27-28.03.2021: Przegląd weekendu

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

Godzina policyjna w Polsce?

#1

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w sobotniej rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie godziny policyjnej. Scenariusz rozważany  jest jeśli w przeciągu tygodnia, półtorej tygodnia sytuacja nie ulegnie zmianie i nie dojdzie do przesilenia oraz zmiany trendów. „”Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze” – powiedział A. Niedzielski. Minister zaznaczył, że nie musi wiązać się to z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, ale może być wprowadzone za pośrednictwem ustawy.

Od soboty obowiązują nowe, ogólnokrajowe obostrzenia, zamknięte są m.in. wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki i przedszkola. W zależności od wyników jakie przyniosą obecne restrycje podejmowane będą kolejne decyzje „Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze – i te optymistyczne, ale i te bardzo czarne” – zaznaczył minister zdrowia.

Platforma Obywatelska zaprezentowała „Pakiet zdrowotny”

#2

W sobotę o godzinie 11 odbyła się prezentacja pakietu zdrowotnego Platformy Obywatelskiej pod nazwą „Uzdrowimy Polskę”. Plan zakłada cztery główne elementy: zbadanie zdrowia Polaków, koniec z limitami i ograniczeniami dla szpitali, szybka ścieżka dostępu do służby zdrowia i lekarzy specjalistów i uruchomienie oddziałów rehabilitacji pocovidowej. Zbadanie zdrowia Polaków, ma polegać na skierowaniu wszystkich Polaków na badania dopasowane pod kątem wieku danej osoby. Koniec z limitami opiera się na uruchomieniu 100 najlepszych szpitali, tak aby mogły pracować pełną mocą i w których nie będzie limitów i ograniczeń, tak jak obecnie obowiązujące. 

Szybka ścieżka dostępu do specjalistów jest iejako powiązane z punktem drugim, tak aby służba zdrowia działała szybciej i wydajniej. Ostatni element to uruchomienie oddziałów rehabilitacji, dla osób które przeszły covid, ale z ich zdrowiem nadal są kłopoty. Zaprezentowany plan ma kosztować około 100 miliardów złotych i jak zapewniają  pomysłodawcy sfinansować go można z m.in. Krajowego Planu Odbudowy, zysków wypracowanych przez NBP i spółki skarbu państwa, a oraz likwidacji niektórych “absurdalnych” wydatków budżetowych.

Polska na końcu w rankingu Bloomberga

#3

Ranking Bloomberga prowadzony od listopada z co miesięczną aktualizacją pokazuje odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego. Przy ustalaniu wyników brane pod uwagę jest 10 wskaźników m.in. proporcjonalne do populacji liczba nowych infekcji i zgonów, dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy, stopień dostępności opieki zdrowotnej, czy procent mieszkańców, którzy zostali zaszczepieni. 

Polska znajduje się z najnowszym zestawieniu na 50. miejscu spośród 53 notowanych państw. Oznacza to spadek o 10 pozycji w porównaniu z lutowym zestawieniem. Spadek tłumaczony jest gwałtownym wzrostem liczby zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń. Za Polską w rankingu znajdują się jedynie: Brazylia, Czechy i Meksyk. Na pierwszym miejscu niezmiennie jest Nowa Zelandia, która wyprzedza Singapur i Australię, które zamieniły się pozycjami względem poprzedniego notowania. Wysokie piąte miejsce zajmuje Izrael, który awansował z pozycji nr 14.

09 comments on “27-28.03.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *