Wtorek

27.04.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Rząd zobowiązał się przyjąć postulaty Lewicy ws. FO

#1

We wtorek odbyło się spotkanie Lewicy z rządem w sprawie negocjacji do Krajowego Planu Odbudowy. Przedstawiciele Lewicy przedstawili 6 postulatów: min 30% środków dla samorządów, 75 tys. tanich mieszkań na wynajem, miliard euro na szpitale powiatowe, 400 mln euro dla zagrożonych firm, Komitet Monitorujący wydatki oraz szczegółowy plan wydatków z części pożyczkowej. Po spotkaniu Robert Biedroń przekazał, że rząd zgodził się przyjąć wszystkie przedstawione założenia w plan w delikatnie zmienionej formie. „Rząd zobowiązał się spełnić wszystkie postulaty Lewicy w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy” – poinformował R. Biedroń po spotkaniu z premierem M. Morawieckim i szefem klubu PiS R. Terleckim.

Przedstawiciele Lewicy przekazali, że rząd zobowiązał się wpisać do planu: 850 mln euro na szpitale powiatowe, 300 mln euro dla branż zniszczonych przez pandemię, 75 tys. tanich mieszkań na wynajem. „Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich” – przekazał europoseł R. Biedroń. Dodatkowo rząd ma przygotować szczegółowy plan wydatkowania części pożyczkowej oraz powołany ma zostać Komitet Monitorujący ds. wydawania środków, w skład którego wejdą m.in. przedstawiciele samorządów, pracowników i pracodawców.
„To są oczywiście trudne rozmowy, bo z obu stron padają poważne argumenty, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w tych kwestiach kluczowych. Myślę, że to jest najważniejsze przesłanie” – oświadczył po spotkaniu szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Koniec regionalizacji obostrzeń po majówce?

#2

Dziennikarze RMF FM ustalili, że rząd planuje zakończyć regionalizację obostrzeń już po majówce. Oznacza to poluzowanie obostrzeń w pięciu województwach, w których nadal obowiązują ścisłe restrykcje (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie). Poluzowanie ograniczeń oznaczałoby uruchomienie edukacji hybrydowej w klasach I-III oraz otwarcie salonów kosmetycznych w tym salonów fryzjerskich, czy salonów tatuażu. Ujednolicenie obostrzeń wynikać ma ze spadającej liczby zakażeń oraz ze spadku ilości zajętych łóżek w szpitalach. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć premier, a ogłoszona powinna zostać do środy, maksymalnie do czwartku.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie odmrażania gospodarki poinformował, że zaproponuje kalendarz odmrażania. Wicepremier przekazał, że zarekomenduje, aby od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne. Według lidera Porozumienia kalendarz powinien być bardzo intensywny tak, żeby do 1 czerwca mogła być otwarta cała gospodarka, choćby w reżimie sanitarnym.

Prezydent Andrzej Duda zaszczepiony

#3

Prezydent Andrzej Duda przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że zarówno on jak i małżonka zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. “Wszystkich zainteresowanych informuję, że razem z Agatą zostaliśmy zaszczepieni przeciw COVID19 wczoraj w punkcie szczepień Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Szczepienie przebiegło zgodnie z wszelkimi procedurami i czujemy się dobrze” – poinformował prezydent na Twitterze. Prezydent został zaszczepiony preparatem firmy Moderna, tak przekazał sam zainteresowany w piątek podczas ogłoszenia zarejestrowania się na szczepienie.

NIK ma dowody obciążające Kancelarię Premiera w kwestii wyborów kopertowych

#4

Najwyższa Izba Kontroli dysponuje informacjami i dowodami rzucającymi nowe światło na sprawę wyborów korespondencyjnych, do których ostatecznie nie doszło w maju 2020 roku, a które przyniosły ogromne straty. Jak informuje Onet, którego dziennikarze dotarli do dokumentów pokontrolnych głównym ośrodkiem decyzyjnym nie było jak dotychczas sądzono Ministerstwo Aktywów Państwowych pod kierownictwem Jacka Sasina, a Kancelaria Premiera.

Według informacji portalu 10 kwietnia 2020 do Kancelarii Premiera z departamentu prawnego MAP drogą elektroniczną trafił projekt decyzji nakazującej Poczcie Polskiej organizację wyborów. Następnie Kancelaria Premiera rozpoczęła opiniowanie dokumentu, pod którym podpisać miał się premier. KPRM otrzymał dwie nieformalne analizy, z których jedna M. Przybysz była bardzo krytyczna. „Premier nie może nakazać Pocznie Polskiej organizowania wyborów, a jeśli podejmie taką decyzję, to musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu, upadkiem rządu i osobistą odpowiedzialnością finansową” – relacjonuje Onet.

Następnie zamówiono jeszcze kilka ekspertyz, które jak twierdzi portal miały być podkładką dla premiera o słuszności podjętej decyzji mimo, że wiadomo było już wtedy, że wybory w tym terminie się nie odbędą.

„Zaczekajmy na oficjalne wyniki kontroli, potem będziemy się do niej odnosić” – publikację Onetu skomentował szef KPRM Michał Dworczyk.

Poprzednie Przeglądy dnia:

20.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
21.04.2021 Przegląd dnia – środa
22.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
23.04.2021 Przegląd dnia – piątek
26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

03 comments on “27.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *