Środa

28.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Alternatywny pomysł PiS ws. lex TVN

#1

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało alternatywny pomysł na wypadek, gdyby nie udało się zebrać wystarczającej liczby głosów do wprowadzenia ustawy nowelizującej prawo o radiofonii i telewizji, nazywany lex TVN. Jak informuje Wirtualna Polska w przypadku braku większości rządząca partia planuje zwrócić się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej o stwierdzenie niezgodności obecnie obowiązującego prawa z Konstytucją. Plan został zaakceptowany przez kierownictwo PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Jak swój wniosek chce umotywować PiS? „Nie zgadzamy się z interpretacją, która wynika z obecnie obowiązującego prawa, że przed polskimi firmami stoją de facto większe przeszkody do inwestowania niż przed spółkami holenderskimi, francuskimi czy cypryjskimi. Uważamy, że jest to niezgodne z polską Konstytucją” – przyznają źródła portalu z obozu rządzącego. Według źródeł portalu wniosek do TK jest już przygotowany.

PiS chce za wszelką cenę przeforsować ustawę, ale wysyła również sygnały do strony amrykańskiej o chęci dogadania się. Chodzi o tzw. „umowę bilaterlaną”. „Jesteśmy gotowi podpisać z Amerykanami umowę bilateralną na zasadach wzajemności: udziały dla Amerykanów do 25 proc., powyżej 25 proc. – wymagana zgoda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Na sytuację, w której amerykański kapitał ma lepsze warunki niż kapitał polski w Stanach Zjednoczonych, na pewno się nie zgodzimy” – przyznaje rozmówca WP z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Doniesienia Wirtualnej Polski skomentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll. „Aby Trybunał Konstytucyjny zajął się daną sprawą, musi być norma prawna, która zostanie zaskarżona. Projekt “Lex TVN” i cała ta nowelizacja prawa, która dotyczy de facto jednego podmiotu, nigdy nie powinna stać się przedmiotem zainteresowań Trybunału Konstytucyjnego” – mówi prof. Zoll.

/źródło: Wirtualna Polska/

R. Fogiel kandydatem na wiceszefa europejskich konserwatystów

#2

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło Radosława Fogla jako kandydata na wiceprzewodniczącego partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Fogiel ma zająć miejsce w zarządzie po europosłance Annie Fotydze.

„Po tym, jak Anna Fotyga z przyczyn zdrowotnych zrezygnowała ze stanowiska wiceprzewodniczącej EKR, PiS zgłosiło Radosława Fogla jako swojego kandydata na to stanowisko” – powiedział PAP europoseł Tomasz Poręba PiS.

Zaznaczył przy tym, że jest to początek procedury i wciąż możliwe jest zgłaszanie kandydatur. „Posiedzenie prezydium, które ma dokonać wyboru spośród zgłoszonych kandydatów odbędzie się 2 sierpnia. Następnie ta decyzja musi być zatwierdzona przez radę EKR” – powiedział Poręba.

Wskazał, że do tej pory nie zgłoszono innych kandydatów na to stanowisko. „Była to funkcja, która przynależała Polsce, kadencja jest niedokończona, więc raczej tutaj nie powinniśmy przewidywać drastycznych zmian” – dodał.

/źródło: PAP/

List otwarty przeciwników P. Czarnka

#3

Kilkadziesiąt organizacji edukacyjnych napisało list otwarty do premiera, prezydenta i parlamentarzystów z apelem o wstrzymanie prac nad ustawą, która m.in. umożliwi zwalnianie dyrektorów szkół przez kuratorów. Przepisy, nazwane przez krytyków “lex Czarnek”, w ubiegłym tygodniu trafiły do konsultacji społecznych.

Lista argumentów przedstawianych przez przeciwników projektu jest długa. Te najważniejsze to przekonanie, że zmiany będą szkodliwe dla uczniów i uczennic, ograniczą autonomię szkół, dyrektorów i nauczycieli, zmarginalizują rolę rodziców i ograniczą dostęp uczniów do wsparcia i doświadczenia organizacji pozarządowych. Organizacje podpisane pod apelem boją się także ideologizacji szkoły, do której ich zdaniem może doprowadzić kontrowersyjny projekt.

„Jako przedstawicielki i przedstawiciele wspólnot lokalnych, samorządów miejskich oraz wiejskich, oświatowych związków zawodowych, kadry kierowniczej oświaty, nauczycieli i nauczycielek, organizacji społecznych, a także społeczności szkół publicznych i niepublicznych oraz jako rodzice i uczniowie stanowczo sprzeciwiamy się tym zmianom i apelujemy o zaniechanie prac nad całym pakietem zmian w edukacji pod hasłem “lex Czarnek”!” – czytamy w liście otwartym, którego treść opublikował Związek Nauczycielstwa Polskiego. “Edukacja jest naszym dobrem wspólnym. Edukacja publiczna jest również dobrem, które wszyscy współfinansujemy, a Obywatelki i Obywatele mają prawo do wyrażenia troski o edukację i oczekują, że będą mieli także wpływ na jej kształt” – podkreślono.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i wielu organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją – m.in. Rodzice Mają Głos, Obywatele dla Edukacji i NIE dla chaosu w szkole. Wśród sygnatariuszy jest też Konrad Ciesiołkiewicz, rzecznik pierwszego rządu PiS kierowanego przez Kazimierza Marcinkiewicza.

/źródło: RMF FM/

PSL nie poprze wniosku o uchylenie immunitetu M. Banasia

#4

Polskie Stronnictwo Ludowe podobnie jak pozostałe partie opozycyjne zadeklarowało, że nie poprze wniosku o uchylenie immunitetu szefowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. Swojego stanowiska nie wypracowało jeszcze koalicyjne Porozumienie Jarosława Gowina, ale w związku z przepychankami w Zjednoczonej Prawicy i informacjach o odsunięciu na „boczny tor” Gowina prawdopodobna jest opcja, że Prawo i Sprawiedliwość ponownie nie będzie miało większości w Sejmie przy tym głosowaniu. Głosowanie „przeciw” zadeklarowała również Konfederacja. Jej przedstawiciele uważają, że instytucja immunitetu została stworzona właśnie po to, by chronić ograny państwa przed naciskami polityków, jak ma to miejsce ws. Banasia.

Do głosowania o uchylenie immunitetu Banasiowi dojdzie najprawdopodobniej najwcześniej jesienią.

Zawodnik MMA oskarżony m.in. o paserstwo

Śląski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 17 osobom w tym zawodnikowi MMA Mamedowi Ch. Oskarżeni są  łącznie o 140 czynów w tym paserstwo samochodów, czy wpuszczanie w obieg fałszywych bankotów euro.

Prokuratura zarzuca 1 oskarżonym m.in. puszczanie w obieg falsyfikatów banknotów euro na terenie Słowacji, paserstwo samochodów, w tym luksusowych, pochodzących z czynów zabrnonionych popełnionymi poza granicami Polski, fałszowanie dokumentów, czy składanie fałszywych zeznań. Mamed Ch. był w tej sprawie zatrzymywany w czerwcu 2019 roku, kiedy to prokuratura wnioskowała o areszt dla zawodnika, ale sąd nie przychylił się do tego wniosku.

Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “28.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *