Piątek

28.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

15 czerwca wybór RPO

#1

W czwartek 27 maja o godzinie 16 upłynął termin wyznaczony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek zgłaszania kandydatów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował, że w czerwcu odbędzie się dodatkowe posiedzenie w sprawie wyboru RPO. „15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich” – przekazał szef klubu PiS.

W kolejnej, piątej próbie wyłonienia Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszone zostały kandydatury prof. Marcina Wiącka i niezależnej senator Lidii Staroń.

Wiącek jest wspólnym kandydatem zgłoszonym przez: Koalicje Obywatelską, PSL/Koalicję Polską, Lewicę, Polskę 2050, koło Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się również posłowie Porozumienia, w tym m.in. lider ugrupowania Jarosław Gowin oraz poseł Zbigniew Girzyński. Kandydatką wspieraną przez Prawo i Sprawiedliwość jest senator niezależna Lidia Staroń.

Podczas rozmowy z dziennikarzami Ryszard Terlecki poza informacją o dodatkowym posiedzeniu Sejmu przekazał, że w głosowaniu w klubie będzie obowiązywać dyscyplina odnosząc się przy tym do pytania o podpis posłów Porozumienia pod kandydaturą M. Wiącka. „Na razie to są kandydatury, więc każdy może robić, co chce, i podpisywać różne wnioski czy kandydatury, natomiast rozstrzygniemy ostatecznie, kogo będziemy popierać” – powiedział Terlecki

Prezydent podpisał umowę ratyfikującą EFO

#2
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji dotyczącej zasobów własnych Unii Europejskiej. W ustawie wyrażona jest zgoda parlamentu na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady z dnia 14 grudnia 2020 roku w sprawie systemu zasobów własnych UE. Wmanagana jest ratyfikacja przez wszystkie kraje członkowskie UE, aby uruchomiony został Fundusz Odbudowy. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w sobotę.

___

___

Ustawa została uchwalona w Sejmie 4 maja, podczas burzliwego posiedzenia, kiedy projekt przegłosowany został głosami PiS, Lewicy, PSL/KP i Polski 2050. Przeciwko głosowali posłowie Konfederacji i Solidarnej Polski, Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu. Po posiedzeniu zapowiadano, że w Senacie opozycja naniesie stosowane poprawki i w formie preambuły do ustawy przegłosuje nowy projekt. Głosowanie w izbie wyższej odbyło się wczoraj (27 maja), gdzie w głosowaniu nad poprawką zaskakująco dwóch posłów KO nie zagłosowało „za” – senator Aleksander Pociej zagłosował „przeciw”, Leszek Czarnobaj nie wziął udziału w głosowaniu. W konsekwencji tego ustawa przeszła przez Senat bez poprawek.

Zachowanie dwóch senatorów, przez których odrzucona została preambuła do ustawy ws. ratyfikacji będzie rozpatrywane w przyszłym tygodniu przez władze Platformy Obywatelskiej. Prawdopodobnie na obu przedstawicieli izby wyższej nałożone zostaną kary finansowe, możliwe są również upomnienia. Obaw przeprosili za „błędne” głosowanie.

Sejm powołał nowego prezesa IPN

#3

W piątek Sejm powołał na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrackiego, którego parlamentowi jednogłośnie zarekomendowało Kolegium IPN. W głosowaniu kandydaturę poparło 248 posłów, 198 było „przeciw”, natomiast czterech wstrzymało się od głosu. Zgodnie z art. 10 ustawy o IPN prezesa Instytutu powołuje Sejm za zgodą Senatu, wiec obecnie sprawa pozostaje w rękach izby wyższej. W przypadku odrzucenia kandydatury przez Senat Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić nowy konkurs i przedstawić nowego kandydata. Kadencja obecnego prezesa Jarosława Szarka kończy się w lipcu, lecz jeśli do tego czasu parlament nie wybierze nowego prezesa obecny będzie dalej pełnić swoją funkcję.

Weryfikacja szczepień na koncertach plenerowych

#4

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem od 4 czerwca 2021 roku na otwartym powietrzu będą mogły odbywać się m.in. koncerty. Widowiska będą mogły odbywać się pod warunkiem udostępnienia widzom i słuchaczom co drugiego miejsca, z tym, że nie więcej niż 50 procent miejsc. W przypadku miejsc nienumerowanych w wydarzeniach udział może wziąć nie więcej niż 250 osób. Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione, przez zaszczepione rozumiane są osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki, lub jedną dawkę preparatu Johnson&Johnson. Organizatorzy wydarzeń zobowiązani będą kontrolować limity pod groźbą wysokich kar.

W jaki sposób sprawdzane ma być zaszczepienie uczestników? Każda osoba zaszczepiona może pobrać ze strony pacjent.gov.pl zaświadczenie lub pobrać za pomocą aplikacji mObywatel. Organizatorzy natomiast za pomocą rządowej aplikacji „Zaszczepieni” będą mogli weryfikować autentyczność zaświadczenia przedstawianego przez danego uczestnika.

Poprzednie Przeglądy dnia:

21.05.2021 Przegląd dnia – piątek
24.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
25.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
26.05.2021 Przegląd dnia – środa
27.05.2021 Przegląd dnia – czwartek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “28.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *