Środa

28.04.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Wreszcie odmrażamy!

#1

Od 4 maja rząd łagodzi obostrzenia koronawirusowe w Polsce.

Co dokładnie zmieni się w kraju od tego dnia? W szkołach podstawowych nauka będzie odbywać się w trybie stacjonarnym dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Otwarte zostaną galerie sztuki i muzea (limit 1 osoby na 15 m2). Zmiany nastąpią również w handlu. Otwarte zostaną sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe (limit 1 osoby na 15 m2). W miejscach kultu religijnego nabożeństwa będą mogły się odbywać z limitem 1 osoby na 15 m2 w świątyniach.

Z kolei od 15 maja zaczną działać ogródki na zewnątrz budynków, a od 29 maja będzie można już stacjonarnie zjeść posiłek w restauracji.

CBA u Banasia

#2

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili dziś przeszukania w domu Jakuba Banasia – syna szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

Według informacji RMF FM, agenci szukają dokumentów związanych z renowacją willi w Krakowie, należącej do syna szefa Najwyższej Izby Kontroli. To działania w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę regionalną w Białymstoku, dotyczącym szefa NIK Mariana Banasia.

Mówi się, że interwencja służb nie jest dziełem przypadku w tym tygodniu – w poniedziałek Onet opublikował artykuł z którego wynika, iż NIK zamierza niebawem opublikować raport stawiający w mocno niekorzystnym świetle gabinet Mateusza Morawieckiego w związku z przygotowywaniem wyborów „kopertowych” w ubiegłym roku.

Sam Banaś odniósł się w środę do obydwu kwestii – Działania CBA wobec Jakuba Banasia, mojego syna, nie mogą być rozpatrywane bez kontekstu, jakim jest opublikowanie fragmentów wyników kontroli ws. (niedoszłych) wyborów korespondencyjnych.

TK o Unii Europejskiej

#3

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem byłej posłanki PiS Krystyny Pawłowicz miał dziś zbadać, czy prawo unijne jest zgodne z ustawą zasadniczą. Na wniosek RPO rozprawę odroczono jednak do połowy maja.

Trybunał ogłosił przerwę do 13 maja do godz. 12, po niespełna godzinie rozprawy. W ten sposób TK przychylił się do wniosku pełnomocnika rzecznika praw obywatelskich.

Polska 2050 o ochronie zdrowia

#4

Szymon Hołownia wraz z ekspertami jego ugrupowania przedstawili w środę “Plan na zdrowie”, w którym zawarte zostały zagadnienia naprawy systemu ochrony zdrowia.

Niektóre z punktów programu to: Utworzenie w powiatach lokalnych domów zdrowia, zwiększenie roli lekarzy POZ, zapobieganie chorobom poprzez badania prewencyjne, czy zwiększenie o 1 proc. składki zdrowotnej. Szczegóły programowe znajdują się na stronie instytutu eksperckiego Strategie 2050. 

Całościowy pakiet rozwiązań proponowanych przez ugrupowanie można streścić w 7 punktach sformułowanych przez Polskę 2050:
  • lepiej zapobiegać niż leczyć;
  • pacjent na pierwszym miejscu;
  • odciążenie szpitali i specjalistów;
  • wsparcie najsłabszych;
  • godne wynagrodzenia pracowników służby zdrowia;
  • zwiększenie inwestycji w ochronę zdrowia.

Poprzednie Przeglądy dnia:

21.04.2021 Przegląd dnia – środa
22.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
23.04.2021 Przegląd dnia – piątek
26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

04 comments on “28.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.