Poniedziałek

28.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Rząd rozważa scenariusz z odpłatną trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19

#1

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował, że rząd rozważa scenariusz, w którym trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 mogłaby być odpłatna. Niedzielski przyznał, że szczepionka może jesienią wejść do systemu refundacyjnego – a to oznaczałoby w praktyce, że na preferencyjnych warunkach, nawet bezpłatnie, byłaby dostępna tylko dla wybranych grup pacjentów. „Mogłyby to być np. osoby w wieku powyżej 70. roku życia” – podał minister zdrowia. “Rozważamy, czy nie wprowadzić takiego systemu np. po 1 października” – dodał Niedzielski.

Ostateczne decyzje mają zapaść jak upublicznione zostaną wyniki skuteczności trzeciej dawki. Wstępne wyniki pokazują, że może dać ona dużą skuteczność w tym przed nowymi wariantami wirusa, szczególnie przed wariantem tzw. Delta.

Chargé d'affaires Izraela w polskim MSZ

#2

Chargé d’affaires kierująca izraelską ambasadą w Warszawie wezwana do polskiego MSZ stawiła się dzisiaj na spotkanie w sprawie noweli Kodeksu postępowania administracyjnego. Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński po spotkaniu poinformował, że stanowisko Izraela pozostaje bez zmian. “Do tej pory stanowisko strony izraelskiej pozostaje bez zmiany. Odczytujemy to jako prymat polityki wewnętrznej nad stosunkami międzynarodowymi” – poinformował Jabłoński.

„Podczas spotkania w MSZ ws. nowelizacji KPA chargé d’affaires ambasady Izraela nie przedstawiła żadnych nowych informacji” – poinformował wiceszef MSZ. „Liczymy, że podejście strony izraelskiej się zmieni, bo o sprawach trudnych można rozmawiać w sposób oparty na szacunku” – dodał wiceminister.

Jabłoński po zaończeniu spotkania przekazał, że przedstawił kierującej izraelską ambasadą Tal Ben-Ari Yaalon stanowisko w sprawie wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela, oświadczeń ambasady Izraela w Polsce i stosunków polsko-izraelskich. „Ministerstwo spraw zagranicznych uważa, że stosunki polsko-izraelskie bardzo mocno ucierpiały w wyniku wypowiedzi pana ministra spraw zagranicznych (Izraela) i przekazałem pani kierownik placówki, że bardzo negatywnie to oceniamy” – oświadczył wiceszef MSZ. „Liczymy na to, że strona izraelska zmieni swoje podejście, ponieważ uważamy, że o sprawach trudnych, sprawach, które są między państwami sporne, można rozmawiać w sposób oparty na wzajemnym szacunku” – dodał Jabłoński.

Spotkanie dotyczyło uchwalonej w czwartek przez Sejm noweli Kodeksu postępowania administracyjnego , która stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Uchwalenie nowelizacji spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej wspieranej przez USA.

Hakerzy mogli mieć dostęp do skrzynki M. Dworczyka od 9 miesięcy

#3

Rzeczpospolita informuje, że do pierwszego włamania na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka doszło już 22 września 2020 roku. W związku z tym hakerzy mieli swobodny dostęp do poczty ministra przez 9 miesięcy. Według dziennika dane do logowania hakerzy pozyskali za pomocą metody phishingu, infekując pocztę ministra oprogramowaniem, które otworzyło dostęp do konta.

“Jak ustaliliśmy, wejście na konto FB żony ministra, od którego zaczęła się ‘afera mailowa’, było już tylko tego efektem, a nie kanałem, którym hakerzy dotarli do ministra. Dworczyk nie wiedział, że jego maile są cały czas czytane, bo nie było złamania loginu i hasła – hakerzy uzyskali bowiem poprawne dane, jakich używał minister. To dlatego przez wiele miesięcy nikt nie wiedział o ataku, a holding wp.pl zaprzeczał, by doszło do włamania – takiego incydentu nie odnotowano. Sprawa wyszła na jaw dopiero, kiedy ukradzione materiały zaczęły być publikowane. Ukradzione Dworczykowi maile z prywatnej poczty są publikowane od 8 czerwca na rosyjskim komunikatorze Telegram” – czytamy w “Rz”.

Poprzednie Przeglądy dnia:

21.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
22.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
23.06.2021 Przegląd dnia – środa
24.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
25.06.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “28.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.