
___
Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!
Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.
Rząd zobowiązał się przyjąć postulaty Lewicy ws. FO

We wtorek odbyło się spotkanie Lewicy z rządem w sprawie negocjacji do Krajowego Planu Odbudowy. Przedstawiciele Lewicy przedstawili 6 postulatów: min 30% środków dla samorządów, 75 tys. tanich mieszkań na wynajem, miliard euro na szpitale powiatowe, 400 mln euro dla zagrożonych firm, Komitet Monitorujący wydatki oraz szczegółowy plan wydatków z części pożyczkowej. Po spotkaniu Robert Biedroń przekazał, że rząd zgodził się przyjąć wszystkie przedstawione założenia w plan w delikatnie zmienionej formie. „Rząd zobowiązał się spełnić wszystkie postulaty Lewicy w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy” – poinformował R. Biedroń po spotkaniu z premierem M. Morawieckim i szefem klubu PiS R. Terleckim.
Przedstawiciele Lewicy przekazali, że rząd zobowiązał się wpisać do planu: 850 mln euro na szpitale powiatowe, 300 mln euro dla branż zniszczonych przez pandemię, 75 tys. tanich mieszkań na wynajem. „Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich” – przekazał europoseł R. Biedroń. Dodatkowo rząd ma przygotować szczegółowy plan wydatkowania części pożyczkowej oraz powołany ma zostać Komitet Monitorujący ds. wydawania środków, w skład którego wejdą m.in. przedstawiciele samorządów, pracowników i pracodawców.Dobra, a teraz tak konkretnie: Realizacji którego z tych postulatów nie chcecie, @KLubnauer @MKierwinski @KO_Obywatelska? Jesteście przeciwko mieszkaniom, samorządom, firmom czy szpitalom? A może kontroli? Chyba, że jednak chcecie i kibicujecie jutrzejszym rozmowom @__Lewica?🤔 pic.twitter.com/gZ09yrwQXZ
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) April 26, 2021
„To są oczywiście trudne rozmowy, bo z obu stron padają poważne argumenty, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w tych kwestiach kluczowych. Myślę, że to jest najważniejsze przesłanie” – oświadczył po spotkaniu szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.🗣️: Skorzystaliśmy z możliwości spotkania i dyskutowaliśmy na temat sześciu ważnych punktów.
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) April 27, 2021
To dla Polek i Polaków podejmujemy dziś te rozmowy.
Rząd zgodził się na wszystkie warunki – negocjowaliśmy kwoty i formułę wsparcia.
📍 konferencja prasowa w #Sejm pic.twitter.com/A95Ku9SiBL
Koniec regionalizacji obostrzeń po majówce?

Dziennikarze RMF FM ustalili, że rząd planuje zakończyć regionalizację obostrzeń już po majówce. Oznacza to poluzowanie obostrzeń w pięciu województwach, w których nadal obowiązują ścisłe restrykcje (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie). Poluzowanie ograniczeń oznaczałoby uruchomienie edukacji hybrydowej w klasach I-III oraz otwarcie salonów kosmetycznych w tym salonów fryzjerskich, czy salonów tatuażu. Ujednolicenie obostrzeń wynikać ma ze spadającej liczby zakażeń oraz ze spadku ilości zajętych łóżek w szpitalach. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć premier, a ogłoszona powinna zostać do środy, maksymalnie do czwartku.
Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie odmrażania gospodarki poinformował, że zaproponuje kalendarz odmrażania. Wicepremier przekazał, że zarekomenduje, aby od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne. Według lidera Porozumienia kalendarz powinien być bardzo intensywny tak, żeby do 1 czerwca mogła być otwarta cała gospodarka, choćby w reżimie sanitarnym.
Prezydent Andrzej Duda zaszczepiony

Prezydent Andrzej Duda przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że zarówno on jak i małżonka zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. “Wszystkich zainteresowanych informuję, że razem z Agatą zostaliśmy zaszczepieni przeciw COVID19 wczoraj w punkcie szczepień Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Szczepienie przebiegło zgodnie z wszelkimi procedurami i czujemy się dobrze” – poinformował prezydent na Twitterze. Prezydent został zaszczepiony preparatem firmy Moderna, tak przekazał sam zainteresowany w piątek podczas ogłoszenia zarejestrowania się na szczepienie.
Wszystkich zainteresowanych informuję, że razem z Agatą zostaliśmy zaszczepieni przeciw COVID19 wczoraj w punkcie szczepień Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Szczepienie przebiegło zgodnie z wszelkimi procedurami i czujemy się dobrze. #SzczepimySię
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) April 27, 2021
NIK ma dowody obciążające Kancelarię Premiera w kwestii wyborów kopertowych

Najwyższa Izba Kontroli dysponuje informacjami i dowodami rzucającymi nowe światło na sprawę wyborów korespondencyjnych, do których ostatecznie nie doszło w maju 2020 roku, a które przyniosły ogromne straty. Jak informuje Onet, którego dziennikarze dotarli do dokumentów pokontrolnych głównym ośrodkiem decyzyjnym nie było jak dotychczas sądzono Ministerstwo Aktywów Państwowych pod kierownictwem Jacka Sasina, a Kancelaria Premiera.
Według informacji portalu 10 kwietnia 2020 do Kancelarii Premiera z departamentu prawnego MAP drogą elektroniczną trafił projekt decyzji nakazującej Poczcie Polskiej organizację wyborów. Następnie Kancelaria Premiera rozpoczęła opiniowanie dokumentu, pod którym podpisać miał się premier. KPRM otrzymał dwie nieformalne analizy, z których jedna M. Przybysz była bardzo krytyczna. „Premier nie może nakazać Pocznie Polskiej organizowania wyborów, a jeśli podejmie taką decyzję, to musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu, upadkiem rządu i osobistą odpowiedzialnością finansową” – relacjonuje Onet.
Następnie zamówiono jeszcze kilka ekspertyz, które jak twierdzi portal miały być podkładką dla premiera o słuszności podjętej decyzji mimo, że wiadomo było już wtedy, że wybory w tym terminie się nie odbędą.
„Zaczekajmy na oficjalne wyniki kontroli, potem będziemy się do niej odnosić” – publikację Onetu skomentował szef KPRM Michał Dworczyk.
Poprzednie Przeglądy dnia:
20.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
21.04.2021 Przegląd dnia – środa
22.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
23.04.2021 Przegląd dnia – piątek
26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

___
Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!
[…] Przegląd dnia – piątek26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek28.04.2021 Przegląd dnia – środa29.04.2021 Przegląd dnia – […]
[…] Przegląd dnia – poniedziałek27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek28.04.2021 Przegląd dnia – środa29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 30.04.2021 […]
[…] 27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek28.04.2021 Przegląd dnia – środa29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 30.04.2021 Przegląd dnia – piątek04.05.2021 Przegląd dnia – wtorek […]