28-29.08.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Temat 1

#1

Kolejne dni Campusu Polska

W Olsztynie trwa Campus Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego. W sobotę debatowano m.in. o o miastach, historii, kościele i technologiach.

W sobotniej debacie o współczesnych wyzwaniach miast wzięli udział prezydenci Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz, mer Wilna Remigijus Šimašius, a zdalnie, z Londynu, burmistrz tego miasta Sadiq Khan. Rozmawiano na przykład o tym jak powinny się rozwijać miasta, by chcieli w nich mieszkać młodzi ludzie. W czasie tej debaty samorządowcy namawiali uczestników Campusu do uczestnictwa w życiu swoich społeczności. “Mieszkańcy miast nie powinni być tylko konsumentami, ale też aktywnymi obywatelami” – zachęcał Sadiq Khan.

W programie Campusu Polska Przyszłości na sobotę zaplanowano także m.in. warsztaty z organizowania parad równości. Pierwotnie miała je poprowadzić Julia Maciocha, z Parady Równości w Warszawie, jednak z powodu choroby w ostatniej chwili zastąpiła ją Agata Szerszeniewicz, organizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Było też spotkanie z powstańcami warszawskimi.

Kontrowersje wywołały słowa, które padły podczas debaty Tomasza Grodzkiego ze Sławomirem Nitrasem. Ten drugi, w ramach rozdziału państwa od kościoła zapowiedział „opiłowywanie katolików z pewnych przywilejów”. Jego słowa oczywiście nie spodobały się wielu osobom. Przemysław Czarnek napisał na Twitterze: „Maski opadły całkowicie. Jeden z głównych celów PO i jej starego (nowego) szefa jest zupełnie oczywisty: dechrystianizacja Polski na wzór tego, co się dzieje na Zachodzie”. Słowa Nitrasa były wielokrotnie cytowane na kanałach TVP Info – po to by przedstawić Nitrasa jako szczególnego wroga katolików w Polsce.

/Źródła: wnp.pl, portalsamorzadowy.pl, tvpinfo.pl, RadioZet.pl/

Temat 2

#2

Premier na dożynkach

Podczas ogólnopolskich dożynek w Bobolicach premier Mateusz Morawiecki odwiedził kilkadziesiąt stoisk, gdzie panie z kół prezentowały swoje wyroby. Premier kosztował m.in. ciast, pierogów i zup. Panie z kół chwaliły się także swoimi rękodziełami.

Morawiecki poinformował, że program inwestycyjny dla gmin popegeerowskich będzie wynosił miliard złotych, zapowiedział także powstanie funduszu ubezpieczeniowego dla rolników od klęsk żywiołowych.

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów premier pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem, na którym siedzi on przy zastawionym stole, a podpis głosi, że jest to „wspólne śniadanie premiera z rodziną rolników”. Uczta ta miała zapoczątkować ogólnopolskie dożynki i szybko doczekała się docinki ze strony… Michała Kołodziejczaka, lidera Agrounii.

“Trawa pomalowana na zielono. Restauracja opłacona, statyści wynajęci, drogi dojazdowe zamknięte. Kto teraz uwierzy, że to śniadanie u rolników?”- pytał ironicznie na Twitterze Kołodziejczak.

/Źródła: Fakt.pl, Radioszczecin.pl/

Temat 3

#3

Polska 2050 także aktywna w kraju

Nie próżnuje także Szymon Hołownia, który od czwartku podróżuje po Małopolsce. Tego dnia był w Chrzanowie, gdzie ogłosił, że burmistrz tego miasta Robert Maciaszek, który z Platformą Obywatelską był związany od 20 lat, dołączył właśnie do Polski 2050. W piątek przyszła pora na Kraków, w sobotę lider Polski 2050 będzie w Tarnowie oraz w Proszowicach.

– Dzisiaj na białoruskiej granicy widzimy kilkadziesiąt osób, które bez wody, praktycznie bez jedzenia, bez dostępu do lekarza trzymane są pod strażą jak nie ludzie.  – mówił Lider Polski 2050. Jego zdaniem kryzys na granicy można i należy szybko i łatwo rozwiązać; należy pozwolić koczującym tam ludziom przejść na polską stronę, nawet jeżeli są po białoruskiej, i złożyć wnioski o azyl, o ochronę międzynarodową. Polska będzie mogła je potem przyjąć lub odrzucić, jednak wszystko będzie zgodne z prawem.

Hołownia odniósł się także do niedawnej uchwały anty-LGBT małopolskiego sejmiku; lider formacji podkreślił, że PiS wymyślił sobie, że będzie nas bronił przed wyimaginowanym wrogiem. A skutkiem tego będzie strata miliardów euro, które mogłyby posłużyć ludziom, na drogi, szkoły, zdrowie.

/Źródła: gazeta.pl, krakow.wyborcza.pl, lifeinkrakow.pl/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *