Poniedziałek

29.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Sytuacja covidowa

#1

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 16 965 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwyższy dobowy bilans zakażeń od początku epidemii w naszym kraju odnotowano w piątek, kiedy stwierdzono 35 143 nowe i potwierdzone infekcje.

Resort przekazał w poniedziałek również informację o śmierci 48 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. W szpitalach ostatniej doby przybyło prawie 850 pacjentów zakażonych koronawirusem. W całym kraju zajętych jest ponad 79 procent respiratorów przeznaczonych do leczenia COVID-19.

Sytuacja pandemiczna jest nadal bardzo trudna a szczyt trzeciej fali, według ekspertów, jest nadal przed nami.

Rekordowy WOŚP

#2

Na specjalnej konferencji Jerzy Owsiak poinformował, że 31 stycznia podczas 29. finału zebrano łącznie 210 mln 813 tys. 830 zł i 10 gr. To rekordowa suma w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poprawiono poprzedni rekord o ponad 24 mln zł.

Skarga do Trybunału Konstytucyjnego na wyrok TSUE

#3


Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał na konferencji prasowej, że premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Chodzić ma o przekroczenie kompetencji przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej polegające na stwierdzeniu wyższości prawa europejskiego nad Konstytucją RP.

 

Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów. Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które modyfikują między innymi możliwość odwołań od uchwał KRS w sprawie powołań sędziów Sądu Najwyższego.

Wielu sympatyków opozycji oraz komentatorów skwitowało ten ruch jednym słowem – wstęp do polexitu. Można uznać te słowa za przesadzone, jednak na pewno jest to kontynuacja przepychanek prawnych między polskim rządem a organami UE.

Biskupi ukarani

#4

Watykan poinformował o ukaraniu abpa Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka w sprawie tuszowania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w podległych im diecezjach. Duchowni otrzymali m.in zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych na terenie swoich archidiecezji.

Kara dotyczy:

· nakazu zamieszkania poza archidiecezją gdańską

· zakazu uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej

· nakazu wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć” – poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska.

Sok z ... Buraka

Prawicowe media żyją dziś działalnością portalu „Sok z Buraka” – w ich ocenie machiny do nakręcania hejtu na prawicową oraz rządową część sceny politycznej. Głównym zarzutem jest domniemane finansowanie portalu przez środowiska lub osoby związane z opozycją, na przykład przez Romana Giertycha. Opozycja głównie drwi z tematu i całej dyskusji w prawicowych mediach zdaje się nie traktować poważnie. Sam Giertych twierdzi, iż nagrania, którymi do udowodnienia swoich tez posługuje się na przykład TVP Info – są nielegalne. Od tego zarzutu oczywiście ręce umywa Telewizja Polska.

Atmosferę podgrzała posłanka Lewicy, Anna Maria-Żukowska, która napisała w poniedziałek na Twitterze: “Dla mnie nie ma za dużo sensacji w tym odkryciu @tvp_info dotyczącym Soku z Buraka. Od kilku lat wiem, że ściśle współpracuje z Lisem i Szubartowiczem”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *