocnym. Lokale te mogą być od 26 czerwca otwarte z zastrzeżeniem, że przebywać może być maksymalnie 150 uczestników.

Obecne rozporządzenie weszło w życie 26 czerwca i nowe zasady potrwają do 31 sierpnia.

Nowy program polityczny Porozumienia

#2

Porozumienie Jarosława Gowina zorganizowało kongres programowy pod hasłem „Polska od nowa”, podczas którego zaprezentowany został nowy program polityczny pod tą samą nazwą. Politycy ugrupowania zaznaczali, że nowy program wypracowano we współpracy z ponad setką ekspertów podczas 14 konferencji programowych, które odbyły się w całej Polsce.

Lider partii Jarosław Gowin podczas wystąpienia podkreślał, że polityka powinna służyć interesom społeczeństwa, a państwo musi być skuteczne i silne oraz musi pozostawiać jak największą przestrzeń wolności dla jednostek, stowarzyszeń, rodzin i samorządów. „Chcemy, żeby nasze państwo było w pełni demokratyczne i praworządne” – mówił Gowin. 

„Opowiadamy się za szerokim zakresem kompetencji samorządów. Równocześnie, trzeba jednak pilnować, by przyznając samorządom nowe zadania przeznaczać dla nich odpowiednie środki finansowe. Stąd jeden z najważniejszych postulatów Porozumienia, czyli zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT i CIT – oświadczył wicepremier. Gowin zaznaczył, że Porozumienie rozumie, że w gospodarce najlepiej sprawdzają się prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do minimum. „Wiemy, że w tych obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej. Tej grupy, która w największym stopniu przyczyniła się do spektakularnego sukcesu Polski po roku 1989” – wskazał.

___

___

W wystąpieniu szef ugrupowania wskazał również, że ze względu na położenie geopolityczne naszego kraju wymagane jest od każdego rządu i każdego pokolenia szczególnej baczności jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W tym kontekście nakreślił trzy filary bezpieczeństwa: przynależność do NATO, UE i duże nakłady na polską armię. “Jako konserwatyści jesteśmy przekonani, że w tych obszarach trzeba stawiać na ciągłość i konsensus. Na porozumienie ponad podziałami partyjnymi, ponad podziałami rząd – opozycja” – stwierdził.

Lider Porozumienia mówił też o kwestii klimatu. „W duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za świat, opowiadamy się za troską o nasze środowisko. To jest pewne dobro, które nasze pokolenie musi przekazać następnym pokoleniom” – mówił. Wskazywał na koncepcję zielonej gospodarki i “nasz wkład w transformację energetyczną, energooszczędne budownictwo”. „Uważamy, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i jesteśmy zdecydowani przekazać to dobro w jak najlepszym stanie pokoleniu naszych dzieci i naszych wnuków” – mówił Gowin.

Podczas kongresu odbyły się również wybory na nowego prezesa Porozumienia. Jarosław Gowin jako jedyny startujący kandydat naturalnie wybory te wygrał. Głosowało na niego 289 delegatów, trzech było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

Wniosek o uznanie 4 miejscowości za miejsca noszące znamiona klęski żywiołowej

#3

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wystosował wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o uznanie czterech miejscowości szczególnie dotkniętych przez wichurę i trąbę powietrzną za miejsca noszące znamiona klęski żywiołowej. Wojewoda we wniosku przekonuje, że w wyniku wichur najbardziej ucierpiały miejscowości: Librantowa, Koniuszowa, Łęka Siedlecka i Boguszowa.

Wniosek do premiera o uznanie Librantowa i Koniuszowa za miejsca noszące znamiona klęski żywiołowej będzie poszerzony o kolejne dwie miejscowości. Po dokładnej analizie z Inspekcją Nadzoru Budowlanego, strażą pożarną oraz z innymi służbami, chcieliśmy poinformować, że wniosek ten będzie rozszerzony, między innymi dlatego, że w kolejnych godzinach w piątek spływały nowe informacje o uszkodzeniach – przekazał Kmita.

Na terenach dotkniętych wichurami i trąbą powietrzną trwa szacowanie strat, jednocześnie wojewoda apeluje o jak najszybsze przesyłanie wniosków na bazie, których będzie mogła zostać wypłacona pierwsza pomoc. „Oczekujemy od samorządowców jeszcze dzisiaj pilnego przesłania wniosków. Urząd Wojewódzki działa i oczekuję na to, aby samorządowcy przesłali listy, byśmy mogli na tej podstawie pierwszą pomoc do 6 tys. zł dla poszkodowanych przekazać” – wzywa Kmita.

Wojewoda zapowiada, że jak tylko otrzyma stosowne protokoły bezzwłocznie przeleje pierwsze transze pomocy w wysokości 6 tys. zł. Kolejne w wysokości do 100 tys. zł lub w przypadku zniszczeń całkowitych do 200 tys. zł. podobnie niezwłocznie. „Całkowitych zniszczeń nieruchomości mieszkalnych nie ma, ale to jeszcze potwierdzi Inspektor Nadzoru Budowlanego. Poleciłem moim urzędnikom, aby w przypadkach wątpliwych albo dyskusyjnych uznawać jak najwyższą pomoc dla osób poszkodowanych, ponieważ nie ma dzisiaj czasu, aby zastanawiać się, czy coś kosztowało 95 czy 100 tys. zł” – mówił wojewoda.

Wojewoda podkreślił również, że ogromne straty są w uprawach sięgające nawet 95 proc. „ Straty w uprawach, w sadach sięgają nawet 95 proc. Apelujemy do samorządowców, aby szybko powoływali komisje szacujące straty” – mówił Kmita i przekazał, że będzie w tej sprawie rozmawiał z ministrem rolnictwa, aby jak najszybciej sadownicy otrzymali pomoc.

Ambasador RP wezwany do izraelskiego MSZ, Polskie MSZ wzywa kierującą ambasadą Izraela

#4

Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński poinformował, że kierująca izraelską ambasadą Ari Yaalon została wezwana na poniedziałek do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Na poniedziałek rano do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z nowelizacją Kpa została wezwana kierująca izraelską ambasadą w Warszawie chargé d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon” – poinformował Jabłoński. Wezwanie to ma związek z wezwaniem polskiego ambasadora Marka Magierowskiego w niedzielę przez tamtejszy MSZ. Oba wezwania odnoszą się do zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego, który uchwalił w czwartek Sejm.

Nowela stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Nowelą zajmie się teraz Senat. Uchwalona w czwartek nowela wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. TK orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu – pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji – jest niekonstytucyjny.

Uchwalenie nowelizacji spotkało się z reakcją strony izraelskiej. W wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że nowela “w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę” i że “to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami”. Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił we wpisie na Twitterze m.in., że “nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami”.

___

___

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price napisał w piątek na Twitterze: “Wierzymy, że uregulowanie kwestii restytucji z czasów Holokaustu jest istotne, by zapewnić sprawiedliwość i równość wszystkim ofiarom”. Ocenił jednocześnie, że czwartkowa decyzja polskiego parlamentu była “krokiem w złym kierunku”. Zaapelował do Polski, by nie kontynuowała tego procesu legislacyjnego.

___

___

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “26-27.06.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *