Wtorek

28.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Możliwy kształt koalicji

#1

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tematem rozmowy było podpisanie umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Marcin Ociepa reprezentuje aktualnie stowarzyszenie odNowa RP , które zrzesza kilku byłych posłów Porozumienia. Na dziś stowarzyszenie w parlamencie reprezentują: Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć.

Dopytywany o tą finalizację Ociepa powiedział:- Finalizujemy warunki, rozmawialiśmy wczoraj bardzo dużo o postulatach programowych.

/źródła: pap.plcai24.pl/

Zawiadomienie do prokuratury na ministrów

#2

Partia Razem złożyła dziś zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczące konferencji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka. Chodzi o pokazanie zdjęć przedstawiających kontrowersyjne treści.

W poniedziałek podczas konferencji ministrów Mariusza Kamińskiego i Mariusza Błaszczaka wyświetlone zostały zdjęcia, które mają pochodzić z telefonów osób próbujących przekroczyć polsko-białoruską granicę. Pojawiły się tam m.in. fotografie mogące świadczyć o skłonnościach pedofilskich czy zoofilskich. We wtorek okręg warszawski partii Razem złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej o możliwości popełnienia przestępstwa.

“Rozpowszechnianie pornografii z udziałem zwierząt to przestępstwo, niezależnie od tego czy jest się ministrem. Dlatego złożyliśmy dzisiaj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 202 § 3 kk na konferencji prasowej MSWiA przez Mariusza Kamińskiego, Mariusza Błaszczaka i Stanisława Żaryna” – czytamy w komunikacie na Facebooku.

/źródło: pap.pl/

Rząd poprze pomysł Tuska?

#3

Nie mówimy “nie” propozycji Donalda Tuska w sprawie zmiany w konstytucji – stwierdził we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki podkreślając zarazem, że nie ma zagrożenia, że “Sejm któregoś dnia zwariuje i zagłosuje za tym, żebyśmy wyszli z UE”.

Terlecki zapytany we wtorek przez Polsat News o propozycję Tuska stwierdził, że trudno byłoby znaleźć odpowiednią większość do jej przegłosowania. “Ale nie mówimy nie, dlatego że przede wszystkim nie ma takiej możliwości, żeby głosowaniem w Sejmie opuścić UE, to są skomplikowane procedury, które muszą trwać” – dodał Terlecki.

Ponadto dodał, że w konstytucji jest wiele zapisów, które jego zdaniem należałoby uściślić. “Jesteśmy gotowi do rozmowy na ten temat, jeżeliby taka rzeczywiście realna możliwość się pojawiła” – podsumował szef klubu PiS.

/źródła: tvn24.plpap.pl/

Kolejne kulisy afery mailowej

#4

Najnowsze opublikowane w sieci wiadomości sugerują, że szef rządu Mateusz Morawiecki mógł osobiście redagować odpowiedź dla TVN dotyczącą jego podróży. Premier i jego współpracownicy mieli być przekonani, że z Kancelarii Premiera do dziennikarzy wyciekają poufne informacje.

Domniemana wymiana opublikowanych wiadomości mailowych pochodzi z 17–19 sierpnia 2019 roku. Był to czas trwania kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 13 października. To właśnie tego wątku dotyczą opublikowane maile. Z wiadomości, których nadawcą miał być rzecznik rządu Piotr Müller wynika, że dziennikarze TVN zadawali pytania dotyczące podróży premiera.

Jak pisze Onet, dziennikarze chcieli się dowiedzieć między innymi, dlaczego wielokrotnie w przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na samolot, wymagane było przygotowanie drugiej maszyny na lotnisku, choć obowiązująca instrukcja tego nie zakładała. Pytano także o obecność dzieci szefa rządu na pokładzie samolotów lecących ze statusem HEAD i udział w jednym z takich lotów Małgorzaty Raczyńskiej, doradczyni zarządu TVP.

Pierwszą odpowiedź na pytania stacji TVN miał zaproponować szef Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia. Na jego propozycję miał odpisać premier, który zaznaczył, że robi to jako “advocatus diaboli”.

W następnych mailach wymienianych między premierem i szefem CIR Tomaszem Matynią pojawiają się dwie kolejne wersje odpowiedzi dla TVN.  Matynia miał tak pisać do Mateusza Morawieckiego: “Poprosiłem koordynatora lotów o stworzenie podstaw w duchu, w którym piszesz”.

“Ok – zważcie 5 x każde słowo plz” – miał poprosić premier. “Można wysyłać tylko na koniec dodałbym jeszcze coś o procedurze wojskowej i jeszcze trzy razy bym włożył słowo bezpieczeństwo + tak sformułowane pół zdania żeby było widać, że to nie nasza decyzja tylko jakaś ogólna mistyczna ezoteryczna procedura drugiego samolotu” – miała brzmieć dalsza część wiadomości Mateusza Morawieckiego.

/źródła: gazeta.plonet.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “28.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.