Poniedziałek

27.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejmik Podkarpacia uchylił uchwałę anty-LGBT

#1

Podkarpacki Sejmik uchylił uchwałę z maja 2019 roku dotyczącą „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”, przyjmując równocześnie nowe stanowisko zatytułowane „Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji”.

“Za” głosowało 18 radnych, 6 było przeciwko. W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub PiS, który liczy 24 osoby. Koalicja Obywatelska ma pięciu radnych, a PSL trzech. Jeden radny jest niezrzeszony.

Stanowisko, które uchyliło poprzednią uchwałę dotyczące LGBT i wprowadziło nową treść o tolerancji, przedstawił podczas sesji wicemarszałek zarządu województwa Piotr Pilch.

W stanowisku radni napisali, że “przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie”. “Podłożem tak ukształtowanej tożsamości jest przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do chrześcijańskich wartości, które są fundamentem polskiej państwowości i naszej przynależności do wspólnoty europejskiej” – napisano.

Marszałek Władysław Ortyl w dyskusji przed głosowaniem przypomniał, że samorząd z powodu przyjęcia uchwały z maja 2019 r. stracił dofinansowanie ze środków norweskich jednego z projektów dotyczących promocji Karpat.

Na sesji głos zabrał też, pochodzący z Podkarpacia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (Solidarna Polska). Powiedział, że przyjęcie uchwały tylko “rozzuchwali KE i będą kolejne żądania”. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, radni, głosując za przyjęciem uchwały “podniosą rękę m.in. za adopcją dzieci przez pary homoseksualne”. „Zdradzicie swoje ideały, swoich wyborców – mówił Warchoł. Służymy ludziom, a nie urzędasom z Brukseli” – dodał.

/źródło: PAP/

Małopolski Sejmik również uchyla uchwałę

#2

Sejmik Małopolski uchylił deklarację z 2019 r. dotyczącą ideologii LGBT. Za uchyleniem głosowało 16 radnych, siedmiu było przeciw, wstrzymało się 15 radnych.

Projekt uchylający deklarację z 2019 r. złożyli radni opozycji.

Głosowanie było reakcją małopolskich samorządowców na pisma Komisji Europejskiej, w których ta informowała o możliwości utraty środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania deklaracji z 2019 r. KE uznała, że deklaracja ta narusza prawa mniejszości seksualnych.

3 września zastępca dyrektora generalnego Departamentu Polityki Regionalnej KE Normunds Popens poinformował o wstrzymaniu prac nad programem REACT-EU, który zakładał wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią. Przekazał też, że zostało wszczęte postępowanie przeciwko Polsce za łamanie praw osób LGBTIQ.

W przypadku Małopolski pomoc z programu REACT-EU wynosiła 33,5 mln euro (ponad 150 mln zł), a fundusze w perspektywie finansowej 2021-2027 ok. 2,5 mld euro (ok. 11 mld zł).

/źródło: PAP/

Nowe posterunki hesco-bastion na granicy

#3

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych odnośnie sytuacji na granicy. Jak poinformował, szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował po konsultacjach z SG o wybudowaniu specjalnych posterunków na granicy, z których korzystać będą funkcjonariusze SG i żołnierze. Mają być one wykorzystywane szczególnie podczas złej pogody. Budowa umocnień – jak poinformowano – rozpoczęła się dziś.

Wiceszef MON zaznaczył, że posterunki będą budowane w systemie hesco-bastion. „To są takie specjalne umocnienia, one będą służyły pomocą straży granicznej, jak również i żołnierzom Wojska Polskiego w realizacji zadań, mając na względzie również zmienne warunki atmosferyczne i obniżoną temperaturę” – mówił Skurkiewicz.

Dodał, że Siły Zbrojne RP zaangażowane są w działania związane ze wsparciem straży granicznej od 5 lipca. „Na obecną chwilę już wykonaliśmy prawie 90 kilometrów pionowej budowli inżynierskiej i ok. 140 km poziomej, czyli te trzy bele zasieków, które są realizowane” – powiedział. Zaznaczył, że żołnierze budują również siatkę zabezpieczającą zwierzęta przed zranieniem. Takich zabezpieczeń wykonano już – jak poinformowano – ok. 100 km.

„Na dzień dzisiejszy – to są dokładne dane – jest zaangażowanych w te działania 2400 żołnierzy” – powiedział.

Zaznaczył, że Wojska Obrony Terytorialnej w pasie nadgranicznym – w 183 gminach – wykonują zadania związane z przekazywaniem informacji, czy dodatkowymi szkoleniami z jednostkami samorządu terytorialnego. „To jest dokładnie 651 żołnierzy” – powiedział.

/źródło: PAP/

Rozmowy KE z Polską ws. KPO

#4

Dana Spinant, rzeczniczka Komisji Europejskiej, poinformowała podczas konferencji prasowej w Brukseli, że Komisja nadal prowadzi rozmowy z polską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

„W przypadku Polski negocjacje trwają. Nie mamy jeszcze oceny planu. (…) Nadal prowadzimy rozmowy z naszymi parterami w Warszawie. Nie mamy żadnych celów, jeśli chodzi o datę” – powiedziała.

Komisja Europejska przekazała również, że nadal nie wydała też opinii ws. węgierskiego krajowego planu odbudowy.

„Myślę, że środki na Krajowy Plan Odbudowy trafią do Polski przed końcem roku” – oświadczył w czwartek minister ds. UE Konrad Szymański. Podkreślił, że KE nie ma żadnych podstaw, by wstrzymywać wydanie decyzji w tej sprawie i ocenił, że Komisja “działa już dzisiaj bez podstaw prawnych”.

„Podobnie jak kilka innych państw nie dostaliśmy środków (…). Polski Plan Odbudowy jest przedmiotem uzgodnień ze strony polskiego rządu, minister (wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar) Buda jest w roboczym kontakcie z KE” – mówił Szymański.

„Nie widzimy dzisiaj żadnych podstaw do tego, żeby odwlekać tę decyzję. Z jakichś powodów KE zwleka z tą decyzją. Żadna oficjalna opinia w tej sprawie ze strony Komisji nie padła” – dodał.

 

Dopytywany, kiedy pieniądze na KPO trafią do Polski, minister ds. europejskich odpowiedział: “myślę, że trafią przed końcem roku”.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “27.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.