Poniedziałek

27.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejm przyjął ustawę likwidującą Izbę Dyscyplinarną

#1

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę “testu bezstronności i niezawisłości sędziego”.

Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku.

W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei przewidziany w noweli “test bezstronności i niezawisłości sędziego” ma dać każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma mieć prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania.

Bezpośrednio przed głosowaniami klub PiS wycofał dwie swoje poprawki zgłoszone w drugim czytaniu, które miały przywrócić w nowelizacji przepisy dotyczące możliwości przeprowadzania “testu niezawisłości i bezstronności sędziego” w stosunku do już zapadłych, prawomocnych orzeczeń.

W głosowaniu przyjętych zostało kilkanaście poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu przez PiS i pozytywnie zaopiniowanych przez sejmową komisję sprawiedliwości. Na mocy jednej z przyjętych poprawek z nowelizacji wykreślono preambułę.

/źródło: PAP/

Opublikowano oświadczenia majątkowe posłów

#2

Z opublikowanych na stronach sejmowych oświadczeń majątkowych wynika, że premier Morawiecki posiadał na koniec ub. roku obligacje skarbowe o wartości 4 mln 600 tys. zł, prezes PiS Jarosław Kaczyński zgromadził 253 tys. zł, a wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ponad 200 tys. zł.

Mateusz Morawiecki

Z oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że zgromadził ok. 56 tys. zł w polskiej walucie oraz posiada obligacje skarbowe o wartości 4 mln 600 tys. 460 zł.

Premier ma dwa domy i mieszkanie. Jeden domu ma powierzchnię ok. 150 mkw., położony jest na działce o powierzchni ok. 0,46 hektara wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi o wartości ok. 1,9 mln zł. Drugi dom ma powierzchnię ok. 100 mkw. Przybliżona łączna wartość dom + zabudowania + działka to ok. 3,5 mln zł. Szef rządu posiada też mieszkanie o powierzchni 72,4 mkw. o wartości 1,1 mln.

Premier ma także dom całoroczny o powierzchni ok. 100 mkw., położony na działce budowlanej o powierzchni ok. 3 tys. 100 mkw., w tym współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 mkw.) oraz zabudowania gospodarcze i sanitariaty.

Ponadto posiada 50 proc. własności segmentu (szeregówka) o powierzchni ok. 180 mkw., położonego na działce o powierzchni ok. 400 mkw. Przybliżona wartość połowy tego segmentu to ok. 600 tys. zł. Szef rządu ma również działkę rolną o powierzchni ok. 2 hektarów o wartości ok. 200 tys. zł.

Z oświadczenia majątkowego wynika, że premier otrzymał w zeszłym roku z tytułu zatrudnienia w KPRM 236 tys. 278 zł i 37 tys. 578 zł diety parlamentarnej.

Jeżeli chodzi o składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, to Mateusz Morawiecki posiada: zabudowę kuchenną o wartości ok. 60 tys. zł; meble (ok. 80 tys. zł); meble (ok. 100 tys. zł); meble, zabudowę po remoncie (ok. 115 tys. zł); sprzęt techniczny (ok. 15 tys. zł) i sprzęt techniczny (ok. 15 tys. zł).

Pełne oświadczenie dostępne: tutaj

Jarosław Kaczyński

Z oświadczenia majątkowego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wynika, że zgromadził 253 tys. zł. Kaczyński posiada 1/3 domu, który ma powierzchnię ok. 150 mkw. i jest  wart ok. 1 mln 800 tys. zł. Prezes PiS otrzymał z tytułu pracy w ub.r. KRPM 208 tys. 438 zł; 90 tys. 259 zł emerytury oraz ponad 5 tys. zł diety parlamentarnej. Kaczyński ma kredyt w Kasie SKOK im. Stefczyka. Saldo pożyczki na koniec ub.r. wynosiło 84 tys. 834 zł.

Pełne oswiądczenie dostępne: tutaj

Zbigniew Ziobro

Jednym z najlepiej zarabiających polityków w Polsce stał się Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości podwoił swoje oszczędności. Tak wynika z opublikowanych dziś poselskich oświadczeń majątkowych. Pod względem finansowym lider Solidarnej Polski zeszły rok może uznać za bardzo udany.

Co sprawiło, że Ziobro jest w topie najlepiej zarabiających polityków? Wynika to z faktu, że Ziobro pełni kilka różnych funkcji.

Po pierwsze, jest ministrem sprawiedliwości, co dało mu 203 tysięcy złotych. Jako szef resortu jest też z automatu Prokuratorem Generalnym, za co należy się druga pensja – ponad 72 tysięcy złotych.

Jako minister sprawiedliwości Ziobro jest też automatycznie członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, za co należą się kolejne pieniądze – prawie 33 tysięcy złotych. Do tego doliczmy 36 tysięcy złotych diet poselskich.

Łącznie Ziobro zarobił więc w zeszłym roku 345 tysięcy złotych. To pozwoliło liderowi Solidarnej Polski na podwojenie oszczędności. Rok temu miał 75 tysięcy złotych, dziś 150 tysięcy.

Zbigniew Ziobro ma także sporo nieruchomości. Ciekawe że na swoim domu zainstalował panele słoneczne. To interesujące, bo wcześniej politycy jego ugrupowania bywali sceptyczni wobec odnawialnych źródeł energii.

Pełne oświadczenie dostępne: tutaj

Włodzimierz Czarzasty

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że w ub.r. zgromadził w trzech bankach ok. 166 tys. zł i 1 tys. 305 euro oraz 30 tys. zł i 2 tys. euro w gotówce. Posiadał też papiery wartościowe o wartości 60,6 tys. zł. Czarzasty wskazał na prawo do połowy domu o pow. 255 mkw., który jest warty 1 mln 300 tys. zł oraz na prawo własności do mieszkania (35,2 mkw.) o wartości 350 tys. zł. Polityk wymienił ponadto nieruchomość zabudowaną o powierzchni prawie 0,5 ha, którą wycenił na 2 mln 300 tys. zł. Sprecyzował, że ma prawo do połowy udziału we własności tej nieruchomości oraz do połowy udziału we wspólności majątkowej.

Czarzasty w ub.r. osiągnął dochody w wysokości 37,6 tys. zł z tytułu diety parlamentarnej, 186,2 tys. zł wynagrodzenia oraz 17,9 tys. zł z wynajmu mieszkania.

Wśród składników mienia ruchomego Czarzasty podał m.in. jacht motorowy (20 tys. zł), wyposażenie domu (30 tys. zł), obrazy (50 tys. zł), a także bibliotekę (30 tys. zł), wyroby ze złota i srebra (ok. 30 tys. zł), ubezpieczenie z gwarantowaną emeryturą. Wśród zobowiązań o wartości powyżej 10 tys. zł polityk wymienił kredyt na zakup mieszkania na kwotę 81,5 tys. euro, z czego ma do spłacenia ponad 41 tys. euro.

Pełne oświadczenie dostępne: tutaj

Borys Budka

Szef klubu KO Borys Budka zgromadził ok. 100 tys. zł. Wymienił w oświadczeniu majątkowym dom o powierzchni 291 m.kw. o wartości 800 tys. zł, położony na działce (1300 mkw.) o wartości 300 tys. zł. Wskazał ponadto na mieszkanie (165 mkw.) o wartości 408 tys. zł i drugie (75 mkw.) wycenione na ok. 160 tys. zł. Dodał, że nieruchomości te są objęte małżeńską wspólnością majątkową.

Budka w ub.r. osiągnął dochody w wysokości 49,39 tys. zł ze stosunku pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, 6,5 tys. zł z tytułu umowy o dzieło w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, prawie 37,5 tys. zł dochodu z tytułu sprawowania mandatu posła oraz prawie 150 tys. zł uposażenia poselskiego. Ponadto wymienił dochód za wynajem mieszkania (40,8 tys. zł).

Do składników mienia ruchomego szef koła KO zaliczył samochód Toyotę C-HR 1,8 z 2018 r., którą kupił z ubezpieczeniem i wyposażeniem za 133 tys. zł.

Wśród zobowiązań o wartości powyżej 10 tys. zł Budka wymienił kredyt hipoteczny na zakup 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym. Dodał, że do spłaty pozostało ponad 137 tys. zł.

Pełne oświadczenie dostępne: tutaj

Władysław Kosiniak-Kamysz

Szef klubu KP i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że zgromadził do końca 2021 r. ok. 30 tys. zł oraz 5 tys. zł w funduszu inwestycyjnym. Posiada mieszkanie hipoteczne o pow. 86 mkw., o wartości 650 tys. zł. Wśród innych nieruchomości wymienił działkę rolną (0,16 ha) o wartości ok. 22 tys. zł, działkę budowlaną (754 mkw.) oraz udział w drodze dojazdowej o wartości ok. 220 tys. zł i garaż (25 mkw.) o wartości ok. 55 tys. zł.

Kosiniak-Kamysz oświadczył, że w 2021 r. osiągnął dochody z uposażenia poselskiego w wysokości 117 tys. 250 zł, diety parlamentarnej – 37 tys. 578 zł oraz za wynajem mieszkania – 14,4 tys. zł. Wśród mienia ruchomego podał jedynie Volkswagena Passata 1,9 z 2012 r.

W oświadczeniu lider PSL wymienił także zobowiązania o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym kartę kredytową z limitem do 10 tys. zł, kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu w wysokości 40 tys. zł, oraz pożyczkę z Sejmowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – 30 tys. zł.

Pełne oświadczenie dostępne: tutaj

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, oświadczenie o stanie majątkowym składa się marszałkowi Sejmu pierwszy raz do dnia ślubowania poselskiego, a kolejne do 30 kwietnia każdego roku (według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, dołączając kopię rocznego zeznania podatkowego).

/źródło: PAP, RMF FM/

Prezydent podpisał ustawę o VAT przedłużającą tarczę antyinflacyjną

#3

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o VAT, w której zawarto przedłużenie tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br. – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi o zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP, zasadniczym celem ustawy jest wdrożenie unijnej dyrektywy ws. wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i ws. ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii.

Zmiany polegają na ujednoliceniu opodatkowania VAT działań obronnych w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ponadto uregulowano zasady dotyczące wywozu i tranzytu na terytorium Ukrainy sprzętu opancerzonego lub ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych, oznaczonych kategorią LU13, a także nabycia w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała. W przypadku wywozu lub tranzytu takiego sprzętu na terytorium Ukrainy wystarczające jest zgłoszenie tego faktu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.

Nowelizacja przedłuża też tzw. pierwszą tarczę antyinflacyjną o 2 miesiące, do 31 lipca br., czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

Tym samym przedłużono do 31 lipca br. zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Większość zmian wchodzi w życie 1 lipca br. Zmiany dotyczące tarczy antyinflacyjnej wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

/źródło: PAP/

14-sta emerytura uchwalona przez Sejm

#4

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia.

Za ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 426 posłów, przeciw było 19, a 6 się wstrzymało.

Sejm odrzucił jednocześnie poprawki posłów opozycji, które zakładały m.in. zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia, oraz zmianę źródła finansowania czternastek z Funduszu Solidarnościowego na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W ustawie zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

/źródło: PAP/

Kongres programowy PO

W piątek 27 maja odbył się kongres programowy Platformy Obywatelskiej pod hasłem „Pomocna Polska”. Oprócz postulatów, zwolenników partii ciekawiły też relacje Donalda Tuska z Rafałem Trzaskowskim. Szef PO niejako na przekór doniesieniom medialnym starał się chwalić prezydenta Warszawy.

„Wszędzie gdzie jestem – spotykam ludzi, którzy mają oczywistą potrzebę – chcą żyć w państwie, które nie decyduje za nich o ich życiu, ale potrafi i chce pomóc w sytuacjach, kiedy taka pomoc jest niezbędna”- zaczął Donald Tusk. „Chcemy budować lepszą Polskę – nowoczesne państwo. Między innymi dlatego dzisiaj się tutaj spotykamy” – zapowiadał na początku konferencji.

„Jak spotykam samorządowców – to choćby moje rozmowy z Rafałem Trzaskowskim, gospodarzem tego miejsca, prezydentem Warszawy, brawa – to rozmawiamy i prezydent stolicy Rafał Trzaskowski stał się symbolem tego, jak wielkie rzeczy można zrobić w tak dramatycznej sytuacji jak fala uchodźców z Ukrainy, de facto bez pomocy państwa. Ale o ile łatwiej byłoby i uchodźcom i przede wszystkim Polkom i Polakom, którzy wzięli na siebie ten ciężar i samorządowcom, gdyby państwo wykonywało jakieś swoje elementarne obowiązki „– mówił Tusk.

Tusk wspomniał o prezydencie Warszawy jeszcze pod koniec kongresu, kiedy wymieniał osoby kluczowe dla nowej polityki partii. „Jeszcze raz chciałem podziękować Rafałowi Trzaskowskiemu i wszystkim, którzy pracują nad kolejnym Campusem. To jest rzecz bezcenna i otwierająca też nasze środowisko i inne środowiska na siebie nawzajem. To jest ta drużyna przyszłości, jej część. To ludzie, których chcemy słuchać i ludzie, którzy wezmą odpowiedzialność za Polskę w swoje ręce już niedługo” – zapowiadał szef PO.

Prezentację założeń programowych rozpoczęła Monika Wielichowska, pełniąca funkcję Zastępczyni Sekretarza Generalnego Platformy Obywatelskiej. „Przygotowaliśmy i złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy, który pozwoli ochronić Wasze oszczędności. Każdy, kto odłoży do 50 tys. złotych – ma gwarancję, że jego oszczędności nie zostaną zżarte przez inflację” – ogłosiła.

„Oni mówią tak: ulga została zabrana dla rodziców, którzy dobrze zarabiają. Uwaga. 45 tys. brutto rocznie – to jest grupa dobrze zarabiających – to jest 2800 złotych netto dla samotnego rodzica z dziećmi. Im zabiera się ulgę!” – mówiła z kolei Magdalena Feliks. – „Przywrócimy pełną ulgę podatkową. Wszystkim samodzielnym rodzicom chcę powiedzieć: o taką Polskę będziemy się dla Was bić” – zapewniała.

Franciszek Sterczewski poruszył problem braku komunikacji z mniejszymi miejscowościami. „Około 14 milionów Polek i Polaków nie ma dostępu do miejsca pracy, edukacji, szpitala – dlatego, że z ich miejscowości nic nie odjeżdża. Wykluczenie komunikacyjne to poważny problem” – tłumaczył. „Chcemy, żeby z każdego przystanku w każdym powiecie, każdej gminie, każdym sołectwie codziennie odjeżdżało 10 autobusów lub pociągów” – dodawał.

„Proponujemy Fundusz Transportu Publicznego. Proponujemy 3 miliardy złotych, które zagwarantują samorządom pokrycie przynajmniej 50% kosztów przejazdów” – mówił. „Przekształcimy PLK ze spółki handlowej na agencję rządową. Wszystkie linie kolejowe o znaczeniu lokalnym przekażemy województwu. Uspójnimy system taryf i ulg” – obiecywał Sterczewski.

Przedstawiciele PO obiecali też stworzenie konkurencyjnych miejsc pracy dla urzędników i zachęcanie ich do rozwoju. Zapowiedzieli powołanie specjalnego funduszu wynagrodzeń na podwyżki dla budżetówki.

/źródło: Wprost/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *