Czwartek

27.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Walka o RPO trwa

#1

Kolejny dzień tasowania kandydatów, którzy ubiegają się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Dzisiaj Ryszard Terlecki – szef klubu parlamentarnego PiS – ogłosił, że ich kandydatką na ten urząd będzie niezależna senator – Lidia Staroń. Od pewnego czasu słyszeliśmy głosy, że Staroń będzie chciała ubiegać się o to stanowisko. Wcześniej jednak,  Porozumienie Jarosława Gowina rozważało, żeby wystawić tę kandydaturę, ale klub Prawa i Sprawiedliwości był bardziej zdecydowany. Jak powiedział Ryszard Terlecki: ‘’Lidia Staroń chce się ubiegać o te stanowisko’’, dlatego PiS zdecydował się ją wesprzeć.

Jeszcze wczoraj kandydatem Porozumienia miał być profesor Marek Konopczyński, jednak PiS zdecydował, że nie będzie popierać kandydatury koalicjanta. ‘’To był test na odpowiedzialność. Szkoda, że niektórzy go nie zdali. Prof. Konopczyński byłby dobrym RPO.’’ – napisała na Twitterze wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżak

___

___

Wspólnym kandydatem opozycji będzie profesor Marcin Wiącek. Inicjatywa wyszła ze strony Porozumienia i PSL. Te dwa ugrupowania zasugerowały kandydaturę prof. Wiącka i reszta ugrupowań (KO, Lewica, Polska 2050), zdecydowały się poprzeć tę kandydaturę w Sejmie. Matematyka sejmowa pokazuje, że jest szansa, żeby prof. Wiącek z sukcesem przeszedł głosowanie.

Ustawa o EFO przyjęta w Senacie bez poprawek

#2

W Senacie odbyło się głosowanie ustawy ratyfikującej Europejski Fundusz Odbudowy, którą Sejm przyjął 4 maja. Przed głosowaniem niemal 3 tygodnie opracowywane były poprawki wprowadzające preambułę. Senacka poprawka zakładała m.in. zobowiązanie władz do wydatkowania środków w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności.

W głosowaniu za przyjęciem preambuły było 49 senatorów, tyle samo głosowało przeciw, jeden się wstrzymał oraz jeden nie brał udziału. O odrzuceniu preambuły zadecydowały głosy dwóch senatorów KO: Aleksander Pociej zagłosował przeciw, Leszek Czarnobaj nie wziął udziału w głosowaniu.

glosowanie 1

Po odrzuceniu w głosowaniu preambuły do ustawy marszałek Senatu Tomasz Grodzki zarządził kolejne głosowanie nad odrzuceniem ustawy w całości. 97 senatorów głosowało przeciw, jeden się wstrzymał, dwóch nie brało udziału w głosowaniu.

Po głosowaniu odrzucenia ustawy w całości senatorowie przeszli do kolejnego głosowania – przyjęcia ustawy bez poprawek. Nad przyjęciem ustawy zagłosowało “za” 98 senatorów, dwóch natomiast się wstrzymało.

glosowanie 3

___

___

List załogi okrętu ORP Orzeł

#3

Marynarze załogi okrętu podwodnego ORP ‘’Orzeł’’ napisali list, w którym oskarżają  Premiera Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka o zaniedbanie w Marynarce Wojennej. W liście udostępnionym przez Gazetę Wyborczą można przeczytać: ‘’To, że ORP Orzeł jeszcze pływa, można nazwać cudem’’. List napisany zaostał anonimowo.

Na list odpowiedział podpułkownik Marek Pawlak: ‘’Forma napisania listu wskazuje, że stworzył go ktoś niepowiązany z Marynarką Wojenną. Wszystkie okręty Marynarki Wojennej kierowane do wykonywania zadań na morzu bezwzględnie muszą posiadać sprawne mechanizmy główne oraz system zapewniające bezpieczeństwo załogi.’’

W liście głównie jest podkreślany obecny stan okrętu podwodnego: ‘’o zaistniałą sytuację szczególnie obwiniamy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka. Obaj Panowie nie mają najmniejszego pojęcia, jakie są potrzeby Marynarki Wojennej i zamiast pomagać w jej modernizacji, to jeszcze bardziej ją utrudniają.’’

Dzień Samorządu Terytorialnego

#4

31 lat temu, w 1990r, odbyły się pierwsze wybory do lokalnych struktur samorządu. To były pierwsze, demokratyczne wybory w Polsce, które pozwoliły obywatelom wybrać swoich lokalnych reprezentantów. Między innymi dlatego, 27 maja został uchwalonym dniem wolnym od pracy. Podczas debaty nad uchwaleniem tego święta politycy podkreślali fakt, jak ważne są samorządy dla całego kraju, lokalnych więzi, oraz budowę silnego państwa. Działalność i rolę samorządów w Polsce określa Konstytucja.

Villareal vs Machanster United

W Gdańsku odbył się finał Ligi Europy, w którym, zagrały klub ligi hiszpańskiej – Villareal i ligi angielskiej – Manchester United. 120 minut gry nie wystarczyło, żeby rozstrzygnąć zwycięzcę tego meczu, dlatego mecz zakończył konkurs rzutów karnych. Zwycięzcą okazał się słabszy – z punktu widzenia ekspertów – Villareal, wygrywając w serii jedenastek 11:10.

Dla trenera Villarealu Unaia Emerego był to kolejne, już czwarte zwycięstwo w Lidze Europy. Wcześniej trzykrotnie triumfował z Sevillą w trzech kolejnych sezonach: 2013/14, 2014/15 i 2015/16.

Poprzednie Przeglądy dnia:

20.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
21.05.2021 Przegląd dnia – piątek
24.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
25.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
26.05.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “27.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *