Wtorek

27.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Lex TVN przechodzi przez komisję w Sejmie

#1

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatowała we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS, która bezpośrednio godzi w niezależność TVN. Po godzinie 15 komisja przyjęła projekt z uwzględnionymi podczas posiedzenia poprawkami. Głosowało 29 posłów, 16 było za, 12 – przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Zaakceptowano między innymi poprawkę Kukiz’15 i Marka Suskiego (PiS), odrzucono zaś poprawkę Porozumienia.

Wcześniej rozpatrywano wnioski zawierające poselskie poprawki. Komisja – głosami PiS – nie zgodziła się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnosiła opozycja. Komisja odrzuciła wniosek Urszuli Augustyn (Koalicja Obywatelska) o przeprowadzenie debaty publicznej.

Komisja przyjęła za to poprawkę autorstwa Kukiz’15. Wyklucza ona możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa.

Przyjęto także poprawkę Marka Suskiego (PiS), przedstawiciela wnioskodawców całego projektu. Zakłada ona między innymi, że w artykule 40a wprowadza się zapis, iż “przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

PiS ostrzega antyszczepionkowców

#2

W niedzielę po południu w jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim doszło do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki, a jej pracownikami. Musiała interweniować policja. – „Wszelkie incydenty związane z atakami i jakimikolwiek próbami agresji oraz blokowaniem punktów szczepień, będą spotykały się z bardzo ostrą reakcją policji” – zapowiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kamiński ocenił również, że blokowanie punktów szczepień nie powinno być traktowane jak nielegalne zgromadzenie, tylko jako utrudnianie innym obywatelom walki o swoje zdrowie.

„Zero tolerancji dla agresywnych zachowań antyszczepionkowców. Rozmawiam z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrem sprawiedliwości o podjęciu zdecydowanych kroków nad zaostrzeniem polityki państwa w tym zakresie” – zapowiedział także we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska wciąż bez medalu na IO

#3

Nasza reprezentacja wciąż pozostaje bez medalu na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dziś mieliśmy kolejne medalowe szanse, jednakże – bez ostatecznego sukcesu.

Najpierw okazja na medal uciekła polskim koszykarzom 3 x 3. W swoim siódmym meczu fazy zasadniczej turnieju olimpijskiego przegrali z Belgami 14:16. Była to ich piąta porażka – i ostatni mecz w igrzyskach.

Następnie do Polski dotarły wieści o zapowiadanym ostatnim starcie Mai Włoszczowskiej. I choć w Tokio zajęła dopiero 20. miejsce, to i tak została bohaterką dnia. – „Bez niej nie byłabym mistrzynią olimpijską!” – mówi Jolanda Neff, która we wtorek zgarnęła złoto.

Najbliżej krążka była dziś Aleksandra Kowalczuk, rywalizująca w turnieju olimpijskim w taekwondo w kategorii +67 kg, która przegrała w pojedynku o brązowy medal z Brytyjką Biancą Walkden 3:7. Mimo wszystko Polka może być zadowolona ze swojego występu.

I to właśnie był najlepszy jak dotąd wynik naszej olimpijskiej reprezentacji na tych igrzyskach.

Zaległa „Złota Piłka" dla Lewego?!

#4

Pojawiły się pogłoski jakoby Robert Lewandowski mógł zostać nagrodzony „Złotą Piłką” za rok 2021. Przypomnijmy – ubiegłoroczny plebiscyt Złotej Piłki wywołał w Polsce sporo kontrowersji; z powodu pandemii Covid-19 ostatecznie żaden z zawodników nie otrzymał tego wyróżnienia.

Francuski dziennik “L’Equipe” poinformował we wtorek, że we Francji pojawił się pomysł późniejszego wręczenia Złotej Piłki za 2020 rok. Nie można zatem wykluczyć, że nagroda zostanie przyznana najlepszemu piłkarzowi 2020 roku podczas tegorocznej gali. Polak będzie miał zatem bardzo duże szanse na to wyróżnienie. Jeśli plotki te stałyby się faktem, być może Lewandowski będzie mógł więc odhaczyć kolejny wielki sukces, nawet jeśli już dawno straciliśmy na niego nadzieję.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “27.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *